To i owo
Przez poznanie do poznania...
17 obserwujących
580 notek
231k odsłon
441 odsłon

Markus Kerber punktuje plan EBC dotyczący większego bodźca w strefie euro

Wykop Skomentuj12

Markus Kerber punktuje plan EBC dotyczący większego bodźca w strefie euro

To Markus Kerber przygotował szereg prawnych wyzwań w stosunku do programów skupu obligacji EBC które zmusiły Federalny Trybunał Konstytucyjny z Karlsruhe do wydania ultimatum Europejskiemu Bankowi Centralnemu. EBC ma trzy miesiące na uzasadnienie zakupów obligacji w ramach sztandarowego programu stymulacyjnego EBC lub utratę Bundesbanku jako uczestnika programu….

Markus Kerber jest profesorem finansów publicznych na Politechnice Berlińskiej.

Kerber twierdzi, że nowy program może być zabronioną pomocą dla dłużników?

Nowe plany Europejskiego Banku Centralnego dotyczące zakupu ogromnych ilości obligacji rządowych z prawie całkowitą dyskrecją mogą złamać ustawowy zakaz bankructwa rządów.

EBC w czwartek 4 VI  przedłużył swój program zakupu PEPP, co najmniej do czerwca 2021 r. i poinformował, że skoncentruje swoją siłę działań 1,35 biliona euro (1,53 biliona dolarów) na krajach, które najbardziej tego potrzebują, aby zapobiec rozerwaniu rynku obligacji strefy euro .

To spowodowało, że zwiększyły się zakupy włoskich obligacji, więcej niż sugerowałyby to kwoty włoskie. EBC porzucił limit posiadania ponad jednej trzeciej obligacji jednego kraju.

Kerber powiedział, że: „..EBC mógł przekroczyć prawną czerwoną linię, łagodząc te dwa zabezpieczenia, które pozwoliły mu na zakup obligacji skarbowych o wartości 2,2 bln euro od 2015 r. z błogosławieństwem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS)...”

 Markus Kerber postawił trudne dla EBC pytania:

1. Czy to wciąż program tymczasowy?

2. Czy jest to zgodne z definicją finansowania pieniężnego Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości?

Dodał, że nowy program „nie ma nic wspólnego z inflacją”, a raczej dotyczy zadłużenia Włoch i innych krajów UE.

EBC jest już pod kontrolą prawną w Niemczech, Trybunał Konstytucyjny dał trzy miesiące na uzasadnienie odrębnego programu skupu obligacji, znanego jako Program Zakupów Sektora Publicznego (PSPP), lub utraty Bundesbanku jako głównego nabywcy w tym programie.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał, że zakupy PSPP były legalne z powodu zabezpieczeń, które zostały złagodzone lub obniżone w przypadku zakupów pandemicznych, zwiększając ryzyko.

Wielu ekspertów prawa w Niemczech twierdzi, że jeśli Kerber lub inni złożą kolejne wyzwanie, do Trybunału w Karlsruhe to EBC straci Bundesbank i innych „legalnych sponsorów”...

 Prezes EBC Christine Lagarde w związku z tą sprawą powiedział: „Europejski Bank Centralny podlega jurysdykcji Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a Europejski Trybunał Sprawiedliwości już w grudniu 2018 r. orzekł, że PSPP - który był również przedmiotem Niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego - był zgodny z naszym mandatem politycznym ”.

Robi się ciekawie….Kerber jeśli działa wbrew rządowi RFN zostanie w mediach niemieckich nazwany „oszołomem” albo agentem CIA?

...

Znajomy uważa, że działalność Kerbera to klasyczne działanie odwracające uwagę od działań Niemiec przekraczających wszelkie normy traktatowe dotyczące polityki finansowej i wspierania własnej gospodarki. To działania w stylu złodzieja, który ucieka i krzyczy łapać złodzieja. 

Pomoc oficjalna rządu niemieckiego jest znana ale pomoc nieoficjalna, ukryta nie….

Należy podziwiać Rząd RP, który jak na Polskę przygotował ambitny plan pomocowy.

Ubolewa nad listem „ekonomistów” krytykujących politykę finansową rządu. Oni tak jak Leszek Balcerowicz niczego się nie nauczyli, niczego nie zrozumieli, Oni niewiedzą w co grają Niemcy…

 Christine Lagarde też się nie sprawdza raczej chce mieć święty spokój, stale wydzwania do znajomych ekonomistów z USA i prosi o radę…

A Komisja Europejska w sprawie działań Niemiec chowa głowę w piasek...tzw. strusia polityka.

Niemcy po pandemii będą pełnym hegemonem w UE…

A kim jest Markus Kerber urodzony w Bielefeld położonym w Lesie Teutoburskim tam gdzie Germanie pokonali legiony rzymskie Warusa?

Albo to cwaniak jak sturmbannführer Hermann Brunner , albo święty jak Hildegard von Bingen ...

Wykop Skomentuj12
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Gospodarka