Rubikkon 1 Rubikkon 1
44
BLOG

Europejski Dzień przeciwko Karze Śmierci

Rubikkon 1 Rubikkon 1 Polityka Obserwuj notkę 8

Opublikowany w wydaniu „New York Timesa” z 18.10.2007 r. artykuł przedstawiający wyniki najnowszych badań dotyczących kary śmierci wywołał w Stanach Zjednoczonych prawdziwą sensację. Podważa on bowiem ulubioną tezę przeciwników tego rozwiązania, twierdzących, że nie wpływa ono odstraszająco na potencjalnych morderców. Jest to tym bardziej zaskakujące, że NYT od lat mależy do grona owych przeciwników.

 

Kilkanaście przeprowadzonych w ostatnich latach przez prawników i ekonomistów badań wykazało, że każda przeprowadzona egzekucja powoduje spadek liczby morderstw. Efekt ten jest przy tym silniejszy w stanach wykonujących egzekucje stosunkowo szybko i często, takich jak Teksas. Próbując ustalić związki pomiędzy stosowaniem kary śmierci a liczbą popełnianych morderstw, badacze starali się przy tym wyeleminować wpływ, jak mają na nią inne czynniki. Wiarygodność wyników zwiększa ponadto fakt, że część spośród zaangażowanych naukowców to zadeklarowani przeciwnicy kary śmierci. Choć nie brakuje oczywiście krytyków wskazujących na zbyt mały, ich zdaniem, zakres materiału badawczego oraz trudności w znajdywaniu korelacji pomiędzy poszczególnymi danymi, większość komentatorów przyznaje, że opublikowane wyniki dostarczają poważnego argumentu zwolennikom kary śmierci.

           

Grupą która z pewnością nie podziela tej opinii, są europejscy politycy. Ministrowie sprawiedliwości krajów UE przyjęli właśnie blokowaną do tej pory przez Polskę inicjatywę w sprawie ustanowienia Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci. Oczywiście, nie jest to nic szczególnie zaskakującego, biorąc pod uwagę, że Unia Europejska jest oficjalnie przeciwna karze śmierci, a zaprzestanie jej wykonywania to jeden z warunków dołączenia do tej organizacji. Słuchając wypowiedzi jej prominentnych przedstawicieli i czytając wydawane przez nią dokumenty ma się przy tym wrażenie, że takie podejście jest czymś zupełnie oczywistym. „Kara śmierci jest pogwałceniem najbardziej podstawowego prawa człowieka, prawa do życia. Nic nie usprawiedliwia kary śmierci (..) Jest ona etycznie nie do usprawiedliwienia, okrutna i szkodliwa z prawnego punktu widzenia” – to cytat z wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej, Francesco Frattiniego. Podobne poglądy prezentuje komisarz Benita Ferrero-Waldner: „Istnienie i stosowanie kary śmierci w wielu częściach świata pozostaje dla nas poważnym zmartwieniem.(...) Europa jest najważniejszym adwokatem zniesienia kary śmierci na całym świecie i nie spocznie, dopóki nie przejdzie ona do historii w każdym kraju na świecie”.

 

Sytuacja jest zatem jasna – jeśli nawet w Europie pozostali jeszcze jacyś zwolennicy kary śmierci to są oni zacofanymi barbarzyńcami, z których zdaniem nie warto się liczyć. Sondaż Gallupa pokazuje, że jest ich jeszcze wcale nie mało (poparcie dla kary śmierci zadeklarowało 34,6% mieszkańców Europy Zachodniej i 60,3% mieszkańców Europy Środkowej i Wschodniej), nie przeszkadza to jednak oświeconym europejskim politykom w deklarowaniu niemoralności kary śmierci jako bezdyskusyjnej oczywistości. Nie przeszkadza im w tym zresztą także fakt, że kary śmierci nie potępia ONZ.

 

Oczywiście, nie jest niczym dziwnym, że środowiska będące u władzy we współczesnej Europie forsują rozwiązania zgodne z prezentowaną przez nie linią ideologiczną. Warto jednak zwrócić uwagę na pewną prawidłowość – europejska lewica w tych dziedzinach, w który zajmuje słabszą pozycję broni jej głośno szermując argumentami tolerancji i poszanowania dla różnorodności. Kiedy jednak tylko urośnie w siłę, zaczyna forsować własne poglądy jako jedyne, słuszne i zgodne z duchem postępu i cywilizacji. Równocześnie stara się wyrzucić poglądy swoich przeciwników poza obręb tego, co nowoczesnemu człowiekowi sądzić wypada. Właśnie na tym etapie jest obecnie walka z karą śmierci – skoro jej przeciwnicy są już większością, mogą śmiało rozwinąć kampanię propagandową, której elementem jest właśnie wprowadzenie Europejskiego Dnia przeciwko Karze Śmierci.

 

Przywrócenie kary śmierci w Europie było praktycznie niemożliwe nawet i bez przyjęcia ostatniej unijnej inicjatywy w tej sprawie. Zresztą nawet  w Polsce ma ona już więcej przeciwników niż zwolenników. Nawet ci pierwsi powinni jednak całą sprawę poważnie przemyśleć i wyciągnąć z niej wnioski na przyszłość – w naszym kraju powszechnych jest bowiem jeszcze co najmniej kilka postaw światopoglądowych, które są wobec zachodnioeuropejskich standardów wysoce nieprawomyślne.

 

                                                                                        Robert Durlej

                                                                                                Rubikkon 

 

Cytaty zaczerpnięte i przetłumaczone ze strony:

 http://www.eurunion.org/News/press/2007/2007072.htm

Rubikkon 1
O mnie Rubikkon 1

Polska Źródło polskiego antysemityzmu Adam Maksymowicz Zagraniczne prognozy i podsumowania Aleksander Siemaszko Urojone Boże Narodzenie Jadwiga Buchholtz Seks, czyli o tym, co interesuje każdego Tomasz Zdunek Górnicza potęga Andrzej Marecki Płaćmy za studia Robert Durlej A PiS jak zwykle szkodzi Robert Durlej Czy dziennikarz ma godność? Witold Filipowicz Sekretne wyznanie Anonima Iga Sytuacja patowa…i tylko tyle? Joanna Pyziak Drugi Sikorski Adam Maksymowicz Czy Polska może stać się drugą Irlandią? Robert Durlej Europa Europejski Dzień przeciwko Karze Śmierci Robert Durlej Wyrzuty sumienia Adam Maksymowicz Wojna w Europie Andrzej Marecki Świat Na dachu Świata Joanna Pyziak Iran: pętla się zaciska Jeff Lukens Eksportujac inflację do OPEC Thomas E. Brewton Zagraj o darmowy ryż Bartosz Wieczorek Betlejem bez telewizji Bartosz Wieczorek Birma – raj utracony Aleksandra Dąbrowska Idea

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka