3 obserwujących
27 notek
78k odsłon
  2090   0

Biznes, który nazwano „szczerość, pewność, otwartość”

Według ekspertów w 2021 r. z systemu franczyzy może chcieć skorzystać rekordowa liczba przedsiębiorczych Polaków. Fot. Shutterstock
Według ekspertów w 2021 r. z systemu franczyzy może chcieć skorzystać rekordowa liczba przedsiębiorczych Polaków. Fot. Shutterstock

W ofercie jest kilkaset systemów, oferujących „wejście w biznes za kwotę od kilkunastu tysięcy (małe placówki bankowe, małe punkty gastronomiczne) do kilku milionów złotych (stacje benzynowe, supermarkety). Posiadając 100 tys. zł kandydat na przedsiębiorcę może już przebierać w licencjach na biznes”.

Na zasadzie franczyzowej można rozpocząć właściwie dowolną działalność: wspomnianą sprzedaż towarów, usług czy technologii. Ale franczyza może też dotyczyć po prostu koncepcji działalności (wtedy franczyzobiorca działa w ramach opracowanego modelu biznesowego). Może być bezpośrednia lub wielokrotna – to ta, o której myślimy na ogół: ktoś zakłada sklep czy bar w ramach zwierzchniej sieci, albo w jej ramach prowadzi wiele działalności na określonym terytorium i czasami nawet może udzielać dalszych sublicencji (tzw. master franczyza).

„I na koniec: dla kogo franczyza jest dobrym rozwiązaniem, a dla kogo nie?” – podsumowywał Arkadiusz Słodkowski. „Na biznes na własną rękę powinny decydować się te osoby, które nie lubią podporządkowywać się zewnętrznie narzuconym procedurom, znalazły niszę rynkową, mają wystarczająco dużo własnych pieniędzy na biznes oraz zdobyli już doświadczenie w branży, w której zamierzają działać (doświadczenie potrzebne będzie do wypracowania marki). Dobrze, gdy mają również okrzepnięte już kontakty handlowe”.

Tylko ilu z chętnych to wszystko ma? Nie tak wielu, skoro mimo 71% Polaków pozytywnie podchodzących do przedsiębiorczości, jedynie 27% ma odwagę planować rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej – jak wynika ze Światowego Raportu o Przedsiębiorczości AGER 2018 (Instytut GFK pod patronatem Uniwersytetu Technicznego w Monachium na zlecenie Amway). Pozostali, bojący się zrobić ten krok samodzielnie, mogą skorzystać z franczyzy.

Co ciekawe, jak podają eksperci na portalu POF, we franczyzę wchodzą nie tylko osoby, które już miały doświadczenie w prowadzeniu własnych firm i decydowały się je zamknąć. Coraz częściej umowy franczyzy chcą podpisywać „ci, którzy dotychczas realizowali swoje ambicje zawodowe na wysokich stanowiskach w dużych korporacjach. Teraz zdecydowali się na zmiany w swojej profesjonalnej karierze. Ich atutem jest duże doświadczenie związane z pracą w zorganizowanych firmach. Rozumieją zasady ich działania i konieczność sprostania zarówno wysokim standardom organizacyjnym, jak i etycznym. (…) Pracę we własnej firmie prowadzonej w ramach sieci franczyzowej traktują jako awans zawodowy, przejście z poziomu szczebla menadżerskiego na pozycję niezależnego przedsiębiorcy. (…)Franczyza oferuje byłym pracownikom dużych firm atrakcyjny, zrównoważony sposób na życie. Ci ludzie dzięki pracy w opartych na sprawdzonych modelach własnych firmach zyskują także tyle czasu dla siebie i rodziny, ile nie mieli często od wielu lat. Dla nich proporcja obowiązków i niezależności jest we franczyzie idealnie zbilansowana”.

BW


Lubię to! Skomentuj12 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka