foto poradnik ogrodniczy pl
foto poradnik ogrodniczy pl
Dariusz Salamon Dariusz Salamon
175
BLOG

Spleśniałe i Nadgniłe owoce wyrzucaj ! Mikotoksyny Wywołują Raaakaaa !!!

Dariusz Salamon Dariusz Salamon Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Mikotoksykoza - objawy i leczenie zatrucia toksynami pleśni

2016-08-03  Monika Majewska /Poradnik Zdrowie pl

Mikotoksykoza to ostre lub przewlekłe zatrucie, którego przyczyną są mikotoksyny - toksyny pleśni występujące m.in. w obitych owocach. Mikotoksyny są bardzo szkodliwe dla zdrowia człowieka, a w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci. Sprawdź, w jakich produktach spożywczych można znaleźć mykotoksyny i jak uniknąć zatrucia.

Mikotoksykoza to ostre lub przewlekłe zatrucie organizmu, którego przyczyną są mikotoksyny - toksyczne metabolity niektórych gatunków pleśni. Wykazują one właściwości mutagenne (mogą powodować mutacje genetyczne), teratogenne (mogą powodować wady płodu) i prawdopodobnie rakotwórcze. Zatrucie mikotoksynami może doprowadzić do rozwoju wielu chorób, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Naukowcy wyodrębnili już ponad 400 mytotoksyn. Najbardziej znaną jest patulina, która znajduje się w obitych owocach. Inne często występujące mykotoksyny to: aflatoksyny, ochratoksyna A, zearalenon, trichoteceny i fumonizyny.

Skąd się biorą mikotoksyny?

Grzyby, które potocznie nazywa się pleśnią, rozwijają się, gdy powietrze jest odpowiednio wilgotne. Wówczas w procesie wtórnego metabolizmu wytwarzają one trujące mikotoksyny. Wydzielając te szkodliwe substancje, bronią się przed "konkurencją" ze strony innych gatunków grzybów lub bakterii. To ich sposób na ochronę swojego terytorium.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Uwaga na PLEŚŃ w orzechach

Grzyb w domu i pleśń w jedzeniu są niebezpieczna dla zdrowia

Patulina - toksyna z pleśni w owocach. Jak uniknąć zatrucia patuliną?

Szara pleśń na truskawkach. Jak jej uniknąć? Sposoby na przechowywanie owoców

Jak może dojść do zatrucia mikotoksynami?

Toksyny powodujące mikotoksykozę są wszechobecne w środowisku. Mogą one znajdować się w zawilgoconych budynkach mieszkalnych (należy ich szukać m.in. pod tapetami i wykładzinami), zwłaszcza tych na terenach popowodziowych. Mogą rozwijać się także w domach ocieplanych watą szklaną. Warto wiedzieć, że ich rozprzestrzenianiu sprzyjają klimatyzacja oraz systemy nawilżające. Wówczas kontakt z nimi następuje poprzez inhalację oraz skórę. Jednak do zatrucia mikotoksynami dochodzi zazwyczaj po zjedzeniu skażonej nimi żywności.

Pleśń często rozwijają się wewnątrz owocu, na pestkach, a sam owoc z zewnątrz wygląda na zdrowy. Niekiedy takie owoce przekazywane są z patuliną do przetworzenia na soki i konfitury.


2016-08-03 Monika Majewska /Poradnik Zdrowie pl


Chrześcijanin. Prawdziwy. " Lecz TYM wszystkim, którzy Go przyjęli, dał prawo stania się dziećmi Boga — tym, którzy wierzą w Jego imię, którzy zostali zrodzeni nie z krwi ani z woli ciała, ani z woli mężczyzny, lecz z Boga". - Jana 1:12-13 Myślałeś, że każdy człowiek jest dzieckiem Boga...Prawda? ...Wiesz, że Wiedza  niejako, w pewnym sensie, jest tożsama z uzyskaniem Życia Wiecznego..? Gdzie ją znajdziesz? - Jan 17:3

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo