Dariusz Salamon Dariusz Salamon
172
BLOG

Niewiarygodne... - Kapelani i miejsca modlitwy w skarbówkach...

Dariusz Salamon Dariusz Salamon Społeczeństwo Obserwuj notkę 4

Z jednej strony siły spod znaku LGBT ujmując w dużym skrócie, z drugiej strony ludzie mniemający iż spełniają wolę Boga, ślepcy wiedzeni przez ślepych , ani jedni ani drudzy nie wiedzą iż diabeł ręce zaciera... 


Jezus i dzisiaj, by rzekł: " Za ojca macie diabła".


W takich klimatach muszą na co dzień żyć ludzie, którzy prawdziwie są Dziećmi Boga.


Zobacz artykuł:


Kapelani odpowiedzialni za postawę moralną i społeczną urzędników skarbówki, miejsca do modlitwy dla pracowników oraz interesantów urzędów - to część zapisów porozumień zawartych pomiędzy szefem Krajowej Administracji Skarbowej a przedstawicielami Kościoła. W Trójmieście i na Pomorzu tylko jeden kapelan na co dzień otacza opieką modlitewną pracowników i funkcjonariuszy KAS, choć do jego obowiązków należy też prowadzenie działalności oświatowo-wychowawczej i współorganizowanie uroczystości patriotyczno-religijnych.


Zgodnie z art. 10 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1947, z późn. zm.), działalność duszpasterska w KAS jest prowadzona na podstawie porozumienia szefa Krajowej Administracji Skarbowej z przedstawicielami Kościoła lub związku wyznaniowego. Przepis ten stanowi podstawę do kontynuowania rozpoczętej jeszcze w Służbie Celnej tradycji sformalizowanej działalności duszpasterskiej. W obecnym stanie prawnym objęła ona całą wyspecjalizowaną administrację rządową, jaką jest Krajowa Administracja Skarbowa.

Kapelani to nie wszystko. Izby Administracji Skarbowej powinny też w miarę możliwości utworzyć miejsce do modlitwy dla pracowników oraz klientów. Jednak na chwilę obecną Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku nie posiada takich miejsc i raczej nie planuje ich utworzenia.

Kapelan dba o moralność i patriotyczną postawę

Ile zarabia kapelan w KAS? To zależy od mnożnika kwoty bazowej służącego do ustalania wysokości uposażenia zasadniczego dla poszczególnych stanowisk służbowych. Obecnie kwota bazowa wynosi ok. 1,7 zł. Kapelani natomiast objęci są mnożnikiem od 2,321 do 2,721. Wynika z tego, że zarabiają od od ok. 3,9 do 4,6 tys. zł.

Co duchowny robi w tak wyspecjalizowanych urzędach jak te będące częścią Krajowej Administracji Skarbowej?

- Duszpasterstwo Krajowej Administracji Skarbowej na co dzień otacza opieką modlitewną pracowników, funkcjonariuszy KAS i wszystkich członów ich rodzin oraz prowadzi szereg akcji ogólnopolskich z udziałem pracowników i funkcjonariuszy KAS. Udziela też wsparcia w diecezjalnych i lokalnych akcjach duszpasterskich pośród pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz członków ich rodzin. W dniu 20 września 2019 roku Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku organizuje centralne uroczystości Dnia Krajowej Administracji Skarbowej. W tym roku świętujemy 100 rocznicę odrodzenia się polskiej skarbowości, będącą szczególnym hołdem oddanym wszystkim tym, którzy w II Rzeczypospolitej podjęli trud odbudowy zarówno polskiej gospodarki, jak i skarbowości. Powyższa uroczystość przebiegać będzie zgodnie z Ceremoniałem Krajowej Administracji Skarbowej w asyście Kompanii Honorowej Szefa KAS, poprzedzona zostanie mszą świętą - tłumaczy Agata Bloch, p.o. rzecznika prasowego Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku.

Na chwilę obecną Izba Administracji Skarbowej w Gdańsku nie posiada utworzonego miejsca modlitwy dla pracowników oraz interesantów i nie planuje utworzenia takich miejsc.

Ważny też szacunek do prawa

Duchowny w KAS zajmuje się nie tylko modlitwą. Do jego obowiązków należy też m.in. organizowanie, przeprowadzenie i nadzorowanie zajęć z etyki normatywnej, współdziałanie z szefem Krajowej Administracji Skarbowej, kierownictwem KAS w zakresie prowadzenia działalności oświatowo-wychowawczej wśród pracowników i funkcjonariuszy KAS, czy współorganizowanie uroczystości patriotyczno-religijnych z udziałem pracowników i funkcjonariuszy KAS, ich rodzin oraz emerytów i rencistów KAS.

- Objęcie opieką duszpasterską KAS niewątpliwie wpływa pozytywnie na utrzymanie właściwej postawy moralnej pracowników i funkcjonariuszy KAS oraz na kształtowanie pozytywnych postaw społecznych, w tym także szacunku do prawa i wykonywanego przez pracowników i funkcjonariuszy KAS zawodu - twierdzi sam szef KAS, Marian Banaś.

Duszpasterstwa w innych służbach

Należy zaznaczyć, że także inne służby prowadzą działalność duszpasterską. Swoich kapelanów ma wojsko, policja czy straż graniczna. W 2017 roku pisaliśmy też o tym, że Grupa Lotos jako pierwsza spółka prawa handlowego w kraju będzie miała swojego oficjalnego duszpasterza. Bliższe związki spółek Skarbu Państwa z Kościołem katolickim to nowa tendencja. W tym samym roku media obiegła informacja, że prezesi giełdowej spółki Energa oddali firmę pod opiekę Opatrzności Bożej. Uroczysta msza święta odbyła się w kościele Opatrzności Bożej na Zaspie. Wzięli w niej udział nie tylko członkowie zarządu Grupy Energa, ale też członkowie rad nadzorczych spółek Grupy oraz pracownicy. Swojego kapelana mają także urzędnicy służby cywilnej oraz pracownicy administracji rządowej i samorządowej archidiecezji gdańskiej.

Czytaj więcej na:

https://biznes.trojmiasto.pl/Kapelani-i-miejsca-modlitwy-w-skarbowka-KAS-z-PIT-em-i-krzyzem-n132781.html?strona=10#edit15769547#tri

Chrześcijanin. Prawdziwy. " Lecz TYM wszystkim, którzy Go przyjęli, dał prawo stania się dziećmi Boga — tym, którzy wierzą w Jego imię, którzy zostali zrodzeni nie z krwi ani z woli ciała, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga". - Jana 1:12-13 Myślałeś, że każdy człowiek jest dzieckiem Boga...Prawda? ...Wiesz, że Wiedza  niejako, w pewnym sensie, jest tożsama z uzyskaniem Życia Wiecznego..? Gdzie ją znajdziesz? - Jan 17:3

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo