To i owo
Przez poznanie do poznania...
7 obserwujących
346 notek
89k odsłon
121 odsłon

Słynny ekonomista Ronalda Reagana, Arthur Laffer, otrzymał od prezydenta Trumpa Medal Woln

Wykop Skomentuj1

Słynny ekonomista Ronalda Reagana, Arthur Laffer, otrzymał od prezydenta Trumpa Medal Wolności image
Młody ekonomista, dr Arthur Laffer, w okresie kryzysu gospodarczego zakwestionował to status quo i wywołał rewolucję gospodarczą, która zmieniła historię świata...

Znany jest jako „ojciec ekonomii po stronie podaży”, praca dr Laffera przeniosła miliony ludzi z biedy do lepszego życia. Prezydent Donald J. Trump uznał to dziedzictwo, przyznając dr Lafferowi najwyższe honorowe wyróżnienie cywilnej Ameryki.


Jak podaje komentarz z Białego Domu - „...Czterdzieści pięć lat temu, na legendarnej kolacji z urzędnikami Forda White House, Donaldem Rumsfeldem i Dickiem Cheneyem, dr Laffer wyciągnął serwetkę i narysował mały wykres. Dzięki słynnej obecnie „krzywej Laffera” zilustrował, jak stawki podatkowe są zbyt wysokie, ludzie przestają wydawać pieniądze i inwestować - co prowadzi do mniejszego wzrostu i paradoksalnie niższych wpływów podatkowych. Z drugiej strony, w pewnym punkcie krzywej niższe stawki podatkowe pomagają pobudzić inwestycje, wzrost gospodarczy, a nawet wpływy z podatków rządowych...”

Dzisiaj to klasyka ekonomi, oczywista oczywistość...Ale w 1974 roku „Laffer Curve” była ekonomiczną herezją. Wybitni liderzy i naukowcy odrzucili ją jako „szaleństwo”.

Dr Laffer udowodnił, że wszyscy się mylili, miał poczucie misji.

Rewolucja Prezydenta Reagana, rozpoczynająca się w 1980 r., zagospodarowała dla Ameryki idee dr Laffera. Na bazie tego stworzono nisko podatkowy, prowzrostowy program klasy robotniczej Ronalda Reagana. Odegrał on ważną rolę zarówno w przepisach podatkowych z 1981 r., jak i 1986 r., które ostatecznie obniżyły najwyższą stopę procentową dla osób fizycznych z 70 do 28 procent.

Reszta, jak wiemy, jest dobrą historią. Po latach przerażającej „stagflacji” gospodarka USA gwałtownie wzrosła. Utworzono ponad 12 milionów nowych miejsc pracy, inflacja załamała się, PKB wzrósł o prawie 30 procent.

Od lat 80. XX wieku ponad 30 krajów przyjęło podobne obniżki podatków i reformy. W rezultacie polityka dr. Laffera pomogła wyciągnąć z ubóstwa prawie miliard ludzi.

https://twitter.com/WhiteHouse/status/1141477599325106179


Wykop Skomentuj1
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale