psiejechać świat psiejechać świat
5342
BLOG

Gdzie mi tu z tym psem?

psiejechać świat psiejechać świat Zwierzęta Obserwuj temat Obserwuj notkę 66

Właściciele psów coraz częściej decydują się na podróżowanie ze swoim pupilem. Należy pamiętać, że wybierając taką formę wypoczynku, należy dokładnie przemyśleć dokąd się udamy. Wbrew pozorom nie jest to łatwa sprawa. Nie chodzi tutaj tylko o znalezienie miejsca przyjaznego czworonogom – bo takie istnieją, ale trzeba dokładnie przyjrzeć się warunkom, które panują w miejscu, w które chcemy zabrać swojego pupila. Jeżeli planujemy zabrać ze sobą swojego ogoniastego przyjaciela, należy wybrać miejsce zgodnie z potrzebami i możliwościami naszego czworonoga.

image

Co powinniśmy wziąć pod uwagę?

Warunki atmosferyczne panujące w miejscu, do którego planujemy się udać. Musimy pamiętać, że miejsca o wysokich temperaturach oraz dużym nasłonecznieniu bez względu na rasę, którą posiadamy nie są odpowiednie dla naszego pupila. Psy, tak samo jak człowiek, narażone są na udar cieplny, co może doprowadzić nawet do śmierci zwierzaka. Na plażach często można zaobserwować psy godzinami uwiązane na słońcu, bez dostępu do wody. Litości! Ciągnięcie psa ze sobą na zatłoczone gorące plaże nie jest dobrym pomysłem, a argument, że pies lubi się wygrzewać jest absurdalny. Rasa nie stanowi tutaj żadnej różnicy – yorkowi z gorąca może zatrzymać się praca serca, mops może dostać udaru cieplnego, malamut przegrzać się, a grzywacz chiński dostać poparzenia słonecznego. Dlatego warto pomyśleć, by hotel, apartament, w którym się zatrzymujemy był klimatyzowany, ale i to musimy dokładnie przemyśleć. Przykro widzieć psy w zatłoczonym kurorcie całymi dniami zamknięte w hotelowych pokojach. Wysokie temperatury są bardzo niebezpieczne dla naszych psich kompanów, ale niskie również mogą być dla nich niekorzystne. Także jeśli planujemy wyjazd ze swoim psem w miejsca, gdzie temperatura jest bardzo niska np. wysokie góry powinniśmy to bardzo mocno przemyśleć i przedyskutować ze swoim weterynarzem, bo może się okazać, że temperatura tam panująca nie jest odpowiednia dla naszego czworonożnego przyjaciela, który na co dzień wyleguje się na kanapie.

Zatłoczenie może być uciążliwe dla naszego psa. Pamiętajmy, że miejsca bardzo zatłoczone nie zawsze są dobrym wyborem na psi odpoczynek. Wiele psów bardzo źle znosi brak przestrzeni, tłok, hałas i zamiast obiecanego relaksu, serwujemy im ogromną dawkę stresu, a po co? Warto wybrać spokojniejsze miejsce, tak by zarówno właściciel, jak i sam zwierzak czuł się komfortowo. 

Kondycję psa - w temacie wspólnych wakacji jest ona bardzo istotna. Na szczeniaki należy uważać, ponieważ jak dzieci są narażone na liczne choroby, których skutki mogą być ogromne. Młode, zdrowe, aktywne psy można zabrać ze sobą właściwie wszędzie. Doskonale sprawdzą się jako kompan pływania, żeglarstwa, czy też w trakcie pieszych wycieczek. Jeżeli pies jest stary i schorowany planowanie z nim długich wyczerpujących wypraw górskich nie jest dobrym pomysłem. Warto zafundować mu tzw. „wczasy pod gruszą”, gdzie nasz staruszek spokojnie będzie mógł wypocząć w cieniu drzew. W tym przypadku doskonale sprawdzą się Mazury, bądź Podlasie.

image

Kwaterę - powinna być ona miejscem przyjaznym psom. Do niedawna było ciężko znaleźć takie miejsca, całe szczęście w ostatnich latach świadomość ludzi bardzo się zwiększyła i wiele miejsc akceptuje zwierzaki. Często wiąże się to z niewielką dodatkową opłatą, ale czego  nie robi się dla swojego przyjaciela? Należy pamiętać by sprawdzić, czy dane miejsce jest przyjazne zwierzakom, przeczytać regulamin i powiadomić właściciela o przyjeździe ze swoim czworonogiem. Nie powinniśmy liczyć na to, że zostaniemy wpuszczeni do pensjonatu, czy hotelu, jeżeli wcześniej zatailiśmy przyjazd z psem. Również do wielu restauracji, pubów, kawiarni można wejść ze swoim zwierzakiem. Często są to oznakowane miejsca, a jeśli nie ma żadnej informacji warto się o to zapytać, by uniknąć niepotrzebnych nieprzyjemności. Miejsca te właściwie zawsze oferują miskę z wodą, a nawet psie smakołyki. W internecie znajdziecie mnóstwo specjalnych wyszukiwarek, które pozwalają na znalezienie odpowiedniego miejsca. Przykładowe: https://piesnaurlopie.pl/wyszukiwarka-miejsc/ https://www.dogmapa.pl/ , http://www.dogintravel.com/pl/mapa-miejsc/ . Na Facebooku znajdziecie grupy, których członkowie polecają psiolubne miejsca, jak np.: https://www.facebook.com/moznazpsem/ , https://www.facebook.com/piesnaurlopie/ . Wybrałam tylko niektóre z tych stron, w internecie jest ich bardzo dużo, na pewno znajdziecie coś dla siebie.  

image

Miejsca z całkowitym zakazem wprowadzania psów – niestety takich miejsc jest wiele, dlatego należy również o tym pamiętać i przed wyjazdem dokładnie sprawdzić, gdzie możemy poruszać się ze swoim czworonogiem, a gdzie jest to całkowicie zabronione. Polskie prawo jest mało przyjazne dla czworonożnych plażowiczów, na wielu plażach, szczególnie w sezonie letnim, obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów. Jednak miłośnicy morza nie powinni się zrażać i rezygnować z tej formy wypoczynku, ponieważ są dostępne specjalne psie plaże, gdzie nasz psi przyjaciel może swobodnie pohasać na piasku, wytarzać się w glonach i skorzystać z morskich kąpieli. Jednak pamiętajmy o zachowaniu ostrożności, przestrzeganiu regulaminu i sprzątaniu po naszym pupilu. Nawet jeśli przebywamy z psem na tzw. „dzikich” plażach musimy zachować zdrowy rozsądek, pamiętać o środowisku i innych spacerowiczach. Jeżeli chodzi o zakazy, obowiązują one również na wielu szlakach. Przykładowo w Bieszczadzkim Parku Narodowym występuje całkowity zakaz wprowadzania psów. Nie oznacza to, że musimy całkowicie rezygnować z wyjazdów z psami w takie miejsca, po prostu możemy unikać terenów samych parków, a chodzić po innych dróżkach, dzikich terenach. Gwarantuję, że jeśli wykażemy się cierpliwością i wielkimi chęciami, na pewno znajdziemy cudną przestrzeń dla siebie i swojego psiaka. Pomocne są liczne fora, których członkowie chętnie dzielą się z innymi swoim doświadczeniem w tym temacie. Szukajcie, a znajdziecie!

image

Gabinety weterynarii dostępne w pobliżu naszego miejsca wypoczynku. Warto wcześniej znaleźć w internecie takie miejsca, bądź zapytać o nie właściciela kwatery. W trakcie wakacji naszemu psu mogą przydarzyć się różne kontuzje, pogryzienia, wypadki, choroby, dlatego nie zapominajmy by zadbać o wyszukanie weterynarza dużo wcześniej. Może okazać się to bardzo istotną sprawą w trakcie naszego wypadu i oszczędzi nam dodatkowego niepotrzebnego stresu.

Wszystkie te zagadnienia mogą początkowo przerażać właściciela potencjalnego psiego podróżnika, ale w praktyce nie są one takie straszne. Należy po prostu pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, a wyprawa z psem może okazać się najlepszą w Twoim życiu. Jak we wszystkim liczy się umiar i zdrowy rozsądek. Jeżeli wybieramy miejsce podróży, które z jakiś względów nie jest odpowiednie dla naszego czworonoga, warto pozostawić go pod opieką kogoś bliskiego, bądź też skorzystać z usług psich hoteli. Takich miejsc na mapie Polski jest coraz więcej. Oferują one opiekę, psie towarzystwo, dużą dawkę aktywności, a nawet psie SPA. Jak widzicie jest dużo możliwości, wybór miejsca, formy wypoczynku należy do Was, ale nie zapominajcie o swoich ogoniastych. Bo co jest piękniejsze niż widok merdającego ogona i uśmiechniętej kufy? 

image


Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości