137 obserwujących
4800 notek
1947k odsłon
  72   0

Za nasze pieniądze budujemy zagraniczny żużel...

Właśnie. 4 grudnia w Tomaszowe Mazowieckim pod Twoim Honorowym Patronatem odbędą się IME w ice speedwayu. Jak zareklamujesz te lodowe zmagania?

- Wiem, że żużel na lodowym torze nie zyska w Polsce nigdy takiej popularności, jak w skutej lodem Rosji oraz jak klasyczny speedway, ale skoro są entuzjaści tej odmiany „czarnego sportu”, są organizatorzy, są chętni do jazdy i są środki z Ministerstwa Sportu i Turystyki na przeprowadzenie takich zawodów, to dlaczego w to nie wejść? Niech zimą w żużlu u nas też coś się dzieje. Na razie nie mamy takiego mocnego zawodnika, jakim był śp. Grzegorz Knapp, ale jego bratanek Michał w Tomaszowie Maz. pojedzie-w zeszłym roku był w IME ,tez pod moim patronatem i też właśnie w Tomaszowie -13. Oby w tym roku poprawił pozycję.

Uzbecka uczelnia o nazwie University of World Economy and Dyplomacy nadała Ci tytuł doktora honoris causa za "wkład w partnerstwo strategiczne i stosunki dyplomatyczne oraz wzmacnianie obustronnych relacji i przyjaźni między Uzbekistanem a Unią Europejską". Skoro tak Cię szanują na Wschodzie, to może i tam rozpropagujesz czarny sport?

- W tamtym regionie świata, czyli w Azji Centralnej , na która składają się dawne azjatyckie republiki Związku Radzieckiego żużel praktycznie nie istnieje. Sport to główne futbol i sporty walki, zwłaszcza zapasy. W swoim czasie namawiałem ludzi, którzy mają wpływ na globalny żużel, żeby warto rozmawiać z najbogatszym i największym terytorialnie krajem regionu, sąsiadem Uzbekistanu czyli z Kazachstanem. Skądinąd w momencie ,w którym rozmawiamy właśnie w nim jestem i również odebrałem doktorat honoris causa na najbardziej prestiżowej uczelnie -Euro-Azjatyckim Uniwersytecie Państwowym. Wracając zaś do mojego doktoratu h.c. w sąsiednim to skądinąd Uzbekistan otworzył się w ostatnich pięciu latach na Zachód: Niemcy i Holendrzy zrobili tam olbrzymie inwestycje, a nasi bratankowie- Węgrzy kupili jeden z pięciu największych banków. Polska również jest coraz bardziej obecna, gdy chodzi o eksport medykamentów oraz artykułów spożywczych, ale też nie tylko: pierwsza w Europie uczelnia, która otworzyła swoją filię w Uzbekistanie to uczelnia z naszego kraju - Collegium Humanum z Warszawy, która zainwestowała tam kilkaset tysięcy euro. Mam zaszczyt być przewodniczącym jej Konwentu. Warto wiedzieć, że 16 tysięcy Uzbeków pracuje w Polsce, a w ankiecie polskich firm pokazującej z jakich krajów chciałyby te firmy mieć pracowników, Uzbekistan znalazł się na bardzo poczesnym , bo trzecim miejscu. Musimy szukać miejsca dla polskich inwestycji i eksportu także poza UE, gdzie jest olbrzymia konkurencja. Zresztą wszystkie mądre kraje tak robią.

Rozmawiał Bartłomiej Czekański

* To pierwsza z naszych rozmów z Ryszardem Czarneckim podsumowujących miniony sezon żużlowy i omawiająca to, co się wydarzy w speedway'u w 2022 roku.

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport