Sercem i rozumem
Blog powstał w trakcie pandemii Covid-19 i początkowo skupiał się na jej temacie. Obecnie chcę skupić się na gospodarce i technologii.
2 obserwujących
38 notek
16k odsłon
  265   0

Kartka świąteczna UM Warszawa, 8 gwiazd i poziom debaty politycznej

Rozpoczął się grudzień, czyli czas świąt Bożego Narodzenia. Uważam, że niezależnie od indywidualnej wiary lub niewiary danej osoby jest to element kultury polskiej i nie tylko. W ostatnich dniach zainstalowano szereg ozdób świątecznych w Warszawie. Gdy spojrzy się jednak dokładniej na ich zaprojektowanie, można odczuć pewien niepokój. 

Boże Narodzenie to święto chrześcijańskie

Gdy spojrzy się na świąteczne kartki UM Warszawa zarówno z 2021, jak i 2020 roku, to nie widać żadnego odwołania do chrześcijańskich korzeni świąt Bożego Narodzenia. Plakaty są do siebie najczęściej podobne - zdominowane przez kolory czerwony, biały i niebieski, a w górnych partiach plakatów widać ciemne niebo z czteroramiennymi gwiazdami. Na jednym z tegorocznych plakatów widzimy postacie jeżdżące na łyżwach. Ciekawsze jest jednak to, co widać powyżej - gdy policzy się gwiazdy na niebie to okaże się, że jest 5 gwiazd białych i 3 czarne. Gdy do tego doda się fakt, że graficzka UM Warszawa, Aleksandra Jasionowska, zaprojektowała także logo Strajku Kobiet, to te 5 białych gwiazd i 3 czarne zaczynają wyglądać dwuznacznie... Na tym samym plakacie jest napisane "Każdemu, bez wyjątków, wszystkiego dobrego". Nawet, jeśli taka liczba i kolorystyka gwiazd nie były zamierzone, to jednak wypadałoby unikać budzenia tego typu skojarzeń.

Artykuł 25 ustęp 2 Konstytucji RP głosi:

Władze publiczne w Rzeczypospolitej Polskiej zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym.

Tym artykułem można tłumaczyć brak chrześcijańskiej symboliki na kartkach świątecznych UM Warszawa. Problem polega jednak na tym, że niedawno wielu polityków różnych opcji świętowało Chanukę - święto żydowskie. 3 grudnia 2021 tradycyjny świecznik stanął też w Warszawie. Tutaj artykuł 25 Konstytucji RP nie stanowił problemu. Skoro władze Warszawy i nie tylko świętują święta żydowskie, to wypadałoby też bardziej wspomnieć o chrześcijańskim korzeniu świąt Bożego Narodzenia, zwłaszcza, że katolików jest w Polsce nieporównywalnie więcej niż wyznawców judaizmu. Podobne tendencje można zauważyć w całej Europie - wielokrotnie podejmowano próby zastąpienia nazw Boże Narodzenie czy Wielkanoc/Zmartwychwstanie Chrystusa nazwami "święta zimowe" czy "święta wiosenne". Jednocześnie świętuje się Ramadan czy święta żydowskie.

8 gwiazd, czyli upadek Wersalu

Gdy w 2001 roku Samoobrona pod przywództwem Andrzeja Leppera weszła do Sejmu, mówiono, że Wersal się skończył. Lepper wielokrotnie mówił, że "Balcerowicz musi odejść". Jeśli okrzyk "Balcerowicz musi odejść" był świadectwem upadku, to czym jest 8 gwiazd? Czym jest w takim razie zachowanie Marty Lempart, lansowanej przez te środowiska, które krytykowały Andrzeja Leppera? W ubiegłym tygodniu głośnym echem odbił się akt wandalizmu w wykonaniu Marty Lempart, podczas którego wylała ona farbę, niwecząc wcześniejszą pracę sprzątaczki, a następnie potraktowała ową sprzątaczkę w sposób grubiański i arogancki. Niestety znaczna część polskiej opozycji pozostaje w bliskich kontaktach z Martą Lempart. Nie jestem zwolennikiem wyroku TK z 22 października 2020 roku, ale niszczenie mienia jest czynem godnym potępienia i ukarania. Osoby wulgarne i agresywne, takie jak Marta Lempart, powinny być na marginesie sceny politycznej. Lansowanie takich osób przez środowiska mówiące o walce z nienawiścią jest w mojej opinii hipokryzją. Trudno mówić o kulturze czy merytoryce w polityce, jednocześnie afirmując hasła takie jak 8 gwiazd czy "wy.........".

Lubię to! Skomentuj4 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale