Emerytury - świadczenie honorowe dla 100-latków. Dodatkowe 3 tysiące z ZUS

Wystarczy dożyć setki. by otrzymać świadczenie honorowe dla seniorów.
Wystarczy dożyć setki. by otrzymać świadczenie honorowe dla seniorów.

Świadczenie honorowe dla osób, które ukończyły 100 lat życia stanowi dodatek do emerytur i rent pobieranych z ZUS. Od 1 marca świadczenie honorowe wynosi 4 003,88 zł brutto. Najstarsza beneficjentka świadczenia honorowego ZUS ma 112 lat.

Ile wynosi świadczenie honorowe

Świadczenie honorowe należy się każdemu 100-latkowi w tej samej wysokości. Nie ma przy tym znaczenia, jak przy obliczaniu wysokości „normalnej” emerytury, staż ubezpieczeniowy oraz wysokość zgromadzonego kapitału. Świadczenie honorowe nie zastępuje dotychczas pobieranej emerytury/renty, lecz stanowi do niej dodatek.

Wysokość świadczenia honorowego od 1 marca 2019 roku wynosi 4003,88 zł brutto, czyli "na rękę" jest to 3279,53 zł. Takie świadczenie jest wypłacane co miesiąc, nie jednorazowo jak "trzynasta emerytura". Jest ono dożywotnie i wypłacane co miesiąc w wysokości kwoty bazowej obowiązującej w dniu setnych urodzin – dlatego stulatkowie otrzymują świadczenia honorowe w różnych kwotach.

Kwota nie jest bowiem waloryzowana - w odróżnieniu od zwykłych emerytur wypłacanych przez ZUS. W tym przypadku raz przyznane stulatkom świadczenie pozostaje w tej samej kwocie, stąd różnice w wysokości świadczeń.

image
Gratulacje i życzenia dla stulatki. Fot. Opolski Urząd Wojewódzki.

Co trzeba zrobić, żeby dostać pieniądze?

- Osoby, które otrzymują emeryturę lub rentę z ZUS, nie muszą składać żadnego wniosku, żeby dostać dodatkowo świadczenie honorowe. W ich przypadku ZUS sam załatwia formalności. Inaczej jest ze stulatkami, którzy nie mają emerytury lub renty z żadnej instytucji. Oni również mogą otrzymać świadczenie honorowe, ale muszą w tym celu złożyć wniosek w ZUS i przedstawić dokument potwierdzający datę urodzenia – wyjaśnia rzecznik ZUS Beata Kopczyńska.

Świadczenie pobiera w Polsce ok. 1900 osób. Wśród stulatków zdecydowanie przeważają kobiety – stanowią 85 proc. beneficjentów. Najstarsza taka w grudniu miała ukończone 112 lat. Pieniądze otrzymuje z zabrzańskiego oddziału ZUS. Z kolei najstarszy beneficjent świadczenia honorowego mieszkał w woj. dolnośląskim i w grudniu 2018 r. miał ukończone 111 lat.

Gdzie mieszka najwięcej 100-latków

W woj. śląskim najwięcej stulatków, którym ZUS wypłaca świadczenie honorowe, mieszka na terenie obsługiwanym przez oddział ZUS w Bielsku-Białej – to 38 osób.

W kraju najwięcej świadczeń honorowych z tytułu ukończenia 100 lat wypłacały oddziały ZUS w Gdańsku (108) i w Warszawie I (106), najmniej – oddziały ZUS w Legnicy (15) i w Pile (16). Zgodnie z prognozami długoterminowymi zapowiada się, że liczba osób w wieku 100 lat i więcej będzie rosła. W 2040 r. będzie ich 20,4 tys., w 2060 r. – 66,8 tys., a w 2080 r. – 124,2 tys.

ja


Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo