Św. Franciszek z Asyżu. Przyjaciel zwierząt, patron ekologów

Św. Franciszek z Asyżu.
Św. Franciszek z Asyżu.

Urodzony w rodzinie bogatego kupca z Asyżu, święty Franciszek zapoczątkował wielką reformę Kościoła, opartą na dobrowolnym ubóstwie i afirmacji stworzenia jako dzieła Bożego.

Giovanni di Pietro di Bernardone, bo tak się właściwie nazywał święty Franciszek, urodził się w roku 1181 lub 1182 w Asyżu. Zmarł 3 października 1226 w Porcjunkuli koło Asyżu. 

Kościół katolicki obchodzi jego wspomnienie 4 października. 

Patron ekologów i ekologii 

W 1979 roku Jan Paweł II ogłosił św. Franciszka patronem ekologów i ekologii. W 1981 roku w Krakowie franciszkanie założyli Ruch Ekologiczny św. Franciszka z Asyżu – REFA, który działa do dziś i uznawany jest za jedno z nielicznych w Polsce katolickich środowisk ekologicznych.  

Franciszek jest patronem: franciszkanów konwentualnych (franciszkanów czarnych), franciszkanów (franciszkanów obserwantów), kapucynów, klarysek kapucynek, klarysek urbanistek, klarysek koletanek, założonych przez św. Koletę Boylet, bernardynek, albertynów, albertynek, tercjarzy franciszkańskich (franciszkanów świeckich), Akcji Katolickiej, Włoch, Asyżu, Bazylei, aktorów, niewidomych, pokoju, robotników, tapicerów, ubogich, więźniów, kupców, zwierząt, harcerzy, ornitologów i hodowców ptactwa domowego. 

13 marca 2013 roku święty Franciszek stał się patronem kardynała Jorge Maria Bergoglia, który jako pierwszy w historii przyjął po wyborze na papieża imię Franciszek.

Odbuduj mój Kościół

Ojciec Franciszka, Pietro di Bernardo di Moricone, był bogatym kupcem sukiennym. Matka Pika, pochodząca z Pikardii, dała synowi na chrzcie świętym imię Jan (od Chrzciciela lub Ewangelisty). Ale ojciec zmienił je na Francesco. 

Franciszek za młodu został wzięty do niewoli jako uczestnik wojny między Asyżem a Perugią. Do rodzinnego miasta powrócił ciężko chory w 1204 roku. Historia jego nawrócenia zaczęła się rok później – w czasie kolejnej wyprawy wojennej przeżył duchową wizję w mieście Spoleto. Nawrót choroby zmusił go do powrotu do Asyżu – po drodze spotkał trędowatego żebraka, dał mu hojną jałmużnę i na znak uniżenia i naśladowania Chrystusa ofiarował mu pocałunek pokoju.  

Jeszcze w tym samym roku w kościele San Damiano Franciszek usłyszał głos Chrystusa, który przemówił do niego z ikony krzyża: „Idź i odbuduj mój Kościół, gdyż cały popada w ruinę!”. Przez hagiografów świętego Franciszka słowa te później zostały odczytane jako zaczątek wielkiej reformy Kościoła: w pełni ortodoksyjnej, ale i wychodzącej naprzeciw wielu ówczesnym bolączkom, związanym choćby z rozpasaniem duchowieństwa. 

Święty Franciszek, by wyremontować kościół San Damiano sprzedał konia i zabrał kilka beli ojcowskiego sukna. To spowodowało konflikt między ojcem a synem. Pietro najpierw uwięził Franciszka, a później zaprowadził przed sąd biskupi. Biskup nakazał synowi zwrócić ojcu koszty. Lecz Franciszek oświadczył, że nie ma ojca – zdjął przyodziewek, zostając w samej włosiennicy, i oddał kupcowi wraz z pieniędzmi.  

Franciszkanie, klaryski, dominikanie  

Po tym wydarzeniu rozpoczęło się pokutne życie Franciszka. Posługiwał wśród trędowatych, a równocześnie, w latach 1206-1208 odnowił pod Asyżem kilka kaplic. 

Na początku 1208 roku pod wpływem usłyszanych w czasie Eucharystii słów opowiadających o prostocie i ubóstwie apostolskiego życia Franciszek przywdział skromną brązową tunikę. Był to typowo plebejski strój, strój uboższych ludzi. Zzuł też sandały i z bosymi stopami zaczął wzywać wiernych do pokuty. 

Przyłączyli do niego Bernard z Quintavalle i kanonik Piotr z Cattani, którzy wyrzekli się swojego dotychczasowego życia i majątku. Wkrótce do małej wspólnoty dołączył brat Idzi z Asyżu. W tym czasie zaczęły się też podróże misyjne Franciszka i jego towarzyszy.


Franciszek z Asyżu
Święty Franciszek z Asyżu nauczał prostego, ewangelicznego życia i miłości do stworzenia - jako dzieła Boga.


W roku 1209 (lub 1210) Franciszek poprosił w Rzymie o zatwierdzenie napisanej przez siebie reguły. Papież Innocenty III początkowo chciał mu odmówić i go napomnieć. Pod wpływem snu zmienił jednak zdanie. We śnie papież zobaczył walące się mury bazyliki laterańskiej i obszarpanego młodzieńca, który w jego oczach urósł do olbrzyma i ocalił Lateran. 

Papież Innocenty miał we Franciszku rozpoznać człowieka ze snu i dlatego zaaprobował franciszkański sposób życia. Misją braci mniejszych miało być nawoływanie do nawrócenia i pokuty.  

Kolebką franciszkanów stało się Porcjunkulum pod Asyżem. To tam w niedzielę palmową 1211 lub 1212 roku Franciszek przyjął swoją przyjaciółkę z dzieciństwa Klarę Ofreduccio, której wcześniej pomógł w ucieczce z domu, co wywołało skandal i zgorszenie w niejednym ówczesnym dobrym domu. Wokół Klary uformował się Drugi Zakon, czyli klaryski. 

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo