92 obserwujących
495 notek
324k odsłony
  233   0

*Th'Republic of Poets*. Kontynuacja 2020

image


480px-Network_learner.jpg (480×480) (wikimedia.org)

logo nieoficjalne festiwalu, Wikimedia Commons


autor logo: lumaxart

About Scott Maxwell | Flickr


*Th'Republic of Poets*

Wirtualny Festiwal Poezji Sieciującej i Form Sieciujących. Blogosfera Polska.

Polska Zona Językowa

edycja 5: rok 2020


*Th'Republic of Poets

Virtual Festival of Networking Poetry and Networking Forms. Blogosphere Poland.

Polish Language Zone

edition 5: year 2020


            Szanowni Państwo,


uczestnicy platformy blogerskiej Salon24.pl oraz Facebook, Wordpresss, Blogger, etc.


z przyjemnością informuję, że 5 edycja pierwszego w świecie wirtualnego festiwalu poetyckiego *Th'Republic of Poets* odbędzie się 20 grudnia. Jest to termin pierwszy.


II termin 19 stycznia 2021.


Oprócz kwestii technicznych jakie są zawsze, II termin wynika też z ograniczeń wynikających z pandemii. Musimy żyć wolniej i ostrożniej, brak dynamiki typowej dla normalnej sytuacji. Możliwe, że termin organizacji zbiegnie się z dalszymi ograniczeniami. Niemniej ten plik otworzyłem już w lutym i wypadałoby festiwal skończyć w 2020 przynajmniej w I terminie.


Edycja pierwsza rozpoczęła się tutaj na Salon24.pl w 2013 roku na festiwalowym lubczasopiśmie *Th'Republic of Poets* dzięki uprzejmości Redakcji Salonu, udostępniającej agregat do tworzenia czasopism internetowych. Czasopisma te skończyły swój techniczny żywot 5 stycznia 2017. Taki jest świat. Niemniej idea wirtualnego festiwalu trwała nadal.


Jako pomysłodawca przez lata 2017-2019 szukałem nowej pojemnej formuły dla technicznych sprawnych ram festiwalu. Przez te lata zbierałem nowe doświadczenia.


Festiwal jest oparty na technicznych i estetycznych doświadczeniach lubczasopisma Salonu 24.pl "Poetry&Paratheatre" 2010-2016 [mającego w 2016 już 400.000 odsłon], jak i dotychczasowych edycji *Th'Republic of Poets* 2013-2016. Dobrze przypomnieć, że było i inne lubczasopismo poświęcone wyłącznie poezji eksperymentalnej pod nazwą „LabPoetry-NetForms”. Nazwa będąca spełnieniem wymogu 20 znaków graficznych w tytule oznaczała „poezję laboratoryjną - formy sieciujące”.


Jednocześnie - dzisiaj można to powiedzieć z całą pewnością - festiwal w edycji 2020 opiera się też na doświadczeniach zebranych podczas mojego uczestnictwa w silnym i zawsze mającym bardzo dobrą obsadę Przemyskim Festiwalu Poetyckim w latach 2010, 2012, 2014, 2015 /wirtualnie/, 2018, 2020 /wirtualnie/. Jest to festiwal klasyczny nie wirtualny. Jego zaletą jest gromadzenie za każdym razem czołówki polskiej poezji a poprzez to definiowanie jej aktualnej jakości i stanu zaawansowania eseistyki.


Doświadczenia te i ich analiza, jak i analiza rozwoju polskiej krytyki literackiej pozwoliły mi wysunąć na 19 Przemyskim Festiwalu Poetyckim 24 września 2018 tezę o konieczności rozpoczęcia badań nad Historią Polskiej Poezji XX i XXI wieku w III klasach studiów:


I klasa : poezja w zmieniających się granicach Polski ale realizowana tutaj w tym continuum geograficznym


II klasa: poezja emigracyjna po 1939 z cezurą jaką jest śmierć Kazimierza Wierzyńskiego. Tutaj ważny jest odnośnik do Wykładów Neapolitańskich Mariusza Wilka z maja 2018


III klasa : poezja tworzona przez poetów, których nie da rady zaszeregować w poprzednich dwóch klasach - gdyż ani nie kontynuowali klasycznej poezji polskiej w warunkach emigracji, ani nie uczestniczyli w życiu poetyckim PRL, gdyż zmarli. Tutaj klasycznymi przykładami są Maria Pawlikowska- Jasnorzewska, Zuzanna Ginczanka, Beata Obertyńska, i in.


Już po festiwalu wysunąłem na Facebook tezę, że dobrze byłoby otworzyć IV klasę badań: nad poezją tworzoną na emigracji po 1972/3. Nowa Emigracja nie związana z II wojną światową. Jest to potężny obszar badań, szereg czasopism na wszystkich kontynentach o charakterze literackim i poetyckim, magazynów internetowych. Niektóre z nich już nie ukazują się, niektóre żyją nadal, powstają almanachy, publikowane są tomy poezji.


*Th'Republic of Poets* jak i byłe czasopismo "Poetry&Paratheatre" ma w tej klasie duże doświadczenie, i tę klasę badań będzie kontynuował. W redakcji "P&P" było wielu autorów współczesnej emigracji, piszących po polsku a mieszkających już poza granicami Polski.


Stąd i terminologia festiwalu i jego nazwa: Blogosfera Polska, Polska Zona Językowa, Polish Zone.


Oczywiście zachować należy tutaj właściwą miarę; festiwal będzie jak poprzednio od 2013, czy jak w "Poetry&Paratheatre" od 2010 roku stale prezentował twórczość poetów piszących po polsku a mieszkających za granicą. Tutaj więc nie ma jakiegoś wielkiego odkrycia. Normalne. Niemniej, umieszczenie tej normalności w ramach IV klasy badań daje jakąś nową jakość. Pokazuje inne ramy geograficzne i kulturowe konteksty poetów polskojęzycznych. Inny dialog. Jaki toczą żyjąc i mieszkając w innych kulturach językowych, obrazach świata, obyczajach, filozofiach życia.

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale