Azari i Emilewicz: Polska i Izrael mogą się od siebie wzajem uczyć. Pociąg Innowacji

Od lewej: Jadwiga Emilewicz, Anna Azari. Fot. serwis PAP
Od lewej: Jadwiga Emilewicz, Anna Azari. Fot. serwis PAP

Izraelskie fundusze venture capital oceniają, że polska scena start-upów jest bardzo ciekawa i izraelskie firmy mogą coś nowego na niej zrobić. Polską jest też zainteresowany izraelski sektor fin-tech czy medyczny. A także wszelkie branże, które mają w swojej nazwie przedrostek „cyber”.

Polsko-Izraelskie Forum Biznesowe

19 czerwca w Tel Awiwie rozpocznie się Polsko-Izraelskie Forum Biznesowe. Najpewniej weźmie w nim udział ponad 50 firm polskich firm. Część z nich już jest aktywna na rynku izraelskim, część bierze udział w przetargach i wygrywa te przetargi na dostarczanie towarów czy usług do sektora publicznego w Izraelu. Wydarzeniu będzie towarzyszyło otwarcie biura handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Tel Awiwie.

Azari: Polska to duży zagraniczny rynek dla Izraelczyków. Źródło: wideo PAP


– To nie pierwsze tego typu wydarzenie. My cały czas robimy podobne konferencje. Dzięki nim, mam wrażenie, interesy rosną jak grzyby po deszczu. Jeszcze trzy lata temu trudno było namówić izraelskich przedsiębiorców, by przyjeżdżali do Polski. Teraz jest wielkie zainteresowanie współpracą. Cały czas szukam przyczyny, z czego to wynika. Myślę, że znaczenie ma rozwój turystyki z obu stron, normalnej turystyki, nie pielgrzymkowej czy związanej z historią lub martyrologią. To pomaga w rozwoju biznesu. W roku 2017 więcej niż 250 tys. turystów z Izraela przyjechało do Polski, a liczba Polaków do Izraela przekroczyła 100 tysięcy. To jest już liczba, która wpływa także na rozwój biznesu – stwierdziła Azari.

Izrael to najczęstsze miejsce polskich inwestycji na Bliskim Wschodzie

Zbliżeniu gospodarczemu służy także poprawa oferty komunikacyjnej. – Uruchamiane są kolejne bezpośrednie połączenia do Tel Avivu i nie tylko do Tel Avivu z Rzeszowa, Lublina, Poznania, Trójmiasta, Wrocławia. Te samoloty latają pełne, a ludzie latają coraz częściej na weekendową wycieczkę, na zakupy czy na dłuższe pobyty turystyczne.

Stan polskich inwestycji w Izraelu na koniec 2016 r. przekroczył 265,6 mln USD. Izrael jest najważniejszym miejscem dla polskich inwestycji na Bliskim Wschodzie. – Żywność, jak na każdym rynku, jest pierwszym polskim towarem eksportowym w Izraelu. Żartowaliśmy podczas spotkania premierów Polski i Izraela, że najpewniej wołowina, którą jedliśmy na wspólnym obiedzie, jest wołowiną pochodzącą z Polski. Oprócz jedzenia także polskie kosmetyki są dobrze znane i rozpoznawalne na rynku izraelskim. Podobnie jeden z naszych flagowych produktów, wpisanych w Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, czyli autobusy. Dziś polskim autobusem można jeździć w Izraelu. Zatem portfel polskich produktów obecnych na rynku izraelskim, stale się zwiększa – podkreśliła szefowa MPiT.


Źródło: PAP

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Lubię to! Skomentuj62 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka