To i owo
Przez poznanie do poznania...
39 obserwujących
983 notki
575k odsłon
  96   1

Kwestia podatków a motywacja

Kwestia podatków a motywacja

image

Studenci ekonomii University of Chicago podczas studiowania ekonomii opodatkowania są uczeni, że powinny istnieć niskie krańcowe stawki podatkowe na pracę, oszczędności, inwestycje i przedsiębiorczość.

 Ludzie muszą zrozumieć, że na motywację do angażowania się w bardziej produktywne zachowania wpływa to, ile ludzie mogą zatrzymać, jeśli uzyskają dodatkowy dochód.

Nie liczy się więc podatek od dochodu, który już został wygenerowany. Kluczową zmienną jest krańcowy podatek od dodatkowego przyrostu dochodu.

Często na zajęciach podaje się przykład Telegraph z siedzibą w Wielkiej Brytanii... przedstawia się historię ilustrującą, jak krańcowe stawki podatkowe często mogą być znacznie wyższe niż oficjalna ustawowa stawka podatkowa.


imageW Wielkiej Brytanii ponad jedna trzecia miliona ludzi musi teraz płacić podatek dochodowy w wysokości 60 procent z powodu rządowej polityki podatkowej… 336 000 osób zarobiło od 100 000 do 125 000 funtów w latach 2018-19, ostatnim roku, dla którego dostępne były dane. … Ta grupa ma płacić podatek dochodowy w wysokości 40 proc., ale ryzykuje wpadnięcie w kosztowną pułapkę, która powoduje, że ich dochody podlegają efektywnym stawkom podatku dochodowego, które są znacznie wyższe. Pułapka powstaje, gdy ktoś zaczyna zarabiać ponad 100 000 funtów, ponieważ jest to moment, w którym rząd zaczyna wycofywać wolną od podatku ulgę osobistą w wysokości 12 570 funtów.

Za każdy 1 funt zarobiony powyżej 100 000 funtów stan zmniejsza zasiłek o 50 pensów. W rezultacie każdy dodatkowy 1 funt dochodu faktycznie pociąga za sobą 60 pensów podatku dochodowego… Po uwzględnieniu ubezpieczenia społecznego, prawdziwa stawka jest jeszcze wyższa.

 Każdy, kto zarabia 50 000 GBP lub więcej, traci co najmniej 40 procent na rzecz organów podatkowych. Ta ustawowa stawka jest zarówno represyjna, jak i wygórowana. Ale możesz również zobaczyć, jak krańcowa stawka podatkowa podskakuje do 60 procent, gdy podatnicy osiągną 100 000 funtów dochodu.

Ryzyko niedopowiedzenia, wysokie krańcowe stawki podatkowe to zła wiadomość dla gospodarki.

Używając żargonu ekonomicznego, „deadweight straty” rosną wykładniczo wraz ze wzrostem stawek podatkowych. W zwykłym angielskim oznacza to po prostu, że polityka podatkowa wojny klas (coraz wyższe stawki podatkowe dla tak zwanych bogatych) powodują największe szkody ekonomiczne.

Być może zastanawiasz się, dlaczego rzekomo konserwatywny rząd w Wielkiej Brytanii pozwala na tak destrukcyjną politykę.

Niestety nie ma dobrej odpowiedzi. Jak widać z tego fragmentu, rząd Borisa Johnsona brzmi bardzo podobnie do tego, czego doświadczyłaby Wielka Brytania, gdyby Jeremy Corbyn wygrał ostatnie wybory.

Rząd powiedział, że jest świadomy skutków pułapki podatkowej 60 procent, ale powiedział, że musi przyjąć „zrównoważone podejście”. „Chcemy utrzymać podatki, aby wspierać ludzi pracy, aby zatrzymać więcej tego, co zarabiają, ale sprawiedliwe jest, że ci z najszerszymi ramionami ponoszą największy ciężar, gdy odbudowujemy finanse publiczne i finansujemy usługi publiczne” – powiedział rzecznik.

................................................................................................................................................................................................


USA?


image
image


....

Lubię to! Skomentuj8 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Gospodarka