7 obserwujących
241 notek
410k odsłon
  144   0

Papież Franciszek jedzie do Iraku. To jedna z jego najtrudniejszych wizyt

Papież Franciszek przyjedzie do Iraku. fot.PAP/EPA/AHMED JALIL
Papież Franciszek przyjedzie do Iraku. fot.PAP/EPA/AHMED JALIL

5 marca papież rozpoczyna pierwszą w historii Kościoła podróż apostolską do Iraku i irackiego Kurdystanu. Chrześcijanie są tam prześladowani.

Pielgrzymka papieża do Iraku to jedna z jego najtrudniejszych wizyt. Jest znakiem nadziei dla chrześcijan, pokazując, że Kościół publicznie dopomina się o ich prawa, ale także zaproszeniem do przebaczenie – powiedział PAP ks. dr Andrzej Halemba z papieskiego stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.

Papież Franciszek, pierwsza w historii głowa Kościoła katolickiego, 5-8 marca 2021 r. odbędzie podróż apostolską do Iraku i irackiego Kurdystanu, gdzie mają miejsce prześladowania chrześcijan. Planuje odwiedzić Bagdad, Erbil, Mosul i Karakosz.

Jest to niezwykle odważny krok papieża. Jedna z najtrudniejszych i najbardziej niebezpiecznych dotychczas wizyt – powiedział ks. dr Andrzej Halemba, w latach 2006-2020 koordynator projektów PKWP dla Azji i Afryki, w tym krajów Bliskiego Wschodu. W jego ocenie – "niesie dużo nadziei dla chrześcijan".

 Wizyta papieża jest znakiem nadziei, że Kościół katolicki nie zapomniał o prześladowanych i publicznie dopomina się o ich prawa – powiedział ks. Halemba.

Przed rokiem 2003 liczba chrześcijan wynosiła 1,5 mln, latem 2019 r. chrześcijan w Iraku było tylko 120-150 tys. W Mosulu, w którym historia chrześcijaństwa sięga prawie 2000 lat, w roku 2003 było 35 tys. wyznawców Chrystusa, teraz jest tam kilkadziesiąt osób.

 Wyznawcy Chrystusa stali się ludźmi drugiej kategorii. Myślę, że wizyta papieża przywróci chrześcijanom ich godność i pokaże, że nie są sami – powiedział ks. Halemba. Zwrócił uwagę, że hasło papieskiej pielgrzymki "Wszyscy jesteśmy braćmi" ma uświadomić chrześcijanom i muzułmanom, że wierzą w jednego Boga i żyją w jednej ojczyźnie. 

Jest to także zaproszenie skierowane do chrześcijan: Macie przebaczyć tym, którzy was skrzywdzili. To są wasi bracia. Przebaczenie jest bowiem warunkiem wspólnego życia w Iraku – zaznaczył ks. Halemba.

Pomoc irakijskim chrześcijanom w latach 2014-2017 była największym przedsięwzięciem pomocowym w 74-letniej historii PKWP. Od 2014 r. do końca 2019 r. darczyńcy PKWP przekazali 46,5 mln euro na utrzymanie obecności chrześcijan w Iraku.

Latem 2014 r. w wyniku ataku ISIS nastąpił masowy exodus irackich chrześcijan z Mosulu i równiny Niniwy do irackiego Kurdystanu, gdzie znaleźli się w beznadziejnej sytuacji.

25 tys. osób nie miało jedzenia i dachu nad głową. PKWP przekazało na wstępie 200 tys. euro jako pomoc doraźną na zakup wody i jedzenia – przypomniał ks. Halemba.

W samej prowincji Erbil było 13,5 tys. rodzin, które potrzebowały wsparcia. Stworzyliśmy, więc tzw. paczki żywnościowe za kilkadziesiąt euro, które miały pozwolić przeżyć rodzinie przez 2 – 3 tygodnie.

Innym problemem była kwestia mieszkań. - Część osób żyła pod namiotami, inni wynajmowali malutkie mieszkania w okolicach Erbilu, ale nie mieli czym za nie zapłacić. Kilkaset rodzin otrzymywało wówczas od nas pomoc – wspomina ks. Halemba. - Następnie wybudowaliśmy tzw. karawany. To były całe miasteczka, w których rodziny mogły zamieszkać. Mieli wentylatory, wodę i prąd"= – dodał. - W roku 2017 ISIS musiało wycofać się z niektórych wiosek na równinie Niniwie i wówczas pojawiła się szansa odbudowy domów – powiedział ks. Halemba. 

PKWP przekazało 6,5 mln euro na realizację planu odbudowy 35 proc. domów, w sumie 2860 budynków w sześciu miastach i wioskach. - Do kwietnia 2020 r. powróciło 45 proc. rodzin. W sumie zostało naprawionych 8166 zniszczonych i uszkodzonych domów – podsumowuje duchowny. 

W 2016 r. zarówno Parlament Europejski, jak i Departament Stanu USA uznały dokonywaną przez ISIS eksterminację chrześcijan i innych mniejszości w Iraku za ludobójstwo. Obecnie szacuje się liczbę wyznawców Chrystusa w Iraku na mniej niż 1 proc. (ok. 250 tys.). 

KJ

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo