22 obserwujących
503 notki
271k odsłon
  96   2

Katedra w Chartres (3)

Katedra w Chartres
Katedra w Chartres
VI 858 Najazd normański na Chartres: zniszczenie katedry przez duńskich Wikingów 12 czerwca 858 r., a następnie odrestaurowana przez biskupa Gisleberta. Prawdopodobnie zawdzięczamy mu pewne części obecnego martyrium, zwanego sklepieniem Saint-Lubin.

Filmik o tym wszystkim

876 r. król Karol Łysy, wnuk Karola Wielkiego, podarował katedrze relikwię zwaną „Welonem Dziewicy” lub „Świętą Tuniką”. Zgodnie z tradycją ta relikwia, należałaby do matki Chrystusa. To wydarzenie, a to być może z okazji poświęcenia nowej katedry (po odbudowie). uczyniło Chartres wiodącym sanktuarium. Welon podarowany przez cesarza Konstantynopola Karolowi Wielkiemu, po raz pierwszy był przechowywany w Aix-la-Chapelle, zanim został przetransportowany do Chartres. Stał się wówczas główną ozdobą katedry, przechowywaną w drogocennej skrzyni, z której wydobywano go tylko w bardzo rzadkich przypadkach.

911 oblężenie Chartres przez Rollo, tak tego Rollo, brata Ragnara Lodbroka. Pierwsza wzmianka o relikwii Szalu Dziewicy. Tak więc w 911 mieszkańcy i ich biskup, noszący Świętą Koszulę jako sztandar, przeciwstawiali się Normanom oblegającym…


kontynuacja notki2 194 słowa więcej

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale