
Zielony filtr selekcjonuje światło słoneczne przepuszczając tylko falę o długości λp.
Naprzeciwko fali przesuwa się lustro z prędkością vx
Po odbiciu od lustra fala zawraca w kierunku źródła, a długość fali odbitej to λq.
Do wyjaśnienia:
Czy Einstein mierzący długość obu fal bezpośrednio przy lustrze
wykryje, że λp jest większe od λq ?





12.04.2023 09:00
Dwie wiązki światła w wagonie Einsteina. Pierwsza podwójnie odbita, a druga bezpośrednia.
Prawda, czy fikcja? :)
Bjab 12 kwietnia 2023, 11:19
@Robakks Bardzo źle to wszystko rysujesz przez co nie możesz sobie uświadomić co się dzieje. Chciałeś na tym ostatnim rysunku przedstawić pewną stopklatkę ale Ci się to kompletnie nie udało. Skupmy się najpierw na prawej części rysunku (tej z dwójką).Zrób nowy rysunek z wagonem i tym promieniem. Do zrozumienia co się dzieje potrzebne jest wrysowanie prążków na promieniu. Wszystkie te prążki są poziome. Narysujesz stopklatkę z wagonem z promieniem wyposażonym w prążki to porozmawiamy.

Bjab 12 kwietnia 2023, 13:43 @Robakks Jest duży postęp. Ale poproszę o więcej prążków na każdej z tych pionowych linii. I poproszę o zwiększenie kadru nad wagonem.
Bjab 12 kwietnia 2023, 15:32 @Robakks Wspaniale. O taką stopklatkę mi chodziło. Widzę, że nawet zaznaczyłeś niebieską linią te prążki nad dachem, które w następnych chwilach czasowych wpadną do dziury w dachu. A o takie zaznaczenie chciałem Cię prosić dopiero w następnym kroku. Rysując bardzo schematycznie ten przypadek, możnaby wymazać (nie brać pod uwagę), żadnego światła (żadnych prążków) które nie znajdują się na niebieskiej linii. I pozostawić na rysunku tylko to światło (tylko te prążki) którego prążki znajdują się na niebieskiej linii (zarówno te prążki na niebieskiej linii, które są nad dachem jak i te pod dachem).

Wpuściłem tylko jeden prążek do wagonu i on sobie leci z prędkością 'c' pionowo w dół, bo tak leciały prążki nad wagonem.
Einstein, który siedzi w środku nie widzi tego, że prążki lecą pionowo, bo wg. tego co widzi kwant wpadł jednym rogiem, a dotarł do przeciwległego na skos. Musi Einstein stworzyć jakąś nową geometrię nieeuklidesową, albo zaadoptować jakiś pomysł kolegi po fachu. :)
Edward Robak z Nowej Huty
__________________
Tagi: #Nauka
Inne tematy w dziale Technologie