Nowy przedmiot w szkołach już niebawem. Będzie edukacja seksualna

Redakcja Redakcja Edukacja Obserwuj temat Obserwuj notkę 205
Od 2025 roku rząd wprowadzi do szkół edukację zdrowotną. Według zapowiedzi minister edukacji Barbary Nowackiej, młodzież będzie poznawać nie tylko teoretyczną wiedzę na temat profilaktyki, zdrowego żywienia, kondycji psychicznej i seksualności.

- Od 1 września 2025 r. w szkołach pojawi się przedmiot edukacja zdrowotna - zapowiedziała w piątek Barbara Nowacka. W trakcie lekcji poruszone będą takie tematy, jak: zdrowie psychiczne i fizyczne, zdrowe odżywianie, profilaktyka, problematyka uzależnień i edukacja seksualna.


Nowy przedmiot w szkołach

Nowy przedmiot o zdrowiu pojawi się w klasach IV-VIII szkół podstawowych i w klasach I-II szkół ponadpodstawowych. Nad stworzeniem programu pracować ma zespół międzyresortowy, który opracowuje podstawowe założenia. Koniec ich prac przewidziany jest do końca czerwca. Rząd proponuje też wprowadzenie studiów podyplomowych i kursów dla nauczycieli w dziedzinie edukacji zdrowotnej. 

Minister Nowacka zastrzegła też, że przedmiot zostanie poddany szerokim konsultacjom społecznym. Ruszą jeszcze we wrześniu lub w październiku tego roku.  


Zdrowie to podstawa 

- Nie można wyobrazić sobie lepszej informacji. Profilaktyka to priorytet, ponieważ pozwala nam zachować długie życie w dobrym zdrowiu. Trudno wyobrazić sobie lepszy czas na wyrobienie sobie zdrowych nawyków stylu życia niż czas w szkole - powiedziała obecna na konferencji prasowej szefowa resortu zdrowia, Izabela Leszczyna. - Ponad 50 proc. dobrostanu naszego zdrowia zależy od nas samych, od tego, czy jesteśmy aktywni, od tego, co jemy - dodała.  

 

Fot. Minister edukacji Barbara Nowacka/PAP

GW


Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo