Kurier z Munster Kurier z Munster
38
BLOG

Przewaga Komorowskiego to połowa przewagi…

Kurier z Munster Kurier z Munster Polityka Obserwuj notkę 38

 

Według badania przeprowadzono przez TNS OBOP dla programu telewizyjnego „Forum”, gdyby II tura wyborów prezydenckich odbyła się dziś Bronisław Komorowski otrzymałby 61 proc. głosów, a Jarosław Kaczyński 39. Na pierwszy rzut oka wydaje się, iż przewaga kandydata PO jest gigantyczna i wynosi 22 proc. Nic bardziej mylnego. W rzeczywistości przewagą Komorowskiego jest to co przekracza próg połowy, a więc 50 proc., a więc 11 punktów.

A więc Jarosław Kaczyński nie musi odrabiać, aż 22 punktów tylko 11. Wystarczy, że Bronisław Komorowski utraci te 11 proc. na rzecz konkurenta, albo tyle samo jego wyborców nagle zobojętnieje i przejdzie na stronę niezdecydowanych, a już Jarosław Kaczyński się z nim zrównuje i idą „łeb w łeb”.

Tam gdzie do stwierdzenia czegoś potrzebna jest tak zwana bezwzględna większość, na przykład do przyjęcia określonej uchwały lub dokonania wyboru – przewagą jest to co stanowi większość w stosunku do tej połowy. Tyle i nic więcej. Tracenie przewagi przez jednego konkurenta proporcjonalnie przyśpiesza pogoń drugiego. Utrata połowy dystansu przez lidera w praktyce powoduje wyrównanie szans.

W warunkach sondażowego niedoszacowania PiS-u, co w przypadku prowadzonych w Polsce badań ma zazwyczaj miejsce, przy jednoczesnym rutynowym wręcz przeszacowaniu Platformy – 11 proc., to tyle co nic. PiS w realnej rzeczywistości uzyskiwał wyniki wyborcze, co najmniej o 5 proc. lepsze niż pokazywały sondaże; z kolei rzeczywiste rezultaty PO bywały nawet o 10 punktów gorsze w stosunku do badań. Wychodziłoby z tego, że większe szanse na zwycięstwo w wyborach prezydenckich posiada Jarosław Kaczyński.

 

Romano Manka-Wlodarczyk

Autor jest socjologiem, zajmuje się analizami z zakresu filozofii polityki i socjologii polityki oraz obserwacją uczestniczącą. Interesuje go zwłaszcza fenomenologia, a także hermeneutyka. Jest redaktorem naczelnym Czasopisma Eksperckiego Fundacji FIBRE oraz członkiem zarządu tej organizacji. Pełni również funkcję dyrektora zarządzającego Instytutu Administracja.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (38)

Inne tematy w dziale Polityka