41 obserwujących
740 notek
922k odsłony
  1206   4

Materiał źródłowy

Krótko o materiale źródłowym: Twórczość Tolkiena to nie są jakieś Boys-komiksy czy komiksy Marvela. Komiksy te mają znaczenie dla niewielkich grupek fanów, których ewentualne lamenty nie są znaczące. Argumentacja idzie tu bowiem po takiej linii: skoro nie przejmujemy się zgodnością z materiałem źródłowym serialu Boys to dlaczego się przejmujemy tą zgodnością w Tolkienie? Ano dlatego że Boys nas ani ziębi ani grzeje a wkład Tolkiena w kulturę jest tak ogromny że setki milionów ludzi na świecie chce oglądać serial będący adaptacją jego twórczości. Jakieś romanse Thanosa ze Śmiercią (MÓWI O TAK) czy inna sieczka znaczenie ma jakie? Pwiedzmy u nas Wiedźmin ma znaczenie ale na świecie już mniejsze, stąd Netflix spotyka się z furią fanów u nas. Tolkien ma znaczenie ogólnoziemskie stąd wszędzie jadą po Amazonie.

Amazon zaś powinien wziąć te oczekiwania pod uwagę. Tymczasem świadomie wybrał kurs wbrew fanom więc ma to, co ma. Gdyby zdołał przeskoczyć Tolkiena i stworzyć lepsze dzieło niż wspomniany Tolkien to by się plan udał. Jednak tylko jeden gościu stwierdził, że Silmarillion to kiszka w porównaniu z serialem Pierścienie Władzy. Reszta klaki wzdraga się przed wygłaszaniem takich tez. I mamy teraz na Rotten Tomatoes ocenę jakieś 39% a było nawet 36%. Imdb obcięło opinie użytkowników którzy dali ocenę niższą niż 6/10. Amazon obciął możliwość oceny serialu. Zaczną się teraz akcje sztucznego pompowania ocen widzów. I po co im to? Przy czym nieprawdą jest że fani minusują każdy serial. Czemu Ród Smoka czy też Dom Smoka (HOUSE OF THE DRAGON) ma ocenę widzów 84%? Uprzejmie oczekuję na wyjaśnienia?

Otóż HBO wykorzystuje popularność Gry o Tron, która skończyła w niesławie (8 sezon!) ale osierociła liczne grono fanów, widzów, sympatyków i zostawiła pewien niedosyt. Ród Smoka podobnie jak Pierścienie Władzy jest prekłelem więc ta ocena 84% jest z pozoru niezrozumiała. Fani jak wiadomo minusują bo się im nie podoba. Są „Rasistami zawłaszczającymi Tolkiena swym orkowym plugastwem umysłowym: pełzającym rasizmem, intelektualnymi deficytami, rozklekotanym krzykactwem, mentalnym "XD", zanurzeniem w teoriach spiskowych, narzucaniem jedynie słusznej wizji świata, cywilizacyjną segregacją, wymykającym się spod kontroli trollingiem, wybiórczą pamięcią i pożerającą wasze jestestwo ciasnotą myśli.” Tyle że nie. Skoro raz minusują (zaniżają ocenę wybitnego dzieła w różnych serwisach) a raz nie to może trzeba przyjąć oczywistą prawdę, że fajne produkcje dostają wysokie noty a słabe niskie?

Gra o tron to wiadomo, co to jest: jakieś rzezie, jakieś gwałty, jakieś porno. Osobniki którym taki styl nie pasuje przestały oglądać już dawno i nie minusują nowego serialu bo go nie oglądają. Fanom natomiast się podoba bo nie robią im wbrew. Jak widzę jest jakaś książka wedle której kręcą i się im to nie rozjeżdża. Nie częstują fanów na dzień dobry kopniakiem w twarz. Można by się ich spytać: dlaczego?

Amazon w odróżnieniu jedzie starą metodą:

1. Wykupić prawa do znanej franczyzy.

2. Opowiadać, jak to będą wierni, jak to będą zachowywać, jak to robią dla fanów.

3. Obedrzeć produkcję ze wszystkiego za co ludzie kochają daną kreacją.

4. Lżyć i wyzywać od rasistów fanów, którym się nie podoba.

Przecież elfy są nieśmiertelne, czyli po śmierci trafiają do Domów Oczekiwania gdzie siedzą jakiś czas po czym wracają do Valinoru (takie rozwiązanie jest nie do przyjęcia dla materializmu marksistowsko-kulturowego). W owym czasie jeden z braci Galadrieli Finrod już tam wrócił i ona o tym wiedziała że jest tam szczęśliwy. Takie słuchy chodzą po fandomie. Dodatkowo u Tolkiena działania powzięte z zemsty i podobnych pobudek, zawsze przynoszą klęskę i nieszczęście. Cała jej działalność serialowa jest więc wątpliwa. W owym czasie powinna ona władać tym całym lasem w Lorien czy jak się to nazywa. Córkę powinna mieć, która wyszła za Elronda. A nie flirtować z Elrondem. Arwena była zaś jak widać wnuczką Galadrieli, która z powodu różnych wcześniejszych rozrób miała szlaban na powrót do Valinoru.

Śródziemie jest do przeczesania w ciągu kilkuset lat nawet ograniczonymi zasobami elfickimi. Ileż czasu trzeba, żeby przemierzyć Europę? A tu rozmiar jest podobny. Sauron natomiast mógłby bawić się z nimi w kotka i myszkę łatwo idąc za nimi a nie przed nimi. Ciekawe czy będzie pojmanie Saurona i sprowadzenie go do Numenoru?

Amazon powinien nie drażnić fanów już w trailerach i powstrzymać się na razie od najgorszych ekscesów. Na drugi sezon powinien je zostawić. Zasłużył sobie na kolportowanie plotek, że Sauron dostanie kosza od Galadrieli i dlatego potem będzie zły.

Galadriela powinna zaś raczej kierować różnymi działaniami i rozkminiać to i owo a nie biegać z dziwacznym mieczykiem. I łazić na piechotę wszędzie, chociaż konie się mają pojawić bo były w trailerze. Ale kręcenie koni jest reakcyjne chyba?

PS: Tak to NaEkranie wysmażyło paszkwil urągający każdemu przyzwoitemu człowiekowi. Cytat przytoczyłem. 

Lubię to! Skomentuj11 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura