Blog
Salonowcy
echo24
echo24 dr Krzysztof Pasierbiewicz
132 obserwujących 1311 notek 2550092 odsłony
echo24, 6 lutego 2017 r.

Nowofalowa mutacja bieliźnianej mody męskiej lat 50.

944 18 1 A A A
Signum temporis!
Signum temporis!

Motto muzyczne: https://www.youtube.com/watch?v=hCUgkUUufBo

Byłem dziś w mieście w pewnej kultowej kawiarence na krakowskim Rynku, gdzie siorbiąc południową kawę zebrało się sędziwe grono niezwyczajnie uwrażliwionych koneserów Sztuk Pięknych i smakoszy Kultury Wysokiej, że się tak wyrażę patogennie odporne na wszelkiego rodzaju zmiany i modyfikacje. A w tajemnicy Wam zdradzę, że łączna długość życia owego Konwentu Seniorów zbliżała się niebezpiecznie do granicy tysiącletniej, o ile nie gorzej.

W pewnym momencie, dystyngowany prezes owego Konwentu szczycący się umiejętnością obsługi tabletu poczerwieniał na licach, wybałuszył gały aż mu żyły wylazły na skroniach, wziął głęboki oddech, a po chwili złowróżbnej ciszy ryknął:

Panowie! Ja pitolę! Pora umierać! Popatrzcie tylko na tę wstrętną ciotę wyfiokowaną w babską odzież spodnią!

I z grymasem krańcowego obrzydzenia na twarzy pokazał swym kamratom pamiętającym jeszcze wczesne zaranie epoki dinozaurów zdjęcie z pokazu mody męskiej „Milan/Paris Men’s Fashion 2017”, którą to fotografią zilustrowałem dzisiejszą notkę na miejscu pierwszym.

Zaś, jak śpiewał Leszek Długosz „siedzący rzędem staruszkowie” reprezentujący szeroki wachlarz światopoglądowy poczynając od bezbożnie frywolnej frakcji eselowsko-ubeckiej, via zmanierowany jagiellońsko salonowy odłam udecko-platformerski kończąc na pisowsko-narodowym kole różańcowym reprezentowanym przez dzielnych bojowników walecznych szwadronów spod znaku Ojca Dyrektora, - zawyli z oburzenia, jak jeszcze nigdy dotąd wyjątkowo zgodnym chórem, że to jakaś porąbana Sodoma i Gomora.

A ja im na to:

Wyluzujcie Panowie! Zapomniały posiwiałe pały, w co się w dzieciństwie ubierały? Przecież w podstawówce wszyscy żeście chodzili w stanikach z halterami.

I przypomniałem rozindyczonym staruszkom, jak w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku, na które przypadł okres naszej edukacji podstawowej o rajstopach się jeszcze nikomu nawet nie śniło i przez całą zimę aż do późnej wiosny chłopcy chodzili w wełnianych pończochach zapinanych na żabki przymocowane do halterów zwisających z siermiężnych staników z fiszbinami – vide druga fotka. A jak się guma od żabki urwała to się te pończochy zapinało na pięciogroszówkę.

A więc żadna Sodoma i Gomora, tylko historia mody męskiej zatoczyła koło i do starych wzorców powróciła.

Wszakże z jedną różnicą.  W moich czasach chłopcy się tych obciachowych staników z halterami przeokropnie wstydzili i pamiętam jak sobie manszety krótkich spodni odwijałem, by przedłużyć nogawki na maksa, by dziewczyny broń Boże tych pieprzonych halter nie zobaczyły, bo w w przeciwnym razie, albo bym skoczył z mostu, albo się ze wstydu spalił.

Zaś, jak widać dzisiejsi młodzieńcy stanikami z halterami się chwalą i szyku zadają.

No, cóż. Signum temporis. Więc można tylko tęsknie westchnąć, że w moich czasach chłopcy byli jeszcze chłopcami, a dziewczyny dziewczynami.

Krzysztof Pasierbiewicz (em. nauczyciel akademicki)

Post Scriptum

Przeszukałem wszystkie stare albumy, ale nie znalazłem ani jednego mojego zdjęcia z dzieciństwa w pończochach na haltery. Natomiast przypomniałem sobie, że jak szedłem do komunijnego zdjęcia zrobiło się strasznie zimno i mocno poprószyło śniegiem, a ja morze łez wylałem, by przebłagać Mamę, żeby mi pozwoliła pójść do tego zdjęcia w podkolanówkach, bo domyślacie się zapewne, w co mnie ubrać chciała – vide trzecia fotka. Ale za to przy okazji znalazłem jeszcze inną fotkę, na której możecie Państwo obejrzeć nad wyraz gustowną czapeczkę, jaką mi Mamusia u kapelusznika obstalowała w wieku szczenięcym – vide fotka czwarta. A nuż się na coś przyda dzisiejszym kreatorom męskiej mody.


Opublikowano: 06.02.2017 17:34.
Autor: echo24
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

emerytowany nauczyciel akademicki, tłumacz, publicysta, prozaik,

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @Armaniak " W tym wypadku już nie ma żartów, jedna błędna decyzja ,może zniszczyć...
  • @detoxic Na obecną chwilę niewiele wymyślimy i trzeba czekać na rozwój wypadków.
  • @Armaniak "Zmiany muszą być radykalne. Żadne tam lelum polelum , bo tego oczekuje...

Tematy w dziale Rozmaitości