catrw catrw
370
BLOG

Izrael podnosi poprzeczkę

catrw catrw Izrael Obserwuj temat Obserwuj notkę 43

 Izrael podnosi poprzeczkę

Szin Bet w Damaszku skutecznie namierza w czasie rzeczywistym wrogów....

Wysoki rangą przywódca irańskiego Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej (IRGC) został w poniedziałek zabity przez izraelski nalot na budynek w pobliżu irańskiej ambasady w Damaszku. O udanym ataku w biały dzień po raz pierwszy poinformowały państwowe media w Syrii, a później irańskie media potwierdziły, że wysoki rangą przywódca IRGC Muhammed Reza Zahedi i kilka innych osób zostało zabitych w ataku.

https://twitter.com/i/status/1774807825870680316


image

Fundacja na rzecz Obrony Demokracji (FDD) zauważyła, że "Zahedi był ostatnio uważany za szefa elitarnych sił Quds IRGC w Syrii i Libanie – był głównym koordynatorem między Teheranem a Hezbollahem".

FDD wskazał również na zeszłotygodniowe komentarze generała Yoava Gallanta, izraelskiego ministra obrony, w których ogłosił on zmianę strategii Izraela wobec wspieranego przez Iran Hezbollahu. "Przechodzimy od odpierania [Hezbollahu] do polowania na niego" – powiedział Gallant o terrorystach. "Wszędzie tam, gdzie znajduje się Hezbollah, docieramy – kontynuował – i dotyczy to również znacznie bardziej odległych miejsc, takich jak Damaszek i nie tylko. Wszędzie tam, gdzie musimy działać, będziemy działać". Mamy prawo do obrony.

"Precyzja i śmiałość tej operacji są nie do przecenienia" – zauważył Mark Dubowitz, dyrektor generalny FDD. "Izrael osiąga punkt decyzyjny na swoim północnym froncie, gdzie śmiertelne prowokacje Hezbollahu stały się nie do zniesienia" – zauważył. "Wyeliminowanie najwyższej rangi postaci na wrogiej osi, która biegnie od Teheranu przez Damaszek do Bejrutu, jest skutecznym sposobem na skłonienie wroga do skupienia się na tym, o co toczy się gra".

Richard Goldberg, starszy doradca FDD, podkreślił, że "Iran i Hezbollah dążą do normalizacji permanentnej wojny na północnej granicy Izraela", ale "Izrael nie zamierza na to pozwolić. IRGC działa w Syrii w ścisłej koordynacji z sekretarzem generalnym Hezbollahu Hassanem Nasrallahem" – przypomniał Goldberg. "Działania Izraela w Syrii, podobnie jak w Libanie, są podejmowane w samoobronie".

Jak zauważyła Jennifer Griffin z Fox News Channel, wyeliminowanie Zahediego jest znaczącą stratą dla wysiłków IRGC i Teheranu, aby skoordynować działania z jego terrorystycznymi marionetkami w celu zaatakowania izraelskich i innych zachodnich celów – zbliżając się do powagi ówczesnego prezydenta Trumpa, który autoryzował atak, który zabił ówczesnego dowódcę sił Quds IRGC, Kasema Sulejmaniego, gdy jego pojazd przejeżdżał przez Bagdad.

https://www.salon24.pl/u/r8w8b8j8/1009803,amerykanska-operacja-na-lotnisku-w-bagdadzie

W następstwie ataku w Damaszku rząd izraelski podobno wzmocnił swoją postawę bezpieczeństwa w placówkach dyplomatycznych na całym świecie w oczekiwaniu na potencjalny atak odwetowy.

Należy podkreślić,  że Departament Skarbu USA nałożył sankcje na Zahediego już w 2010 roku, najwyraźniej wydaje się, że miało to niewielki lub żaden wpływ na jego działania. Wydaje się, że sankcje Izraela, wymierzone z prędkością kilkakrotnie większą od prędkości dźwięku, były znacznie skuteczniejsze. Izraelskie wojsko raz po raz udowadniało swoje umiejętności w robieniu ze złych terrorystów dobrych terrorystów, a od czasu okrucieństw z 7 października nabrało to tempa.


...............................................................................

Pomoc humanitarna w Gazie


https://apnews.com/2a408f808b124a99a95f8504d62179ac

https://apnews.com/a3add734fc214229b2fadfbe6f35e008

...

catrw
O mnie catrw

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka