Sebastian Szuster Sebastian Szuster
36
BLOG

Telewizji

Sebastian Szuster Sebastian Szuster Polityka Obserwuj notkę 0

 

W porannej audycji Tok FM Katarzyna Kolenda-Zalewska stwierdziła, że w Polsce wszyscy znają się na polityce, piłce nożnej i telewizji. Po raz pierwszy słyszałem to powiedzenie z tym ostatnim zwrotem, a ponieważ już od pewnego czasu zbieram się do popełnienia pierwszego od jakiegoś czasu tekstu, właśnie o TV był to dobry impuls, żeby w końcu usiąść i go napisać.

 Od mojego ostatniego wpisu o telewizji bardzo dużo się zmieniło, doszło do koalicji bohaterów Afery Rywina z siła która najmocniej na jej wybuchu skorzystała. Musieliśmy wprawdzie czekać na to wydarzenie 8 lat, ale widocznie nawet najwięksi patrioci dla dobra Polski muszą paktować z diabłem i zawierać trudne koalicje. Wydaję się że to obecnie PiS, a nie PSL jest najbardziej obrotową Partia w kraju, w ciągu ostatnich 5 lat w wielu samorządach współrządzili z PO i mieli tworzyć coraz mocniej zapominany POPIS, tworzyli koalicje z LPR-em i Samoobronom, z PSL-em z racji bliskości programowych nie byłoby problemu z wejściem w bliższą współpracę i teraz koalicja z panami C-K. Większość komentatorów, w tym również ja, sądziło że jednym z podstawowych problemów dla Prawa i Sprawiedliwości w ich ponownym marszu po władze jest brak zdolności zawierania koalicji. To co wydarzyło się kilka tygodni temu powinno radykalnie zmienić ogląd w tej sprawie, PiS ze swoim liderem zrobią wszystko, absolutnie wszystko, przekroczą każdą granicę, aby jeszcze kiedyś Pan Prezes stał się Panem Premierem. Nie wiem co na to wyborcy PiS, to nie moja kwestia, zresztą chciałem zająć się Telewizją,a nie nowa koalicją medialną. Na zakończenie mam dla nich idealnego kandydata na prezesa, obie strony bardzo dużo mu zawdzięczają, nie wiem czy jest już na wolności, ale wydaję mi się prezydent mógłby go w tym celu ułaskawić. Lew Rywin ma doświadczenie i wszystko co potrzebne, żeby stanąć na jej czele.

 KRRiT powołała nową Radę Nadzorczą TVP nie wiadomo jednak kiedy zacznie ona działać, ale mimo radykalnej różnicy między fachowością prywatnej kancelarii Romana Giertycha, a kiepsko opłacanymi prawnikami KRRiT, prezes jest skazany na upadek. Sądzę, że sam termin upadku najlepiej zna Roman Giertych, dlatego żałuję że nie miałem okazji trafić na jego wypowiedzi dotyczących tej kwestii. Nie wierzę jednak, żeby udało się utrzymać prezesa do następnych wyborów. Dlatego krótsza obecność przy korycie nie powinna mieć jakiegoś radykalnego wpływu na nadchodzące wybory prezydenckie. Kampania nie zacznie się szybciej niż na 6 miesięcy przed wyborami, jeśli Lech Kaczyński myśli o reelekcji powinien jak najszybciej walczyć o zmianę swojego wizerunku, ale nie wierzę żeby Kancelaria wypracowała strategie szybciej niż na ostatni moment. Chłopaki z MW mają swoje Termopile, wprawdzie Leonidasem nie jest Roman Giertych, ale i on pewnie dobrze się bawi. Dla ludzi o Narodowych poglądach jest to pewnie miłe zakończenie przygody z polityką.

 Piotr Farfał przez swój pierwszy okres pracy w zarządzie zajmował się dostarczaniem papieru toaletowego, o ile dobrze pamiętam wypowiedź Sławomira Siwka. Gdy został prezesem zatrudnił kilku swoich znajomych zapewniając im bezpieczne posadki po nieprzekroczeniu progu wyborczego. Ostatnio podpisał prawdopodobnie bardzo niekorzystna umowę o wymianie archiwów z telewizjom Trwam należącą do koncernu medialnego Ojca Rydzyka. Bardzo mocno lansował przed wyborami do parlamentu europejskiego partie Libertas, która zupełnie na to nie zasługiwała w związku z ich zerowym poparciem w naszym kraju. Przestawiłem tu kilka spraw za które Farfał słusznie był miażdżony w pozostałych mediach. Można się zastanowić na konsekwencjami tych działań i ich dalszego wpływu na działania telewizji. Działacze MW odejdą z TVP razem z Farfałem, będzie to trochę kosztowało, ale to nic w porównaniu z Przebojową Nocą czyli olbrzymim Show przygotowanym gdy telewizją rządził jeszcze PiS. Ktokolwiek widział ten wynalazek wie że raczej słowo misja i to coś nie powinno padać w jednym zdaniu. Zresztą od zawsze w polskiej polityce ludzie otaczali się grupa zaufanych najczęściej z własnej partii, więc nie widzę tu specjalnego powodu do oburzenia. Poparcie dla Libertasu, było pewnie drażniące szczególnie dla oglądających TVP3 nie przyniosło ono absolutnie żadnego efektu, zatem po raz kolejny potwierdziła się teza że władza w telewizji nie przekłada się na zwiększenia poparcia dla partii politycznych. Użyczenia za darmo archiwów TVP to prawie na pewno działanie na szkodę spółki jednak biorąc pod uwagę, że stację Rydzyka ogląda średnio 10 tysięcy osób to jest to raczej wybryk, a nie poważne sprzeniewierzenie się idei dobrego zarządzania.

Co jeszcze przyniosła telewizja Piotra Farfała. Wiadomości stały się najbardziej obiektywnym programem publicystycznym, skończyły się naciski na dziennikarzy, ludzie Farfała zajęli się tym czym powinni zająć się zarządzający tak wielkim przedsiębiorstwem. Farfał jako pierwszy prezes nie związany towarzysko i w żaden inny sposób z interesami ludzi massmediów, w bardzo krótki czasie chciał przeprowadzić gruntowną restrukturyzacji molocha jakim jest TVP. Naprawa telewizji potrzebuje jednak czasu, a obecny prezes już go nie ma. Prezes zajął się też jak najszybszym zakończeniem prac nad nowa zupełnie darmową telewizją cyfrową, która na pewno uderzy w interesy pozostałych płatnych platform. Dokończenie tej sprawy powinno mu się udać z korzyścią dla wszystkich odbiorców telewizji satelitarnej. To zreszta chyba jedyna telewizja na świecie gdzie zapraszani goście obrażają prezesa i nikt się tym kompletnie nie przejmuje.

Piotr Farfał 31 letni prawnik, człowiek bez żadnego doświadczenia w zarządzaniu czymkolwiek okazał się najlepszym w historii Prezesem Telewizji, były neofaszysta bezkompromisowo próbował walczyć z patologiami z którymi Telewizja Polska boryka od się od lat, podejrzewam że gdyby dostał jeszcze trochę czasu mogłoby się powieść coś co większość ludzi uważało za niemożliwe. Kserkses wie już o tajnej ścieżce, jutro trzeba będzie umrzeć za Spartę.

 

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka