catrw catrw
495
BLOG

Czy Amerykanie opuszczą Afganistan?

catrw catrw USA Obserwuj temat Obserwuj notkę 75

Czy Amerykanie opuszczą Afganistan?

image


Biden wycofa amerykańskie wojska z Afganistanu do 11 września, podano informację.

 Decyzja Bidena, jeśli zostanie potwierdzona, spowoduje przekroczenie terminu 1 maja na wycofanie się uzgodnionego z Talibami przez administrację Donalda Trumpa.

Osobiście uważałem decyzję Trumpa za genialną.

Dlaczego genialną?

Problem i koszty USA zostałyby podrzucone ChRL i Rosji. To Chińczycy i Rosjanie prowadzą interesy z Talibami przeciwko Ameryce.

Po wyjściu US Army i jej sojuszników problem zostałby przerzucony na Rosję i Chiny. U Talibów na świętych prawach gości przebywa Tadżycka Opozycja i Ujgurska Samoobrona.

 Prezydent Joe Biden podjął decyzję o wycofaniu wojsk amerykańskich z Afganistanu do 11 września 2021 r., 20 lat po tym, jak ataki Al-Kaidy wywołały najdłuższą wojnę w Ameryce - poinformowały agencja Reuters

 Wycofanie ma być oparte na pewnych gwarancjach bezpieczeństwa i prawach człowieka?

Biden mówi, że „ciężko” jest dotrzymać terminu wycofania wojsk z Afganistanu do 1 maja.

Talibowie ostrzegli, że mogą wznowić ataki na siły międzynarodowe dowodzone przez USA, jeśli Biden przekroczy termin.

Conajmniej zastanawiający jest ten termin, tym bardziej, że Biden podobno nie widzi „żadnego militarnego rozwiązania” dla trwającego od dwóch dekad konfliktu wspieranego przez Amerykanów.

Wojna w Afganistanie trwa prawie 20 lat i kosztowała amerykańskich podatników ponad dwa biliony dolarów. Wojna rozpoczęła się zaledwie dzień po atakach terrorystycznych 11 września 2001 roku i była odpowiedzialna za śmierć ponad dwóch tysięcy Amerykanów i 38 tysięcy afgańskich cywilów. Na początku 2020 r. prezydent Trump zaaranżował historyczne porozumienie między Talibami a przywódcami NATO, które doprowadziło do zawieszenia broni i porozumienia o usunięciu wszystkich zagranicznych żołnierzy z Afganistanu przed upływem terminu 1 maja. Talibowie twierdzą, że wznowią gwałtowne ataki, jeśli obce wojska nie zostaną usunięte w pierwotnie ustalonym terminie. Nie jest jednak jasne, czy zrealizują swoje wcześniejsze groźby, ponieważ Stany Zjednoczone ostrzegły, że jakikolwiek konflikt podczas ich wyjazdu będzie skutkował surowym odwetem. Zaangażowanie Bidena w całkowite wycofanie się z Afganistanu następuje po trzymiesięcznym przeglądzie rządu dotyczącym długotrwałego konfliktu i najlepszych rozwiązań. Podobno w Afganistanie służy obecnie ponad 2500 żołnierzy amerykańskich.

 Republikańscy Senatorowie uznali decyzję prezydenta Bidena za krótkowzroczną.

Członek Senackiej Komisji ds. Służb Zbrojnych Jim Inhofe powiedział, że posunięcie to jest „lekkomyślne i niebezpieczne” i że używa „arbitralnej daty” wycofania. Zawsze mówiłem, że wycofanie się z Afganistanu musi być uzależnione od warunków.

Lider Senatu GOP Mitch McConnell również nie zgadzał się z decyzją Bidena -„Precyzyjne wycofanie sił amerykańskich z Afganistanu jest poważnym błędem. To odwrót w obliczu nieprzyjaciela, który jeszcze nie został pokonany, i abdykacja amerykańskiego przywództwa ”- powiedział McConnell.

Republikański Senator Lindsey Graham decyzję nazwał „nadchodzącą katastrofą”. Oczekiwana data wycofania się administracji Bidena to cztery miesiące po wynegocjowanym przez administrację Trumpa terminie 1 maja.

image

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka