To i owo
Przez poznanie do poznania...
17 obserwujących
580 notek
231k odsłon
1249 odsłon

W co grają: Niemcy i EBC?

Wykop Skomentuj28

W co grają: Niemcy i EBC?

Europejski Bank Centralny (EBC) opracowuje plany awaryjne w celu przeprowadzenia programu zakupu obligacji bez Bundesbanku na wypadek, gdyby Trybunał Federalny w Niemczech zmusił głównego uczestnika programu do rezygnacji. 

W tym najgorszym scenariuszu EBC wszcząłby bezprecedensowe postępowanie sądowe przeciwko niemieckiemu bankowi centralnemu, jego największemu udziałowcowi, aby przywrócić go do programu, podają źródła, które mówiły pod warunkiem zachowania anonimowości….

Posunięcia te prawdopodobnie oznaczałyby chwilę prawdy dla euro, testując zaangażowanie Niemiec w walutę, które odegrały największą rolę w jej tworzeniu.

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wydał EBC ultimatum do początku sierpnia, dotyczące uzasadnienia masowego zakupu obligacji rządowych lub kontynuacji programu bez Bundesbanku, który ma przeprowadzić ponad jedną czwartą zakupów obligacji.

Większość polityków oczekuje, że sam Bundesbank rozwiąże spór sądowy z Trybunałem, wykazując, że polityka była odpowiednia, i nie ma obawy dotyczącej skutków ubocznych.

Ale dlaczego pracownicy EBC i krajowych banków centralnych strefy euro przygotowują się do czegoś, co jedno ze źródeł określa jako „niewiarygodny scenariusz”, w którym Trybunał zabrania Bundesbankowi udziału w zakupach?

W takim przypadku EBC lub, co mniej prawdopodobne, inne banki centralne strefy euro, wziąłby udział Bundesbanku w Programie Zakupów Sektora Publicznego (PSPP) i kupiłby niemieckie obligacje, podają źródła….To jest niewiarygodne?

Takie plany nie zostały jeszcze sfinalizowane ani oficjalnie omówione przez Radę Prezesów EBC.

Gdyby inne banki centralne kupowały Bundy (obligacje skarbowe Niemiec), złamałoby to zasadę „bez podziału ryzyka”, na którą nalegał Bundesbank, kiedy program został uruchomiony w 2015 r., zgodnie z którą każdy krajowy bank centralny kupuje obligacje własnego rządu, a ryzyko dzieli się na ograniczoną kwotę długu kupionego przez sam EBC.

EBC spowolnił zakupy niemieckich obligacji od początku pandemii koronawirusa, aby skoncentrować swoją siłę ognia na Włoszech, które znalazły się pod presją na rynku obligacji, ponieważ wybuch rujnował i tak chwiejne finanse publiczne.

Zakupy niemieckiego długu państwowego przez Bundesbank lub Bundów wyniosły w kwietniu zaledwie 628 milionów euro (688 milionów dolarów), czyli zaledwie 2,3% obligacji rządowych zakupionych w ramach PSPP w tym miesiącu.

Odcięcie Niemiec od sztandarowego programu stymulacyjnego EBC wywołałoby spekulacje na temat rozpadu strefy euro, którą EBC starał się stłumić od czasu kryzysu euro z lat 2010–2012.

W międzyczasie EBC prawdopodobnie wszcząłby postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko niemieckiemu bankowi centralnemu z powodu niewypełnienia obowiązku członkostwa w Eurosystemie, jeśli będzie musiał przestać kupować obligacje.

Jeśli Bundesbank nie zastosuje się do tego, EBC może skierować sprawę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), co byłoby pierwszym takim przypadkiem od czasu utworzenia euro w 1999 r.

ETS podtrzymał już PSPP, ale jego orzeczenie zostało zlekceważone przez Niemiecki Trybunał Konstytucyjny, otwierając kolejny konflikt między instytucjami niemieckimi i Unii Europejskiej.

Kanclerz Angela Merkel do tej pory wykazywała optymizm, powiedziała wyższym urzędnikom ze swojej partii na początku maja, że ​​problem można rozwiązać, jeśli bank centralny wyjaśni plan.Co to za gra?


...

Wykop Skomentuj28
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka