To i owo
Przez poznanie do poznania...
43 obserwujących
1118 notek
739k odsłon
  1370   0

Procesowa farsa w Senacie USA...

Procesowa farsa w Senacie USA...

Jutro rozpocznie się niekonstytucyjny proces impeachmentu byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w Senacie USA.

To teatr polityczny, to polowanie na czarownice, to farsa.

Prosta analiza prawna szczegółowo opisująca, jak niekonstytucyjny jest ten proces:

1. Prezes Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych nie pełni funkcji przewodniczącego - coś, czego wymaga Konstytucja: „Gdy sądzony jest prezydent Stanów Zjednoczonych, przewodniczy mu Prezes Sądu Najwyższego”. (Art. I ust. 3)

2. Konstytucja przewiduje postawienie w stan oskarżenia „Prezydenta”, a nie byłego Prezydenta. (Art. II ust. 4)

3. Nie można oskarżyć prywatnego obywatela - zgodnie z prawem jest to niezgodne z konstytucją. (Art. I ust. 9)

To jest proces polityczny. I posłuży jedynie dalszemu podziałowi, a nie jednoczeniu Ameryki.

Według New York Times - spodziewamy się, że jutro odbędzie się czterogodzinna debata i głosowanie nad konstytucyjnością procesu. Następnie odbędzie się 16 godzin debaty dla każdej strony, menedżerów impeachmentu i zespołu obrony Trumpa, począwszy od środy.


Liderzy dyskutują również o możliwości zorganizowania sesji w niedzielę, po tym jak Izba zgodziła się nie organizować sobotniej sesji, aby uszanować prośbę prawnika Trumpa Davida Schoena o pozwolenie na przestrzeganie szabatu. Jeśli uzgodnimy ten harmonogram, proces może zakończyć się na początku przyszłego tygodnia.

 Jak rozegra się w tym tygodniu proces Trumpa w Senacie?

 Oto kluczowe pytania:

O co jest oskarżony Trump?

- 13 stycznia Izba Reprezentantów USA głosowała 232 do 197 głosami za oskarżeniem Trumpa o „podżeganie do powstania” po tym, jak jego zwolennicy zaatakowali Kapitol, próbując obalić wynik listopadowych wyborów. Prokuratorzy zrzucają winę za przemoc na byłego prezydenta. Pięć osób zmarło, setki odniosło obrażenia, członkowie Kongresu i personel byli terroryzowani, a siedziba rządu USA została pozostawiona ze „śladami po kulach na ścianach, zrabowanymi dziełami sztuki, rozmazanymi odchodami na korytarzach” - wszystko po to, aby uniemożliwić zwycięstwo wyborcze Bidena. Moim skromnym zdaniem to prowokacja i propaganda..

Co Donald Trump mówi w swojej obronie?

Zespół Trumpa opublikował w zeszłym tygodniu uargumentowany 14-stronicowy dokument, w którym stwierdzono, że jego przemówienie nie jest równoznaczne z wezwaniem do szturmu na Kapitol, a jego proces i jest niezgodny z konstytucją, ponieważ opuścił urząd. Trump nie będzie zeznawał osobiście.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1110930,zespol-prawnikow-trumpa-w-akcji

Jak długo potrwa proces?

Nie wiadomo, jak długo potrwa proces, ale większość ludzi uważa, że ​​będzie on znacznie krótszy niż trzytygodniowy proces, kiedy ostatni raz Trump został oskarżony o swoje działania na Ukrainie, kiedy został oskarżony o nadużycie władzy i utrudnianie prac Kongresu.

Czy Trump zostanie uznany za winnego?

Na pierwszy rzut oka wydaje się to mało prawdopodobne. Proces o impeachment wymaga większości dwóch trzecich głosów dla skazania. Gdyby każdy senator głosował, co najmniej 17 Republikanów musiałoby głosować przeciwko swojemu byłemu prezydentowi, aby osiągnąć wymagany próg 67 głosów. Już 45 republikańskich senatorów poparło wniosek przedstawiony przez Senatora Rand Paula, zgodnie z którym sam proces jest niezgodny z konstytucją i w ogóle jest przeciwny prowadzeniu procesu, co sugeruje, że nie ma liczby, aby skazać.

Czy drugi impeachment zablokuje kandydowanie Trumpa urządu Prezydenta USA w 2024 roku?

Niekoniecznie. Nawet (teoretycznie) jeśli zostanie uznany za winnego, nie ma natychmiastowej kary, ponieważ nie sprawuje już urzędu. Senat mógłby zwykłą większością głosów uniemożliwić mu pełnienie w przyszłości federalnego urzędu wyborczego.

Istnieje konstytucyjny argument, że Senat kontrolowany przez Demokratów może próbować to zrobić, nawet jeśli Trump nie zostanie uznany za winnego, powołując się na część trzecią powojennej czternastej poprawki do konstytucji Stanów Zjednoczonych, i prawdopodobnie tak się stanie. Będzie to przedmiotem znaczącego sporu prawnego.

Ponieważ Donald Trump prawie na pewno zostanie uniewinniony w drodze głosowania partii Republikańskiej w Senacie, część Demokratów skupiona na tegorocznych obradach ma na celu utrwalenie w Kongresie wydarzeń z 6 stycznia. Jak to ujęli Jeremy Herb i Daniella Diaz dla CNN: Menedżerowie Izby ds. Impeachmentu nie podjęli ostatecznej decyzji, czy wezwą świadków na rozprawę. Przygotowują się na taką możliwość, że nie będą mieli żadnych świadków ale według źródeł mogą zdecydować się na ich wykorzystanie, jeśli znajdą świadka chętnego do dobrowolnego wystąpienia.

Menedżerowie chcą uniknąć jakiejkolwiek walki sądowej o świadków, z którymi Izba musiała się zmierzyć podczas pierwszego oskarżenia Trumpa, co opóźniłoby proces. Nawet bez świadków Demokraci przygotowują się do wykorzystania dowodów z filmów i mediów społecznościowych, aby pomóc zilustrować, jak słowa, działania i tweety Trumpa podburzyły buntowników do ataku na Kapitol. Proces z pewnością będzie fascynujący. Kupiłem na tę okoliczność popcorn w Lidlu….

 Oczekuje się, że wystarczająco dużo republikańskich senatorów zagłosuje za uniewinnieniem, więc nie będzie to miało znaczenia.

..................................................................................................................................................

Zespół prawników byłego prezydenta Donalda Trumpa opublikował długą, 78-stronicową obronę przed jutrzejszym procesem o impeachment w Senacie USA.https://www.scribd.com/document/493789660/Trump-Impeachment-Trial-Memo#from_embed


Bardzo ciekawa linia obrony...

".... Federalne Biuro Śledcze potwierdziło, że atak na Kapitol był planowany na kilka dni przed wiecem i dlatego nie miał nic wspólnego z przemówieniem prezydenta Donalda Trumpa wygłoszonym 6 stycznia na Ellipse (parku). Według raportów śledczych opublikowanych po 6 stycznia 2021 roku, policja Kapitolu, NYPD i FBI wszyscy mieli wcześniejsze ostrzeżenie, że będzie atak na Kapitol .  Co jest dość żenujące, nawet członkowie przywództwa Demokratów sami przyznali w protokole, choć po 6 stycznia 2021 r., że wierzą, że zamieszki były wcześniej zaplanowane, a niektórzy, w tym reprezentant James C. Clyburn (Demokrata), posunął się nawet do oskarżenia innych członków Izby o koordynowanie i planowanie ataku z wyprzedzeniem jako współspiskowcy ”.


Demokraci wiedzieli o ataku i nic nie zrobili? Dowódca Gwardii Narodowej zwrócił się z zapytaniem do szefostwa policji Kapitolu czy w związku z planowaną manifestacją zwolenników Trumpa jest potrzebna pomoc Gwardii Narodowej, szefostwo policji Kapitolu odrzuciło pomoc...Dlaczego? Wiedzieli o planowanym ataku, a odrzucili pomoc Gwardii Narodowej.."


Moim skromnym zdaniem Oni są współwinni, a Trump jest nie winny.....

Lubię to! Skomentuj59 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka