Konto na Facebooku pomaga być na bieżąco, ale wiąże się też z ryzykiem.
Konto na Facebooku pomaga być na bieżąco, ale wiąże się też z ryzykiem.

Senior na Facebooku - czy warto założyć konto?

Redakcja Redakcja Seniorzy Obserwuj temat Obserwuj notkę 13

Własne konto na Facebooku pomaga odnaleźć krewnych i znajomych, także tych sprzed lat. Jednak nieostrożne korzystanie z niego może godzić w naszą prywatność. Dlatego warto poznać podstawowe reguły zwiększające nasze bezpieczeństwo. 

Pamiętaj, że na Facebooku, tak jak na drodze, panuje zasada ograniczonego zaufania. 

Jak założyć konto na Faceboooku?

Jeśli nie masz jeszcze konta i nie czujesz się stuprocentowo bezpiecznie online, poproś o pomoc osobę, której ufasz. Powinna ona znać Facebooka na tyle, żeby pomóc ci ustawić niezbędne zabezpieczenia i w razie czego służyć pomocą, np. w odzyskaniu dostępu do konta, jego zawieszeniu lub skasowaniu.

Najlepiej, jeśli jeszcze przed założeniem konta ta osoba pokaże ci poszczególne ważne opcje i ustawienia w ramach własnego profilu i "przeklika" je z tobą kilkukrotnie.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie założyć konto, otwórz adres: www.facebook.com. Po prawej stronie zobaczysz planszę z napisem: „Utwórz nowe konto”. 

W odpowiednie, opisane rubryki wprowadź imię i nazwisko, adres e-mail lub numer telefonu komórkowego, podaj hasło, datę urodzenia i płeć.

Facebook pokaże ci, jak silne jest hasło, które ustawiłeś. Najlepiej ustawić bardzo silne hasło, o ile masz pewność, że będziesz je bezpiecznie przechowywać – najlepiej we własnej pamięci. 

Po dopełnieniu krótkiej procedury należy kliknąć opcję „Utwórz konto”. 

image
Im mocniejsze hasło, tym bezpieczniejsze będzie nasze konto na Facebooku.

Aby zakończyć procedurę tworzenia konta, będziesz musiał potwierdzić, że jesteś właścicielem adresu e-mail lub numeru telefonu komórkowego, który został użyty do utworzenia konta. 

Aby potwierdzić numer telefonu komórkowego, będziesz musiał podać kod otrzymany w wiadomości SMS w polu „Potwierdź”, które pojawi się po zalogowaniu się. 

Z kolei aby potwierdzić adres e-mail, będziesz musiał kliknąć lub dotknąć palcem link w wiadomości e-mail otrzymanej po utworzeniu konta.  

Facebook wymaga, by jak najszybciej potwierdzić adres e-mail lub numer telefonu komórkowego. Bez dopełnienia tej procedury korzystanie z konta może być niemożliwe. 

Tuż po założeniu konta sprawdź, jakie są zasady zwiększenia jego bezpieczeństwa, zawieszania lub likwidacji, żeby w jakiejkolwiek kryzysowej sytuacji móc szybko zareagować. 

Dlaczego ludzie zakładają fikcyjne konta na Facebooku?

Niektóre osoby decydują się na zakładanie konta pod fikcyjnym imieniem i nazwiskiem. Jedni chcą w ten sposób chronić swoją prywatność, inni wykorzystują takie konta do awanturowania się na Facebooku (tzw. trollowanie) lub obserwowowania innych profili.

image
Nie wszyscy zakładają fałszywe konta na Facebooku w złej wierze. Grozi to jednak utratą profilu.

Jeśli chcesz zabezpieczyć swoją prywatność i anonimowość i zdecydujesz się na podanie nieprawdziwych lub bardzo skrótowych danych (np. skrót imienia i nazwiska) musisz liczyć się z tym, że działająca także w dobrej wierze osoba postronna, czy nawet znajomy lub krewny, który cię nie rozpozna, zgłosi konto do administracji serwisu. A wtedy z bardzo dużym prawdopodobieństwem i tak stracisz to konto, ponieważ nie uda ci się go pozytywnie zweryfikować. Facebook może, np. zażądać kopii dokumentu zawierającego twoje imię i nazwisko. Ważne! Jeśli dojdzie do takiej sytuacji, zasłoń wszelkie dane osobowe, które nie są Facebookowi potrzebne (np. numer karty kredytowej czy numer PESEL).

Konto na Facebooku pod własnym nazwiskiem

Jeśli chcesz uniknąć tego typu sytuacji, załóż konto pod własnym imieniem i nazwiskiem. Nie oznacza to, że każdy będzie mógł zobaczyć wszelkie informacje, jakie udostępniasz. Generalna zasada jest prosta: wielu informacji, choćby w ramach tzw. prezentacji, którą sugeruje Facebook, w ogóle nie musisz wpisywać i udostępniać. 

image
Własne konto na Facebooku ułatwia kontakt z bliskimi.

Zobacz: Facebook wylogował 90 milionów użytkowników. Wyciekły prywatne dane połowy z nich

Możesz jednak chronić większość materiałów, jeśli sobie życzysz, wchodząc w opcję „Ustawienia” (klikasz pierwszy przycisk z prawej strony, wyświetla się pasek opcji, a przedostatnia to „Ustawienia”), a tam z kolei znajdziesz opcję „Prywatność” (spójrz w lewy górny róg monitora). Gdy klikniesz tę opcję, Facebook pokaże ci przeróżne możliwości dotyczące twojej aktywności na tym portalu, a także sposobów odnajdywania cię i nawiązywania z tobą kontaktu przez innych użytkowników. Możesz wybrać wówczas, na ile dostępny dla osób postronnych ma być twój profil i to, co na nim zamieszczasz: wypowiedzi, zdjęcia, filmy, relacje z krewnymi i znajomymi. 

Chroń swoją prywatność. A jeszcze bardziej swoich bliskich

Pamiętaj, żeby nie narażać prywatności swoich dzieci i wnuków: rozmawiaj na ten temat ze swoimi bliskimi, pytaj pod jakimi warunkami możesz udostępniać choćby wizerunki małych i większych wnuków. Sieć nie jest stuprocentowo bezpiecznym miejscem, nie jest też tak anonimowa, jak może się wydawać przeciętnym użytkownikom.

image
Facebook, jak każde miejsce w sieci, nie jest stuprocentowo bezpieczne.

Plusem obecności na Facebooku jest łatwość komunikacji online. Czasem to medium społecznościowe może pomóc dotrzeć do krewnych, z którymi dawno straciliśmy kontakt, odświeżyć pamięć o rodzinnych stronach, odnaleźć kolegów i koleżanki ze szkolnej ławy, czasów studiów, dawnej pracy. Sporo uroku mają też facebookowe rozmowy, najlepiej toczone w gronie osób, które wciąż potrafią rozmawiać i znają elementarym savoire-vivre. Jeśli lubimy gorące polityczne spory na profilach znanych polityków i publicystów, też nie będziemy się nudzić, choć wypada ostrzec przed wulgarnością i głupotą niektórych użytkowników Facebooka.

Facebook: na co warto zwrócić uwagę?

Co jest minusem Facebooka? Po pierwsze, psycholodzy już opisują uzależnienie od mediów społecznościowych jako problem cywilizacyjny. Jeśli nie będziemy pilnowali czasu spędzanego online, grozi nam, że zaniedbamy realne życie i relacje z ludźmi. Poza tym media społecznościowe podtrzymują mózg w ciągłym napięciu, co może utrudnić nam zasypianie i wypoczynek, a nawet powodować wybudzanie w nocy i prowadzić do wzrostu zmęczenia i nerwowości.

image
Chroń swoje dane w Internecie, także na Facebooku i na innych portalach społecznościowych.

Dużym problemem jest utrata kontroli nad dotyczącymi nas informacjami – dlatego należy naprawdę poważnie podejść do kwestii zabezpieczenia swojego konta i nie ryzykować udzielania zbyt szczegółowych informacji. Absolutnie nie powinniśmy zapisywać w powszechnie dostępnych na Facebook miejscach (np. w dyskusjach) swojego adresu fizycznego, prywatnego telefonu czy maila, numerów kont bankowych i innych danych wrażliwych. Nie udostępniajmy też zdjęć osób bliskich bez ich zgody, szczególnie nastolatków i dzieci – a swoje po przemyśleniu tej sprawy.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące konta na Facebooku i jego zabezpieczeń znajdują się również w dostępnym bez logowania „Centrum pomocy” portalu społecznościowego.

https://www.facebook.com/help/


źródło: facebook.com

KW

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo