Prawda bez politpoprawności
Mówię prawdę o wydarzeniach w Polsce i na świecie
5 obserwujących
151 notek
129k odsłon
344 odsłony

Wybory prezydenckie. I tura - analiza. Przewidywania II tury.

Wykop Skomentuj7

Jesteśmy już po ogłoszeniu oficjalnych wyników I tury wyborów prezydenckich. Wyniki wyborów kształtują się tak: Andrzej Duda 43,5%, Rafał Trzaskowski 30,46%, Szymon Hołownia 13,87%, Krzysztof Bosak 6,78%, Władysław Kosiniak-Kamysz 2,36%, Robert Biedroń 2,22%. Planktonowi kandydaci osiągnęli takie wyniki: Stanisław Żółtek 0,23%, Marek Jakubiak 0,17%, Paweł Tanajno 0,14%, Waldemar Witkowski 0,14%, Mirosław Piotrowski 0,11%. Frekwencja wyniosła 64,51% i była prawie najwyższa w historii (ciut wyższa była tylko w I turze wyborów prezydenckich w 1995 roku gdy wyniosła 64,7%).

Co się rzuca w oczy po I turze. Urzędujący prezydent zdobył mniej-więcej tyle głosów ile zdobył PiS w ostatnich wyborach parlamentarnych, a więc szklany sufit elektoratu PiS. Rafał Trzaskowski uratował Platformę przynajmniej na jakiś czas, bo jak dobrze pamiętamy Kidawa-Błońska w sondażach szorowała dno. Na Szymona Hołownię głosował elektorat który nie lubi PiS-u ale z Platformą też mu nie po drodze, trochę też tzw. elektorat buntu którzy szukają alternatywy dla duopolu PO i PiS, jednak gdyby w maju odbyły się wybory miał szansę nawet na drugie miejsce. Krzysztof Bosak zachował stan posiadania elektoratu Konfederacji z wyborów parlamentarnych a nawet ilościowo zyskał, gdyż o ponad 40 tysięcy osób więcej zagłosowało na Bosaka niż na Konfederację w wyborach parlamentarnych choć wobec większej frekwencji wynik procentowy jest ciut niższy (Konfederacja 6,81% w parlamentarnych). Największą niespodzianką i jednocześnie największym przegranym wyborów jest Władysław Kosiniak-Kamysz, nadzieje na dobry wynik miał duże, napędzony dobrym wynikiem z wyborów parlamentarnych, jeszcze w maju po bojkocie Kidawy walczył z Hołownią o drugie miejsce co obecny wynik naprawdę jest szokiem, jego pozycja w PSL-u nie jest zagrożona ale już nie będzie tak brany pod uwagę jako potencjalny zbawca opozycji. Wynik Biedronia również jest żenujący (nawet w Słupsku miał niższe poparcie niż Krzysztof Bosak, a SLD w wyborach parlamentarnych miało aż 12,56%) aczkolwiek można mieć wrażenie że specjalnie tak prowadził kampanię aby mieć taki wynik, pensja prezydenta jest o połowę niższa niż europosła, lewacki elektorat w dużej części od razu zagłosował na Trzaskowskiego.

Co się wydarzy w II turze ? Wynik jest niepewny, sondaże sugerują remis, raz minimalnie wygrywa Duda a raz Trzaskowski. Ten drugi może więcej przyciągnąć wyborców innych kandydatów, wyborcy Biedronia, większość wyborców Hołowni i część wyborców Kosiniaka na pewno zagłosuje na Trzaskowskiego. Obecny prezydent takich dużych zdolności przyciągania nie ma, na Dudę zapewne zagłosuje część wyborców Bosaka i część Kamysza. Niewielka część wyborców Hołowni może zagłosować na Dudę czy nie pójść na II turę, podobnie jakaś część wyborców Bosaka nie pójdzie do wyborów czy zagłosuje na Trzaskowskiego. Do tej pory była też grupa wyborców która nie chodziła na I turę by czekać na II turę, dlatego w II turze jest wyższa frekwencja, jak ewentualnie nowi wyborcy zagłosują pozostaje zagadką. Widzieliśmy już na wieczorach wyborczych kandydatów że starają się przymilać do innych wyborców kandydatów. PiS i TVP przestali nazywać Konfederację ,,ruską agenturą" a Duda uważa że niewiele dzieli go z Bosakiem, z kolei Trzaskowski nazywa siebie wolnościowcem (aczkolwiek za rządów Platformy również kwitła biurokracja i były podnoszone podatki), Trzaskowski wyborcom Hołowni obiecał troskę o samorząd.

Jak widzimy pomimo dużych programów socjalnych tj. 500+, 13 emerytura, Andrzej Duda nie ma zagwarantowanej reelekcji, o wyniku może zdecydować niewielka ilość głosów. II tura będzie plebiscytem dla władzy PiS, a tutaj jest mniej-więcej 50 na 50.

Wykop Skomentuj7
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka