0 obserwujących
103 notki
160k odsłon
  481   0

Stowarzyszenie Godność - list do Adamowicza

 

Gdańsk, dnia 14. 12. 2015 r.

 

PanPaweł Adamowicz Prezydent Gdańska

 

Pan Bogdan Oleszek

Przewodniczący Rady Miasta

List Otwarty

Stowarzyszenie Godność zrzeszające od ponad 22 lat byłych działaczy Solidarności i więźniów politycznych z lat 1981-89 corocznie oddawało hołd ofiarom stanu wojennego. Od 2010 roku zbieraliśmy się pod pomnikiem Poległych Stoczniowców o godz 23 30. Tu składaliśmy wieńce, zapalaliśmy znicze ku czci zamordowanych w stanie wojennym, odmawialiśmy także modlitwę za zabitych. Domagaliśmy się corocznie osądzenia winnych tych zbrodni tj. gen. Wojciecha Jaruzelskiego i Czesława Kiszczaka. Domagaliśmy się także usunięcia z wymiaru sprawiedliwości sędziów i prokuratorów, którzy brali udział w procesach politycznych. W tym roku obaj generałowie zmarli. Postanowiliśmy w tym roku złożyć wieniec i zapalić znicze w dzień 13.12 o godz 12 00. Okazało się, że w tym dniu Miasto wydało zgodę na manifestację antyrządową, zorganizowaną przez PO. KOD. PSL i inne lewicowe ugrupowania. Nie mamy nic przeciwko demonstracjom antyrządowym, bo szanujemy demokrację, ale sprzeciwiamy się stanowczo, aby w tym dniu na placu, gdzie polala się krew uczestników strajku w grudniu 1970 r. i gdzie czołgi tłumiły strajk w stoczni w grudniu 1981r. organizowano jakiekolwiek demonstracje nie związane z wydarzeniami grudnia 1970 r. strajkiem w Sierpniu 1980 r. a także z wprowadzeniem stanu wojennego w dniu 13 . 12. 1981r. Ten plac, na którym modlił się Św Jan Paweł II w czerwcu 1987r. jest szczególnie drogi nam więźniom politycznym i uczestnikom tamtych zmagań o wolną Polskę.

W dniu 13 grudnia uczestnicy manifestacji na placu Solidarności zbeszcześcili pamięć poległych w grudniu 1970 r. i w stanie wojennym,nie złożono bowiem tu kwiatów, nie zapalono znicza a wygłaszano mowy i wznoszono okrzyki pełne nienawiści pod adresem Jarosława Kaczyńskiego i prezydenta Andrzeja Dudy. Nam byłym więźniom politycznym utrudniano dostęp do miejsca, gdzie składa się wieńce i zapala znicze. Usłyszeliśmy pod naszym adresem obraźliwe słowa jak faszyści itp.

W imieniu członków Stowarzyszenia Godność domagamy się od władz Miasta nie wydawanie pozwoleń na demonstracje nie związane z tragedią grudnia 70 r. , Sierpniem 1980 i 13 grudnia 1981 r. Jeżeli takie demonstracje jak w tym roku będą odbywać się za przyzwoleniem władz miasta w latach następnych, to można się spodziewać starć pomiędzy demonstrantami, których dzielić będą różnice poglądów. Odpowiedzialność poniosą za to władze Miasta. Dziś widzimy,że władze Miasta jednostronie opowiedziały się po stronie PO, KOD-u itp. Czas na refleksję.

 

Stanisław Fudakowski Andrzej Osipów Czesław Nowak

Sekretarz Wiceprezes Prezes

 

Do wiadomości: Z.Reg.Gd NSZZ Solidarność, Kuria Gdańska. Wojewoda Pom. IPN

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale