religijny religijny
1486
BLOG

Chrześcijańskie Talizmany - na szczęście!?

religijny religijny Polityka Obserwuj notkę 12

W nawiązaniu do paradoksu obrazy uczuć religijnych, warto także czasami spojrzeć na fakty te w innym ujęciu.

TheWorstHorse.wordpress.com jest to buddyjska strona, która dokumentuje wykorzystywanie i nadużywanie buddyjskich symboli i pseudobuddyjskich motywów w popkulturze. Nikomu nie przyszłoby na myśl, żeby za jogurt, odtwarzacz, kanapę ZEN, czy osobę udającą medytację, obrażać się, czy co gorsza, domagać się usunięcia, mówić o jakiś uczuciach religijnych. Wszystko jest raczej w konwencji politowania.

Co to w ogóle są - uczucia religijne? Owszem jest Art. 196 KK, ale jest też wyraźna krytyka tego zapisu. Zarówno przez organizacje humanistyczne [1] jak i stowarzyszenia racjonalistyczne z planowanymi inicjatywami obywatelskimi włącznie. Od maja 2008 roku istnieje strona art196kk.psr.org.pl - postulująca zmianę art. 196 KK.

Mając zdrowy rozsądek na pewne pytania każdy sam sobie może odpowiedzieć! Jak ktoś łamie, czy kiedy ktoś ma sobie za nic wytyczne czyjeś religii to obraża uczucia jej wyznawców??? Tym samym: hamburgery obrażają hinduistów, schabowe żydów i muzułmanów, podobnie alkohol itd.

Prawdziwy chrześcijanin powinien też znać Ewangelię! Nie należy zapominać, że zgodnie z Ewangelią, poniżenie Jezusa było kluczowym elementem jego posłannictwa. Chrześcijanie po ukrzyżowaniu żyli jego nauką! NIKT nie wnosił pozwu do Rzymian przeciwko Sanhedrynowi o obrazę uczuć religijnych. Religia może CO NAJWYŻEJ apelować do sumienia, ale NIE MOŻE nakazywać i żądać.

Pierwotne kulty religijne uznawały za wielce istotne wszelkiego rodzaju drobne przedmioty - talizmany, które nabierały magicznej mocy przynosząc nosicielowi szczęście, jednak dopiero po uświęceniu ich w magicznym rytuale. Amulet tym różni się od talizmanu (podobno) że jego moc jest niezbywalna i nie wymaga poświęcenia przedmiotu aby nabrał mocy, oraz tym, że mają tylko właściwości ochronne - służą do magicznej obrony przed duchami i nieszczęściem. [2] Talizmany tracił swoją moc kiedy był niewłaściwie przechowywany np w niezupełnie "czystym miejscu". Talizman trzeba było chronić przed profanacją i bezczeszczeniem. Każdy dotyk innego człowieka odbierał moc talizmanu!

Każdy katolik powie, że krzyż na ścianie to wyraz jego kultury religijnej. Symbol ukrzyżowania - miłości, cierpienia, zwycięstwa itd. Powie tak każdy kto nigdy nie próbował sobie zadać pytania - czym jest talizman! Smutna prawda jest taka że współczesny krzyż na ścianie nie jest niczym więcej niż tym czym były talizmany w kultach religii pierwotnych. Drobne przedmioty które w magicznym rytuale poświęcenia nabierają specyficznej mocy, przynosząc szczęście, pomyślność, opiekę i ochronę.

To z czym mamy do czynienia powszechnie, to nie religia tylko jakieś popłuczyny prymitywnych wierzeń w totemy, fetysze i symbole. Fetyszu nie można zbrukać, bo wtedy traci swą magiczną moc! Taką wiarę i przeświadczenie utrzymywali wyznawcy pierwszych kultów religijnych. Taką też czczą wiarę (jak widać) propaguje się współcześnie. Dobitnie świadczy o tym fakt wielkiego krzyku kiedy ktoś wiernym na uczucia religijne nadepnie.

Szanowni parafianie, nie lękajcie się zbytnio! Każdy talizman w uroczystym rytuale poświęcenia można ponownie napełnić magiczną siłą.

parafianin
2. daw. «człowiek zacofany i ograniczony»

Często zastanawiam się skąd się wzięło to dawne znaczenie tego słowa. Pewnie też długo będę szukał tej odpowiedzi - jednak chyba coraz bardziej zaczynam to rozumieć.

--
[1] http://humanizm.free.ngo.pl/obraza.htm
[2] http://sklep.tarotnet.pl/product_info.php?products_id=2456

religijny
O mnie religijny

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (12)

Inne tematy w dziale Polityka