6 obserwujących
19 notek
41k odsłon
  2176   0

Zrekonstruowano twarz prawnuka Mieszka I!

Prawnuk Mieszka I, wikiński król Danii Swen II, rządził w latach 1047-74. Był on założycielem duńskiej  dynastii Estrydsenidów. Wikipedia
Prawnuk Mieszka I, wikiński król Danii Swen II, rządził w latach 1047-74. Był on założycielem duńskiej dynastii Estrydsenidów. Wikipedia

image

Polska nauka waha się, czy warto podważać utrwalone wśród Polaków poglądy dotyczące początków naszego państwa.– Zbliżamy się do końca badań i atmosfera gęstnieje – mówi prof. Figlerowicz z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN. –Gdy je zaczynaliśmy, nie zdawaliśmy sobie sprawy z wyzwań, jakie nas czekają. Także tych związanych z wielkimi oczekiwaniami opinii publicznej – bez przerwy zasypywani jesteśmy przeróżnymi pytaniami przez ludzi zainteresowanych historią –. Naukowcy w Anglii i Danii są zapewne bardziej odporni na różnego rodzaju presje. Prowadzą oni szeroko zakrojone badania dobrze zachowanych szczątków swoich królów, w których żyłach płynęłą piastowska krew - będących potomkami Mieszka I. Mowa tu o prawnuku Mieszka – królu Danii Swenie II Estrydsenie (na zdjęciu rekonstrukcja jego twarzy) oraz o wnuku Mieszka - Knucie Wielkim, wikińskim królu Anglii, Danii, Norwegii i Skanii. Oznacza to, że nie tylko prowadzone w Polsce badania zespołu prof. Figlerowicza, ale także intensywne prace Anglików i Duńczykow mogą już wkrótce dać wyraźną odpowiedź, jaki był przed tysiącem lat kod genetyczny założycieli Polski - Piastów?

image

Duńscy naukowcy odtworzyli twarz wspomnianego prawnuka Mieszka I – Swena II Estrydsena (staroskand. Sveinn Ástríðarson), założyciela dynastii Estrydsenidów. Ile jest w nim podobieństwa do pierwszego polskiego władcy? Ów mający częściowo polskie pochodzenie król, uważany za ostatniego wikińskiego władcę Danii, rządził w latach 1047-74. Matką Swena była Estryda Svendsdatter, córka osławionego pogańskiego króla Danii - Swena Widłobrodego i jednocześnie wnuczka Mieszka I. I właśnie dzięki królewskiej krwi płynącej w żyłach jego matki, Swen został królem Danii, na jej cześć przybierając nazwisko Estrydsen. Najwybitniejszymi przedstawicielami Estrydsenidów byli: zdobywca Rugii, Wolina i Gdańska - Waldemar I Wielki (król Danii w latach 1146-1182) oraz Małgorzata I, której rządy na przełomie XIV i XV wieku doprowadziły do zjednoczenia wszystkich krajów skandynawskich w ramach unii kalmarskiej.

Swen II zmarł w roku 1074 roku i został pochowany w katedrze w Roskilde na Zelandii. Trumna z jego szczątkami została wmurowana w jeden z filarów tej katedry, dzięki czemu szczątki tego potomka Mieszka zachowały się w świetnym stanie. Przeprowadzone w 2007 roku badania DNA zębów Swena wykazały, że w linii żeńskiej jego matka, babka i prababka - żona Mieszka Dobrawa, miały haplogrupę H, najczęściej spotykaną w Skandynawii. Dziedziczenie mitochondrialnego DNA jest dziedziczeniem odmatczynym. Wynika to z faktu, że plemniki zawierają bardzo niewiele cząstek mtDNA, które nie dostają się do komórki jajowej. W związku z tym, mężczyźni, choć dziedziczą swoje mtDNA od matek, to jednak nie przekazują jego swojemu potomstwu. Uniwersytet w Brystolu w Wlk. Brytanii uważany jest za najlepszy ośrodek badań DNA na świecie. Naukowcy z tej właśnie placówki badawczej analizują z kolei szczątki innego królewskiego wnuka Mieszka I i jednocześnie siostrzeńca Bolesława Chrobrego. Był nim Knut (Kanut) Wielki, wikiński zdobywca i późniejszy król Anglii, Danii (ze Skanią) i Norwegii. Jak powiedział mediom autor książki "Ruś wikingów" - prof. Władysław Duczko: - Anglicy mają bardzo zaawansowane prace nad kodem [DNA] Kanuta Wielkiego, jego [Mieszka I] wnuka. Mamy zatem materiał porównawczy –.

image

Imperium potomka Piastów - Knuta Wielkiego. Wikipedia

Knut - ów najpotężniejszy władca Północnej Europy, potomek wielkopolskich Piastów, zmarł w listopadzie 1035 r. w Shaftesbury w Anglii i został pochowany w katedrze Winchester. Piast po kądzieli, a po mieczu potomek najpotężniejszych rodów wikińskich Europy. Wraz z nim w Winchester została pochowana jego żona, królowa Emma, wywodząca się z Normandzkich wikingów, a także ich syn, prawnuk Mieszka, król Danii i Anglii - Hardknut (ang. Harthacanute).

image

Okładka książki Ch. Hay'a przedstawia króla Knuta Wielkiego, który podczas podboju Anglii w 1015 r. dowodził także oddziałami wikingów przybyłych z Polski (posiłki, które przesądziły o zwycięstwie Knuta przysłał jego wuj - książę Bolesław I Chrobry).

W Polsce wielopłaszczyznowe badania genetyczne szczątków osób zamieszkujących nasz kraj przed tysiącem lat zaczynają przynosić rezultaty. Prof. Marek Figlerowicz przekonuje, iż: "najbliższe lata będą przełomowe dla polskiej nauki. Szczególnie dla poznańskich naukowców specjalizujących się w badaniach genetycznych" Czy oznacza to, że nieubłaganie nadchodzi moment konieczności przepisania podręczników szkolnych do historii? Według tego specjalisty większość Polaków nie potrafi odróżnić realnych, udokumentowanych zdarzeń z naszej przeszłości, od mitów i legend, którymi przez wieki te zdarzenia obrosły. W wypowiedzi dla Magazynu Polskiej Akademii Nauk prof. Figlerowicz mówi: - Przybywa [przed tysiącem lat do Wielkopolski] silna grupa i rządzi – to brzmi jak okupacja. Wszystko wskazuje na to, że tak właśnie powstała Rosja. Wikingowie spłynęli rzekami z północy na południe i pierwsza dynastia Rurykowiczów – co wykazały badania genetyczne – miała pochodzenie wikińskie. - 

Lubię to! Skomentuj15 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości