7 obserwujących
203 notki
359k odsłon
3521 odsłon

Zmarł reżyser i aktor Andrzej Strzelecki. Grał w „Klanie” i „Barwach szczęścia”

Andrzej Strzelecki przegrał walkę z rakiem. Fot. PAP/Rafał Guz
Andrzej Strzelecki przegrał walkę z rakiem. Fot. PAP/Rafał Guz
Wykop Skomentuj39

Artysta przegrał walkę z nowotworem. 

Andrzej Strzelecki, reżyser, aktor teatralny i filmowy zmarł w wieku 68 lat. Informację o śmierci aktora potwierdziła w Polsat News jego córka. 

– Zachorowałem. Mam nieoperacyjnego raka płuc i oskrzeli – poinformował w tym roku aktor, który zbierał na leczenie w Stanach Zjednoczonych. W pomoc włączyły się gwiazdy i studenci Strzeleckiego z Akademii Teatralnej w Warszawie. 

Andrzej Strzelecki, Joanna Pałucka
Andrzej Strzelecki (P) z żoną Joanną Pałucką (L). Fot. PAP/Rafał Guz

Andrzej Strzelecki to aktor, satyryk, reżyser teatralny, wykładowca Akademii Teatralnej i były rektor uczelni. Autor scenariuszy sztuk i musicali. W 1974 r. ukończył Wydział Aktorski warszawskiej PWST, a w 1978 r. - Wydział Reżyserski. W 2004 r. zdobył tytuł profesora sztuk teatralnych. 

W latach 1974–1981 związany był z Teatrem Rozmaitości w Warszawie. Współtworzył kabaret „Kur”. Był aktorem Teatru Rampa, w którym przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego. Znany z ról filmowych („Przepraszam, czy tu biją?”, „W pustyni i w puszczy”, „Rozmowy nocą”, „1920 Bitwa Warszawska", „Pół wieku poezji później”), oraz serialowych („Kuchnia polska”, „Przeprowadzki”, „Klan”, „Barwy szczęścia”, „Na dobre i na złe”). 

Andrzej Strzelecki był członkiem Związku Artystów Scen Polskich. W 2002 r. odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, a w 2011 r. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Słynął też ze swojego zamiłowania do gry w golfa - był członkiem zarządu Polskiego Związku Golfa.  

KW

Wykop Skomentuj39
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura