182 obserwujących
639 notek
1020k odsłon
974 odsłony

Kalendarium przygotowania wizyty Prezydenta w Katyniu

Wykop Skomentuj16

 

 

 
„Prezydencki minister Mariusz Handzlik tłumaczył, że polski MSZ, Rada Pamięci Walk i Męczeństwa (bezpośredni organizator uroczystości) oraz ambasada Rosji otrzymała 27 stycznia list od prezydenta wyrażający wolę uczestniczenia w uroczystościach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.” 
 
Polski MSZ otrzymał? Tak.
Ambasada Rosji otrzymała? Tak.
Kiedy? 27 stycznia.
 
Cofnijmy się do początku – prawie początku jak zobaczymy(LINK)
 
2 lutego 2010 –
 
Putin zaprasza Tuska do Katynia informuje kancelaria premiera Tuska
 
„Premier Federacji Rosyjskiej Władimir Putin zaprosił prezesa Rady Ministrów Donalda Tuska do wspólnego uczczenia pamięci ofiar Katynia. Uroczystości odbędą się w pierwszej połowie kwietnia 2010 r. - podała kancelaria Tuska w komunikacie.”
 
„O zaproszeniu powiadomił rzecznik szefa rosyjskiego rządu Dmitrij Pieskow. Uściślił, że zaproszenie polskiemu premierowi zostało przekazane w czasie rozmowy telefonicznej, do której doszło z inicjatywy strony rosyjskiej.”
 
Następnego dnia - dowiadujemy się -  
 
Tusk przyjął zaproszenie Putina do Katynia.
 
3 lutego 2010
- PREMIERZY SPOTKAJĄ SIĘ NA UROCZYSTOŚCIACH W KATYNIU -link
 
Paweł Graś ocenia:
 
Zaproszenie Donalda Tuska do Katynia na uroczystości rocznicowe w kwietniu to "bardzo doniosły krok mający na celu poprawę polsko-rosyjskich stosunków
 
Minister Radek Sikorski:
 
     „Mam nadzieję, że te wspólne uroczystości będą kolejnym krokiem ku polsko-rosyjskiemu pojednaniu. Należą się słowa uznania dla osobistej dyplomacji premierów, ale także dla Grupy ds. Trudnych, która włożyła bardzo dużo wysiłku właśnie w to, aby rozwiązanie sprawy katyńskiej uczynić elementem pojednania polsko-rosyjskiego. „    
 
21 lutego 2010- Dziennik donosi:
 
„Rzecznik naszego MSZ zwraca uwagę, że zgodnie z protokołem dyplomatycznym Kancelaria Prezydenta za pośrednictwem MSZ powinna poinformować o wyjeździe Lecha Kaczyńskiego do Katynia urząd prezydenta Rosji, a nie rosyjską ambasadę w Warszawie. Od soboty trwa zamieszanie z listem autorstwa Kancelarii Prezydenta.”
 
I czytamy dalej:
 
„Zaraz po tym, jak premier Donald Tusk zapowiedział wyjazd do Katynia, także prezydent ogłosił, że weźmie udział w uroczystościach.
 
Zaraz po tym, zaraz po tym
 
 „Lech Kaczyński w Katyniu? Nic o tym nie wiem - tak w sobotę ambasador Rosji w Polsce Władimir Grinin miał skomentować zapowiedź, że polski prezydent chce wziąć udział w kwietniowych uroczystościach 70. rocznicy mordu w Katyniu. Rosyjski dyplomata stwierdził, że nie słyszał o liście w tej sprawie, jaki Kancelaria Prezydenta przesłała na jego ręce.”
 
Prezydent Lerch Kaczynski oświadczył – podaję za Dziennikiem:
"Ja się cieszę, że premier będzie w Katyniu. Ale najwyższym przedstawicielem Rzeczypospolitej jest prezydent i ja też tam będę"
 
Dziennik donosi, że podobno
„wczoraj spór starał się jednak załagodzić rzecznik rządu. "W uroczystościach w Katyniu powinien wziąć udział zarówno prezydent, jak i premier. Nie jest ważne, kto będzie stał na czele delegacji. Nie o to w tym chodzi"
 
Otrzymał wsparcie rzecznika MSZ Piotra Paszkowskiego, który zwrócił uwagę na to, że
 
„zgodnie z regułami protokołu dyplomatycznego Kancelaria Prezydenta za pośrednictwem MSZ powinna poinformować o wyjeździe Lecha Kaczyńskiego urząd prezydenta Dimitrija Miedwiediewa”
 
a nie rosyjską ambasadę w Warszawie.
 
"W takim przypadku informację w formie noty dyplomatycznej nasza ambasada przekazałaby Rosjanom. Nie byłoby możliwości zagubienia czegokolwiek" – mówi rzecznik POLSKIEGO MSZ-u.
Zaglądamy do GW i czytamy: (LINK)
 
 
 
A jaka była odpowiedź MSZ na pismo prezydenta z dnia 27 stycznia?
Czy ambasada rosyjska przekazała sugestię prezydenta Polski do Moskwy:
 
 Prezydencki minister Mariusz Handzlik tłumaczył, że polski MSZ, Rada Pamięci Walk i Męczeństwa (bezpośredni organizator uroczystości) oraz ambasada Rosji otrzymała 27 stycznia list od prezydenta wyrażający wolę uczestniczenia w uroczystościach 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej.
 
I na koniec:
 
Mariusz Handzlik w sobotę przypomniał, że przekazał w liście sugestię prezydenta, by w uroczystościach uczestniczył prezydent Rosji Dmitrij Miedwiediew.
 
Podkreślam - w liście z 27 stycznia 2010 roku. Tydzień później:
 
„zaproszenie polskiemu premierowi zostało przekazane w czasie rozmowy telefonicznej, do której doszło z inicjatywy strony rosyjskiej.”
 
tak Moskwa rozgrywa Warszawę 
 
pisałem to 21 lutego 2010 roku - Profesjonalizm urzędników MSZ i Radka Sikorskiego. Co się zmieniło?
 
Gazeta Wyborcza w sposób „wybiórczy”, manipulując faktami tak przedstawia chronologię i ważność wydarzeń poprzedzających wizytę Prezydenta Polski w Katyniu.  LINK
 
Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale