gregor71 gregor71
1882
BLOG

Taryfikator mandatów 2022 - stek bzdur

gregor71 gregor71 Prawo Obserwuj temat Obserwuj notkę 23
Stek bzdur i bezprawnych pierdół powtarzają od kilku dni wszystkie mass media w Polsce. Chodzi o Kodeks Wykroczeń, który miał obowiązywać od 1 stycznia 2022 r. No właśnie miał...

Wszystkie mass media trąbią o podwyżkach mandatów, ile osób już ukarano z dniem "wejścia" i jaki już padł rekord najwyższego mandatu.  

Projekt tak naprawdę nie został opublikowany. Na stronach Rządowego Centrum Legislacyjnego, dopiero co utworzyli zakładkę: Projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów zmieniającego rozporządzenie w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń. Autor projektu MSWiA i numerek 147... mimo że media trąbią że projekt został opublikowany. 

imageChoć rozporządzenie nie wprowadza nowych typów czynów zabronionych, a jedynie podwyższa kary za już istniejące wykroczenia, obywatel powinien zawczasu wiedzieć, jaka sankcja grozi mu za dane przewinienie. Projektodawcy tak dużo mówią o prewencyjnym efekcie zmian. Można go jednak osiągnąć tylko wtedy, gdy kierowca będzie świadom, że w razie czego musi się liczyć z koniecznością zapłaty już nie np. 500 zł, lecz 1500 zł. Dlatego publikacja taryfikatora na ostatnią chwilę jest niepoważna - mówi prof. Ryszard Stefański z Uczelni Łazarskiego. image

image


O nowym taryfikatorze mandatów zainteresowałem się po "wielkim" tytule "Auto Świat", a mianowicie:

Od stycznia 1500 zł kary za jazdę na rowerze i hulajnodze bez uprawnień

image


Ale to nie koniec. Gazeta koncernu Axel Springer idzie jeszcze dalej, twierdząc że dzieci w wieku 10-18 lat nie mogą jeździć na rowerze po drogach publicznych, strefach zamieszania oraz drogach wewnętrznych bez uprawnień, czyli karty rowerowej, którą dopiero będzie można wyrobić w szkole na nowych przedmiocie, który wejdzie do naszych szkół, ale nie wiadomo kiedy. 

Dziennikarze nie do końca sprawdzili jakie w Polsce obowiązuje prawo. Osoby przed 17-tym rokiem życia nie mogą zostać ukarane bo Kodeks Wykroczeń mówi jasno:

Na zasadach w nim określonych odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu lat 17.gregor71
O mnie gregor71

Speedway - Sparta Wrocław Biblia Polityka Piłka nożna - Śląsk Wrocław i Newcastle UTD

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka