108 obserwujących
332 notki
1070k odsłon
4228 odsłon

Czy sprawdziły się moje prognozy na 2016 rok

Wykop Skomentuj30

Jak zatem będzie wyglądała światowa i polska gospodarka w 2016 roku?  Niewielka podwyżka stóp procentowych w USA doprowadzi do dalszego umocnienia dolara i dalszego odpływu kapitału z rynków wschodzących, waluty tych krajów będą tracić. Chiny podejmą nadzwyczajne kroki w celu podtrzymania koniunktury, ale wzrost gospodarczy w kraju środka będzie dalej spadał. Nierównowagi na rynkach nieruchomości i pozostałych aktywów są zbyt duże, a skala złych kredytów ogromna, żeby powstrzymać rynkowe oczyszczenie tych wieloletnich zaniedbań. Strefa Schengen w praktyce przestanie działać, powstaną kolejne mury. Powrócą obawy o stabilność finansową krajów południa Europy, a Grecja opuści strefę euro, o kilka lat za późno. Wstrząsy na globalnych rynkach finansowych zmuszą Rezerwę Federalną do zaniechania planów dalszych podwyżek stóp procentowych, co może osłabić dolara w drugiej połowie roku. ECB będzie dalej drukowało euro i jeszcze bardziej obniży stopy. Niestety ta terapia, błędna od samego początku nie będzie działać. Świat uniknie recesji, ale globalny wzrost gospodarczy będzie bardzo niski.

Nasilający się konflikt z Państwem Islamskim będzie prowokował terrorystów i niestety Europa może doświadczyć kolejnych zamachów. Partie prawicowe będą dalej rosły w siłę. W Wielkiej Brytanii zwolennicy Brexitu uzyskają zdecydowaną przewagę w sondażach i wygrają lokalne wybory. Wizja wspólnej Europy odejdzie w niepamięć, a kanclerz Merkel w niesławie, jako grabarz strefy Schengen.

W Polsce PiS będzie wdrażał obietnice wyborcze. Banki i sieci handlowe zapłacą nowe podatki, rodziny wielodzietne dostaną wsparcie finansowe. Okaże się, że to wsparcie zaczyna stopniowo oddziaływać na naszą demografię, urodzi się więcej dzieci niż prognozowano. Przez chwilę emocje będzie wzbudzał wybór nowego prezesa NBP, ale okaże się że stanowisko obejmie przewidywalny kandydat, związany z PiS i prezydentem. Mniejsze emocje będą towarzyszyły wyborowi nowego szefa KNF. Polski kapitał w sektorze finansowym zyska silnego sojusznika.

Polskie miasta, które już stały się silnie umiędzynarodowione będą dalej odnosiły sukcesy: Warszawa, Kraków, Wrocław. Niestety mniejsze miasta doświadczą demograficznego tsunami, niektóre zmienią strategię rozwoju i dostaną nową szansę, inne będą na straconej pozycji. Dramat demograficzny w Łodzi będzie trwał, dopóki nie powstaną szybkie połączenia kolejowe, które uczynią z Łodzi sypialnię Warszawy. Ale to dopiero w kolejnej dekadzie.

Polskie firmy będą coraz skuteczniej zdobywać rynki zagraniczne, zostanie opracowana specjalna strategia rządowa wspierająca ekspansję polskich firm. Małe i średnie polskie firmy będą mogły działać sprawniej, minister rozwoju jest znany z tego, że wspiera takie firmy i że robi to skutecznie.

Pojawi się szansa na złamanie oporu uczelni publicznych przed reformami. Nie wiadomo czy nowy minister wykorzysta tę szansę, program PiS, świetny w wielu punktach jest najsłabszy w obszarze szkolnictwa wyższego. Ale jeżeli polscy  przedsiębiorcy zostaną doproszeni do procesu podejmowania decyzji (na przykład jako członkowie KEJN), to będzie szansa na znaczącą poprawę jakości badań naukowych, które będę wspierały polską gospodarkę. Liczba studentów z Ukrainy w Polsce będzie dalej szybko rosła, to tragedia dla Ukrainy, ale błogosławieństwo dla Polski.

Zostanie wdrożona nowa strategia rozwoju polskiej kultury. Nie będzie łatwo, bo tęczowi beneficjenci minionych ośmiu lat podniosą międzynarodowy krzyk. Ale w końcu zobaczymy produkcje finansowane z budżetu, które uczciwie pokazują polską historię i tradycję, a świat się dowie, że obozy koncentracyjne były niemieckie, a rotmistrz Pilecki był wielkim polskim bohaterem. Poznamy też prawdę o naszej najnowszej historii, być może wielu rodaków przejrzy na oczy.

To będzie trudny rok dla polskiej gospodarki. Zgodnie z moimi prognozami sprzed roku WIG20 spadł poniżej 2000 punktów, i niewiele wskazuje na zmianę trendu w 2016 roku. Na tym smutnym tle rosnąć będą akcje firm, które skutecznie zdobywają rynki zagraniczne i są innowacyjne. Wiele globalnych funduszy venture capital będzie coraz przychylniej spoglądało na Polskę. Po ośmiu latach katastrofy polskiej innowacyjności dojdzie do zmiany trendu. I nie będzie to miało nic wspólnego ze środkami unijnymi (które po części są winne katastrofie), ale będzie wynikało z działań samych firm.

Rola BGK ulegnie wzmocnieniu, stanie się bankiem rozwoju Polski z prawdziwego zdarzenia. Zamiast „ch.. dupa i kamieni kupa” będzie nowa strategia, i realne wsparcie rozwoju kraju. Zmianie ulegnie też rola NBP, który będzie wspierał BGK. Część rezerw walutowych zostanie wykorzystana do rozwoju potencjału ekspansji polskich firm za granicą. Na początku będzie z tego powodu medialna awantura nakręcana przez stalinowskiego pomiota, ale gdy pojawią się pierwsze sukcesy, wrzawa ucichnie.

PiS rozpocznie działania zmierzające do całkowitej likwidacji OFE. Doprowadzi to do dalszych spadków na giełdzie, ale środki zostaną wykorzystane w programach rozwoju gospodarki. 50 mld dolarów z NBP i 150 mld złotych z OFE dadzą silny finansowy impuls rozwojowy, ale odczujemy to dopiero w 2017 roku.  Oczywiście pojawią się patologie i złe decyzje, zawsze się pojawiają gdy urzędnicy podejmują znaczące decyzje finansowe. Być może profesjonalny system zarządzania tymi ryzykami pozwoli ograniczyć skalę patologii.

PO będzie na równi pochyłej, straci status drugiej partii w kraju. Nowoczesna i Nowa Lewica będą skutecznie konkurowały o pozycję na pudle, a przyszłości ruchu Kukiza będzie zależała od tego, czy będą w stanie się sprofesjonalizować.

Przeciętny Kowalski nie odczuje w 2016 roku poprawy swojej sytuacji, ale będzie to wynikało ze słabej globalnej koniunktury. Inflacja pozostanie niska, bliska zero, a wzrost gospodarczy nieco poniżej trzech procent.

Na koniec przypomnę wiersz z życzeniami noworocznymi, który napisałem w grudniu 2014 roku na swoim blogu www.rybinski.eu. Życzenia stają się jeszcze bardziej aktualne w obecnej sytuacji, na świecie i w Polsce.

Bankster pieniądz drukuje

Partia słupki masuje

Mówili o tym wiele

Sowa i przyjaciele

 

25 lat wolności

Odbite od sukna kości

Gdy w życia kasynie

Koryto i świnie

 

Idzie nowe ćwierćwiecze

Czekają nas ważne mecze

Demograficzny cios

Hamleta los

 

By w Wasze i Nasze gardła

Nuta ta sama zapadła

Popłyńmy mlekiem i miodem

Z polskim narodem

 

Bądźcie zdrowi, mądrzy bądźcie

A wybrani Polską rządźcie

Prawie i sprawiedliwie

Godziwie.

Wykop Skomentuj30
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka