Blog
Pozimnowojenna szachownica
Kamil Sasal
Kamil Sasal Politolog, obecnie doktorant
8 obserwujących 361 notek 428376 odsłon
Kamil Sasal, 11 sierpnia 2017 r.

Koreańska beczka prochu

989 49 0 A A A

Półwysep koreański jest niebezpiecznym sworzniem geopolitycznym, który może wywołać bardzo poważny konflikt na Dalekim Wschodzie. Region ten w dużym stopniu przypomina Europę przed wybuchem pierwszej wojny światowej. Dążenie większości państw tego obszaru do zachowania równowagi sił, powoduje, że każde z nich podnosi stan swoich sił zbrojnych w reakcji na rosnącą przewagę Chin. Na całość nakładają się kryzysy związane z Koreą Północną, które mogą doprowadzić do starcia reżimu Kima z wojowniczą amerykańską administracją Trumpa.


Przekonanie, że komunistyczna Korea posiada stary i nieskuteczny park rakiet balistycznych zdolnych razić cele w USA może się okazać ryzykowny. Źle ocenione reżimy mogą zaryzykować próbę pokazania swojej siły. Zniszczenie Seulu lub Tokio oznaczałoby katastrofę na wielką skalę. Wystawiłoby na szwank amerykańskie gwarancje bezpieczeństwa. Z tego powodu Amerykanie realistycznie traktują przechwałki koreańskiego dyktatora. Sam „Washington Post” twierdzi, że rakiety w pół godziny mogą osiągnąć San Francisco, a stolicę Korei Południowej w około trzy minuty.


Czy wobec amerykańskiej przewagi reżim Kima zdecyduje się na atak wyprzedzający? Wydaje się to mało prawdopodobne, ale trzeba pamiętać o przebiegu wojny koreańskiej w 1950 r. Początkowo komunistycznym siłom prawie udało się zniszczyć wojsko Korei Południowej. Śmiała akcja Douglasa MacArthura przekreśliła ten sukces, doprowadzając do przejęcia inicjatywy spod Inchon i Pusan. Jednak późniejsza reakcja Chin zamroziła konflikt aż do 1953 r.


Ewentualny atak Korei Północnej na Japonię lub Koreę Południową może okazać się skuteczny po deeskalacji, jeśli do gry szybko wejdą Chiny dążąc do zatrzymania amerykańskiej reakcji, podbijając przy tym cenę i ryzyko tego posunięcia.


Czyni to ze zbrojnego arsenału demokracji siłę pozbawioną zębów. Terroryzowanie świata i uzależnianie go od kaprysów państw niedemokratycznych nie jest właściwym kierunkiem. Prędzej czy później może dojść do ataku. Pytanie, czy warto czekać a nie zniszczyć to zagrożenie. Może właśnie doprowadzi to Pekin do braku reakcji w obliczu miażdżącej siły USA.


Temu wszystkiemu będzie się przyglądać Federacja Rosyjska, która skorzysta z prób presji na swoje sąsiedztwo, jeżeli USA nie będą w stanie obronić swoich sojuszników na Dalekim Wschodzie, co byłoby także niebezpieczne dla Polski. Wadą tych przewidywań jest inny aspekt. Jeżeli USA zostaną zbrojnie zaangażowane na Pacyfiku, to wątpliwe by przyszli Europie Środkowo-Wschodniej na pomoc.


Zachęcam do lektury mojego artykułu na:


https://nowakonfederacja.pl/przed-wojna/


Źródła:


https://www.washingtonpost.com/politics/gaming-out-the-north-korea-crisis-how-the-conflict-might-escalate/2017/08/10/06d0207a-7ddc-11e7-a669-b400c5c7e1cc_story.html?hpid=hp_hp-top-table-main_nkscenarios-830pm%3Ahomepage%2Fstory&utm_term=.f15a977a9101


http://www.rp.pl/Konflikty-zbrojne/170819880-Global-Times-Chiny-zatrzymaja-USA-jesli-Stany-Zjednoczone-zaatakuja-Koree-Polnocna.html?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=traqli_daily_with_blocks#ap-1


http://www.rp.pl/Publicystyka/308109871-Lepkowski-Nie-taka-Korea-straszna.html?utm_source=traqli&utm_medium=email&utm_campaign=traqli_daily_with_blocks#ap-3


 


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Ulubiony cytat: "Kiedy chce się rządzić krajem, najpierw należy zaprowadzić porządek we własnej rodzinie. Jeśli chce się utrzymać porządek w rodzinie, najpierw trzeba wykształcić swój charakter. Kto chce ukształtować swój charakter, najpierw musi mieć prawe serce. Jeśli ktoś chce mieć prawe serce, najpierw musi myśleć właściwie. Jeśli ktoś chce myśleć właściwie, to najpierw musi nabrać rozumu". - Konfucjusz "Na jednym wzgórzu nie ma miejsca dla dwóch tygrysów". Deng Xiaoping

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Zgoda. Jednak amerykanie mogą uznać oświadczenie Chin za blef - nawet, jeśli błędny w...
  • Polecam dokładnie przeczytać ciekawy artykuł z Washington Post.
  • Prawdopodobnie kto pierwszy zacznie wojnę, ten ją też przegra - vide casus Niemcy 1939-1945.

Tematy w dziale Polityka