To i owo
Przez poznanie do poznania...
42 obserwujących
1096 notek
716k odsłon
  1336   1

Potężne wsparcie dla chińskiej gospodarki?

Potężne wsparcie dla chińskiej gospodarki?

W piątek 10 XII br. zakończyła się doroczna centralna konferencja poświęcona pracom gospodarczym, podczas której przywódcy ChRL podkreślali znaczenie zwiększania popytu za pomocą „z góry obciążonego” wsparcia politycznego Pekinu.

Zasugerowano, złagodzenie regulacji dotyczących dużych prywatnych graczy.

„Mamy do czynienia z potrójną presją, w tym spadkiem popytu, szokami podażowymi i słabszymi oczekiwaniami” – podała oficjalna agencja informacyjna Xinhua, powołując się na oficjalne oświadczenie z konferencji. „Nasze wsparcie polityczne powinno być odpowiednio skoncentrowane”. Nacisk na „stabilność” – słowo pojawiło się 25 razy w 4700-wyrazowym oświadczeniu – pojawia się, gdy przywódcy próbują przedstawić światu pozytywny wizerunek przed lutowymi Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi w Pekinie i mając na celu 20. Zjazd Partii Narodowej – kluczowa gala polityczna, która zapoczątkuje dwudziestoletnie zmiany w kierownictwie Partii Komunistycznej w drugiej połowie przyszłego roku.

„Musimy skoncentrować się na stabilizacji makroekonomii, utrzymaniu działalności gospodarczej w rozsądnym zakresie i utrzymaniu stabilności społecznej” – napisano w oświadczeniu.

Chiny twierdzą, że współpraca w zakresie światowego handlu jest kluczem do ożywienia po pandemii.

7 grudnia 2021 Konferencja odbyła się po tym, jak politbiuro Chin, liczące 25 członków, pod przewodnictwem prezydenta Xi Jinpinga, powiedziało w poniedziałek, że „ustawi słowo stabilność za najwyższy priorytet” w podejmowaniu decyzji gospodarczych w 2022 r.

 „Konferencja podkreśliła presję zniżkową – pojęcie „potrójnej presji” było w przeszłości bardzo rzadkie” , powiedział Zhou Hao, starszy ekonomista rynków wschodzących w Commerzbanku. Dodał, że rzadko zdarza się, aby w takich oficjalnych oświadczeniach wspomniano o potrzebie wzmocnienia przepisów antycyklicznych.

Wymowne było także użycie zwrotu „domy służą do mieszkania, a nie do spekulacji”, w odniesieniu do silnej regulacji Pekinu.

Konferencja powtórzyła potrzebę ograniczenia nowych lokalnych zobowiązań ukrytych, ale obiecała również przyspieszenie wydatków fiskalnych, umożliwienie budowy nowej infrastruktury oraz wdrożenie nowej polityki podatkowej i obniżania opłat.

 Pekin ograniczył w tym roku wskaźnik deficytu fiskalnego i ściśle będzie kontrolował finansowanie samorządów, ponieważ rzeczywiste zadłużenie wielu samorządów wzrosło dość wysoko.

 „Musimy poprawić skuteczność naszej proaktywnej polityki fiskalnej i uczynić ją bardziej ukierunkowaną i zrównoważoną” – napisano w oświadczeniu. Chińscy przywódcy stoją w obliczu różnych przeciwności. W kraju radzą sobie ze spowolnieniem gospodarczym kwartał po kwartale, radzą sobie z ryzykiem finansowym spotęgowanym przez kryzys zadłużenia Evergrande oraz z ciągłym zagrożeniem stwarzanym przez koronawirusa i jego warianty.

 Ding Shuang, główny ekonomista Standard Chartered Bank w Wielkiej Brytanii, powiedział, że uważa, że ​​Chiny prawdopodobnie wyznaczą w przyszłym roku przedział wzrostu gospodarczego na poziomie od 5 do 6 procent, zgodnie z powszechnie przytaczanym potencjalnym wzrostem w tym kraju. „5 procent byłoby ostatecznym wynikiem w przyszłym roku”, powiedział, dodając, że zakres uwzględnia „niechęć rządu do dążenia do silnego bodźca, biorąc pod uwagę ciągłe obawy przed podążaniem starą drogą”. Oczekuje się, że chiński wzrost gospodarczy w czwartym kwartale 2021 r. spadnie poniżej 4 procent w porównaniu z 18,3 procentowym wzrostem w pierwszym kwartale. Szybki spadek podsycił obawy o twarde lądowanie gospodarcze, wywołując apele o bardziej wspierające środki. Chińskie władze już rozpoczęły działania łagodzące, aby powstrzymać krajową gospodarkę przed spadkiem poniżej rozsądnego zakresu wzrostu. Ludowy Bank Chin powiedział w tym tygodniu, że obniży stopę rezerw obowiązkowych dla głównych banków komercyjnych o 0,5 punktu procentowego, uwolnienie 1,2 biliona juanów (188,6 mld USD) długoterminowej płynności do systemu międzybankowego 15 grudnia. Przemawiając na dorocznej konferencji gospodarczej, władze zobowiązały się do utrzymania rozsądnej płynności rynku, a zwłaszcza zwiększenia wsparcia finansowego dla małych przedsiębiorstw, innowacji technologicznych i zielonego rozwoju.

 „Nacisk na spadki wydaje się być szczególnie duży w pierwszej połowie przyszłego roku, biorąc pod uwagę utrzymujący się wpływ pandemii i skomplikowane środowisko zewnętrzne”, ostrzegł Wen Bin, główny analityk makro w China Minsheng Bank. Podczas gdy ryzyko związane z samorządami lokalnymi i wysoce lewarowanymi korporacjami zasługuje na znaczną uwagę, Pekin powinien wykorzystać lokalne obligacje celowe lub obniżki podatków, aby zakotwiczyć zaufanie na rynku, dodał.

Lubię to! Skomentuj28 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale