…and the rest of the world.
Dlaczego? Bo tak prawdopodobnie za cztery lata wyglądać będzie wykres długu publicznego USA 1950-2016
Kliknijtutaj, aby zobaczyć wykres
Źródło dla lat 1950-2012 (stany na koniec września): http://www.treasurydirect.gov/govt/reports/pd/histdebt/histdebt.htm
W chwili obecnej dług wynosi już 16,2 biliona (tysięcy miliardów!) dolarów, z czego 6 bilionów to efekt 4 ubiegłych lat polityki gospodarczej administracji Obamy. Dług ten stanowi przeszło 105 % PKB i już przekroczył o 200 miliardów dolarów limit dopuszczony przez uchwaloną niedawno poprawkę do konstytucji. Pierwsze posiedzenie Kongresu będzie pewnie poświęcone uchwaleniu kolejnej poprawki.
Równocześnie trwa ciągłe pompowanie pieniędzy w ramach operacji określanych jako quantitative easing (łagodzenie ilościowe – to taka współczesna wersja kreatywnej księgowości). Polega to na kupowaniu od banków przez System Rezerwy Federalnej (Fed – amerykański bank centralny) papierów wartościowych. Od września br. wpompowuje się w taki sposób w gospodarkę co miesiąc 85 miliardów dolarów tworzonych z niczego. W języku potocznym nazywa się to „drukowaniem pustych pieniędzy”.
O tym, czym jest i jakie skutki wywołuje dług publiczny piszę w tym blogu w dwóch notkach „O prawdziwych przyczynach kryzysu finansowego” oraz „Państwo jako dłużnik”, a także w artykułach „Prawdziwe oblicze długu publicznego”, „Państwo a wzrost gospodarczy i kryzys finansowy” i „Teoria ekonomii a kryzys finansowy”, dostępne tutaj. Uważna ich lektura pozwoli zrozumieć tytuł tej notki. Zapraszam.
Absolwent Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny). Tam uzyskany doktorat i habilitacja z zakresu finansów międzynarodowych. Przez pewien czas, do 2006 roku, kierownik Katedry Bankowości AE w Krakowie. Współzałożyciel i przez 9 lat rektor Wyższej Szkoły Ekonomicznej w Bochni. W latach 2006-2014 profesor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Aktualnie profesor nadzwyczajny Wydziału Zamiejscowego w Bochni Staropolskiej Szkoły Wyższej w Kielcach. Inicjator nowej dyscypliny naukowej, jaką jest Ekonomia personalistyczna. Publikacje dostępne na stronie www.szewczyk.net.pl
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Gospodarka