Polak zamordowany w Szwecji. Fot. EPA/OSCAR OLSSON SWEDEN OUT
Polak zamordowany w Szwecji. Fot. EPA/OSCAR OLSSON SWEDEN OUT

Polak brutalnie zamordowany w Szwecji. Zapłacił życiem za zwrócenie uwagi

Redakcja Redakcja Przestępczość Obserwuj temat Obserwuj notkę 131
39-letni Polak został zastrzelony w środę wieczorem w Sztokholmie, po tym jak zwrócił uwagę grupie młodzieży. Mężczyzna ginął na oczach 12-letniego syna. Sprawa zbulwersowała polityków i szwedzkie społeczeństwo. Policja nie podaje narodowości sprawcy.

Zamordowali Polaka na oczach 12-letniego syna

Według relacji mediów, mieszkający w Sztokholmie Polak, będąc w drodze z dzieckiem na basen w dzielnicy Skarholmen, spotkał grupę młodzieży. W tunelu pod wiaduktem między mężczyzną, a nastolatkami doszło do wymiany zdań, a następnie w jego kierunku padł śmiertelny strzał - wymierzony prosto w głowę. 

Gazety "Aftonbladet" oraz "Expressen" piszą, że mężczyzna wykazywał postawę obywatelską, już wcześniej kontaktował się z policją w sprawie młodzieżowych grup, które handlują narkotykami. "Nie chciał, aby jego syn dorastał w takim środowisku" - konkludują media.

Policja odmówiła PAP komentarza na temat motywów sprawcy. Na razie nikogo nie zatrzymano. Wszczęto natomiast śledztwo w sprawie morderstwa.


Premier Szwecji na miejscu tragedii 

W czwartek w miejscu tragedii gromadzili się ludzie, składali kwiaty i zapalali znicze. Pojawił się także premier Szwecji Ulf Kristersson. olityk napisał w oświadczeniu, że przybył, aby "zaszczepić (w ludziach) odwagę". "Nigdy nie poddamy się. Pokonamy gangi" - podkreślił.

Obecni byli także minister sprawiedliwości Gunnar Stroemmer oraz minister polityki społecznej Waltersson Groenvall, a także przedstawicielka opozycji była premier Magdalena Andersson.

Szef partii Szwedzcy Demokraci Jimmie Akesson w komentarzu na platformie X napisał, że "nie wystarczą frazesy, a nadszedł czas, aby Szwecja wypowiedziała wojnę każdemu członkowi gangu".

Ostra reakcja Patryka Jakiego 

Do sprawy odniósł się również polityk Suwerennej Polski, europarlamentarzysta Patryk Jaki. Wystosował on specjalny apel, w którym zaatakował rząd Tuska oraz przypomniał o czerwcowych wyborach. 

"Polacy! Odrzuciliście referendum. Wybraliście Tuska, który, straszył Polskę karami ze nieprzyjęcie migrantów a do więzienia chce zamknąć posłów za pokazywanie przemocy migrantów. Uchwalony Pakt Migracyjny wchodzi w życie już za 2 lata. Więc to ostatni moment na pobudkę zanim znów będzie 'mądry Polak po szkodzie'. Jak relokują te ogromne grupy obok naszych domów będzie już za późno. 

Wybory do PE, które mogą to szaleństwo cofnąć już 9 czerwca" – napisał na X.

MP

Polak zamordowany w Szwecji. Fot. EPA/OSCAR OLSSON SWEDEN OUT

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo