PERPERUNA, małżonka gromowładcy Peruna, bogini wiatrów i burz cz.3/2
Perperuna lub Dodola to bogini, partnerka Peruna, znana głównie wśród Słowian południowych.
Imię „Perperuna” powstało przez powtórzenie rdzenia „per” z imienia „Perun”. Forma Dodola to tabuizacja imienia bogini wyrazem dźwiękonaśladowczym.
Znana była także jako Perperuna-Runa, Perperuna-Garda, Perperuna-Chmarnica, Pani Burzy. Jest / była małżonką najważniejszego boga słowiańskiego Peruna, władczynią Gradu i Chmur.
Perun i Perperuna posiadali trzech synów. Byli to: Perunic, Turupit, Porenut.


Perperuna
Według przekazów, bogini ta miała długie, rude, włosy. Nie była ona jednak jedyną słowiańską rudowłosą boginią.
W sumie bogiń o rudych włosach było cztery:
- Perperuna
- Ruda-Ródź
- Swara - o włosach płomiennych
- Krasatina - o włosach krasnych i krasnym licu
Podania ujawniają, że Swara i Perperuna były złośliwe, a Perperuna nawet wredna (skąd my to znamy(?), ruda bywa wredna i fałszywa - przyp. mój). Mimo tak surowych sądów, Perperuna zawsze stała po właściwej stronie. Była boginią sprawiedliwą, nie nastawała na ludzi i ich dobytek, ale zajmowała się wyłącznie swoim stadem chmurnych sukien dzięki którym czyniła burze i deszcze. Władanie burzą i gwałtownymi nawałnicami, a także gradem i w zimie zamiecią, kierowanie chmurami, było jej obowiązkiem, co skrupulatnie wykonywała. Jedyną jej słabostką było to, że bardziej od innych swoich synów lubiła Perunica i jego wyróżniała.
Jej oznaką władzy było Berło - Buława w kształcie makówki. Tym berłomakiem posługiwała się w pracach i czarach. Jej szata miała barwę rudoniebieską czyli liliowo fioletową, ale bardzo często też burą, szarą czy czarną.
Posiadała oczywiście pomocników. Nie podołałaby przecież sama wszystkim obowiązkom nałożonym przez małżonka. Tymi pomocnikami byli: Gradki, Gradowniki, Grądki, Grudki, Lodowe Dziadki, Lódki, Lutki, Zimni Ludzie, Zimnoludy, Morozki, Mrózki, Mrózgi, Dziadki Mrozy.
Przydomek bogini - Perperuna -Chmarnica (Szmarnica, Smura), ukazuje, że była boginią Przynoszącą Chmury, Ciemnoszarą, odzianą w ciemnoszare lub czarne szaty. Chmurna, czyli wiecznie nadąsana, zła, przynosząca smutek, ciemność, czyli tak zwaną ćmicę. Chmarnica, to ta, która pokrywała niebo wielką liczbą, mnóstwem, gęstwą, czyli chmarą, chmur. Bywała też nazywana Chmarnicą dlatego, że była narodzona z chmury.
Przydomek Perperuna-Garda (Grada), czyli garda – Dawczyni Żaru, garda to również zasłona, okrywa, ogrodzenie, gardzina – dumna, pyszna, pogardliwa, wyniosła, harda, odważna. Według Słoweńców "grdina" to istota ohydna, szkarada budząca grozę. Perperuna była więc uważana za boginię wyniosłą, budzącą grozę, pyszną i szkaradną, ale i odważną. Natomiast znaczenie „garnąca”, czyli obejmująca, skupiająca garścią, czyli przysuwająca do siebie, ujawnia zachłanność Perperuny.
Przydomek Perperuny Grada znaczy Sprowadzająca Grad, sypiąca gradem, uderzająca i karząca gradem. Grada znaczyło również – piersiasta, z dużym biustem (grędzia). Na przedstawianych obrazach Perperuna ukazuje więc swoje obfite piersi i pulchność kształtów.
Z kultem Perperuny związany był praktykowany na Bałkanach obrzęd sprowadzania deszczu o nazwie Peperuda, polegający na polewaniu wodą dziewczyny, stanowiącej "ofiarę" dla Peruna.
http://bialczynski.wordpress.com/slowianie-w-dziejach-mitologia-slowian-i-wiara-przyrody/ksiegi-apokryficzne/poczet-bogow-slowian/bogowie-slowian-wedlug-wiary-przyrodzonej-czesc-2/
http://pl.wikipedia.org/wiki/Perperuna
http://pl.cyclopaedia.net/wiki/Perperuna
Inne tematy w dziale Kultura