53 obserwujących
40 notek
205k odsłon
582 odsłony

Blog Kornela Morawieckiego - w salonie24

Wykop Skomentuj22

Właśnie uzmysłowiłam sobie - podczas modlitwy za zmarłych tutejszych Blogerów  - że również Kornel Morawiecki, który prowadził tutaj blog, należy do tego grona. Szybko więc sprawdziłam: tak, zachowały się notki z lat 2010 - 2012.


W roku 2011 Kornel Morawiecki ogłosił na blogu swój manifest. Kandydował wtedy do Senatu z ramienia własnego komitetu wyborczego "Wolni i Solidarni", z poparciem Prawa i Sprawiedliwości, które w tym samym okręgu wyborczym we Wrocławiu nie wystawiło własnego kandydata. Pisał wtedy:


Pewnie, że chcielibyśmy żyć w takim dobrobycie jak większość Niemców, Francuzów i Anglików. Jednak, czy takie mają być Polaków i polskich polityków marzenia? Muszą być większe. 170 lat temu Wieszcz pisał: „ten przed którym pęka ten świat objęty ramiony, miłością serca skruszony, z tajemnic wyspowiadany jak nimfa jasna i złota, ten tylko będzie wpisany w ostatnie księgi żywota.” (J. Słowacki dramat „Samuel Zborowski”). A w XX wieku wtórował mu inny polski poeta: „I że właśnie tak trzeba! I że- można bez szczęścia. I że można- bez nieba. Tylko drobnieć i maleć od nadmiaru kochania. A to była- odpowiedź, i nie było- pytania”. (B. Leśmian wiersz „Dzień Skrzydlaty”).


            Spójrzmy z poziomu naszej cywilizacji i naszego narodu: Europa ma być pierwsza w świecie. Polska ma być pierwsza w Europie. Takie są moje marzenia. Co znaczy pierwsza? Najlepsza, w tym co najważniejsze, w tym co będzie określać kształt przyszłości. Jak to rozpoznawać? Jak realizować w zbiorowej praktyce?


            Proponuję ruch społeczny na rzecz Polski solidarnej i europejskiej. Za dewizę weźmy sobie: „wolni i solidarni”, tę samą, którą w nasze serca wpisywała Solidarność Walcząca.


Całość: https://www.salon24.pl/u/kornel/291025,wolni-i-solidarni


Warto, z perspektywy czasu, wrócić do Jego przemyśleń z przed lat, którymi z nami się dzielił, i - czym byłam wtedy zdziwiona, znając Jego legendę - niewiele osób tutaj interesowało się:


https://www.salon24.pl/u/kornel/



.



Wykop Skomentuj22
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka