catrw catrw
196
BLOG

Niemcy poważnie traktują wydatki na NATO

catrw catrw Niemcy Obserwuj temat Obserwuj notkę 10

Niemcy poważnie traktują wydatki na NATO

image
Niemcy osiągną cel NATO w zakresie wydatków na obronę w wysokości 2 proc. produktu krajowego brutto (PKB) po raz pierwszy od początku lat 90. - poinformował rzecznik Ministerstwa Obrony i opublikowana prognoza NATO.

Niemiecka agencja prasowa DPA oszacowała kwotę deklarowanej przez niemiecki rząd alokacji na wydatki obronne na 73,41 mld USD (68,58 mld EUR) w bieżącym roku, co stanowiłoby 2,01% PKB Niemiec.

W 2023 roku Niemcy wydały na obronę 1,57% PKB, znacznie poniżej celu 2%. Jednak w poniedziałek kanclerz Niemiec Olaf Scholz zobowiązał się do wypełnienia zobowiązania do 2-procentowych wydatków podczas wizyty na terenie przyszłej fabryki broni Rheinmetall.

"Bezprecedensowy" wzrost wydatków na obronę o 11 proc. – szef NATO

Wiadomość o tym, że Niemcy osiągnęły cel wydatków na poziomie 2 proc., pojawiła się po tym, jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg pochwalił "bezprecedensowy" wzrost wydatków na obronę o 11 proc. w sojuszu 31 państw.

"Spodziewam się, że w tym roku 18 sojuszników wyda 2 proc. PKB na obronę. To kolejny rekord - powiedział Stoltenberg podczas przedministerialnej konferencji prasowej w Brukseli.

Powiedział, że stanowi to sześciokrotny wzrost w porównaniu z 2014 r., kiedy tylko trzech sojuszników osiągnęło ten cel.

Stoltenberg dodał, że europejskie państwa NATO zainwestują w tym roku łącznie 380 miliardów dolarów w obronę.

Oczekuje się, że w 2023 r. jedenastu sojuszników osiągnęło cel 2% według wcześniejszych szacunków NATO – Polska, USA, Grecja, Estonia, Litwa, Finlandia, Rumunia, Węgry, Łotwa, Wielka Brytania i Słowacja.

Wzrost ten jest spowodowany inwazją Putina na Ukrainę i świadomością w większości państw NATO, że sukces Putina w tym kraju nieuchronnie doprowadzi do tego, że będzie on używał tego samego pseudohistorycznego uzasadnienia, aby próbować odzyskać inne obszary Imperium Rosyjskiego. Wynika to również ze świadomości, że amerykańskie wydatki na obronę są po prostu niewystarczające, aby pozwolić Ameryce bronić swoich interesów i że USA nie mogą pomóc NATO, jeśli stanie ono w obliczu poważnego zagrożenia na Zachodnim Pacyfiku.

https://www.dw.com/en/germany-to-hit-nato-budget-goal-for-1st-time-since-cold-war/a-68254361

https://www.scribd.com/document/706395021/FACTSHEET-NATO-Defence-Spending#from_embed...catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka