41 obserwujących
1145 notek
663k odsłony
  121   0

POLSKA ENERGETYKA JEST BŁOGOSŁAWIEŃSTWEM DLA KLIMATU

Największy wpływ na ocieplenie klimatu ma para wodna, nie dwutlenek węgla

Na portalu: "Nauka o klimacie" jest zamieszczonych wiele naukowych artykułów mówiących o istniejącym właściwie deficycie CO2 w atmosferze, który to gaz jest niezbędny dla wegetacji wszelkiej roślinności. Te stwierdzenia stoją w sprzeczności z aktualną polityką (szczególnie w UE) dotyczącą klimatu.

         W owych artykułach (jak to w naukowych rozprawach zazwyczaj bywa) brakuje mi konkluzji, która odnosiłaby się do obecnej polityki EU ETS nadzwyczaj szkodliwej dla polskiej gospodarki. Idzie mi o pokazanie na prostym modelu chemicznym ilości emitowanego CO2 i H2O w przypadku spalania czystego węgla, metanu CH4 i benzenu C6H6. Wielokrotnie to liczyłem (wystarczy wiedza z porządnego liceum). Wiadomo, ze nieco mniej CO2 wydziela się przy spalaniu benzenu niż węgla i jeszcze mniej przy spalaniu metanu (ale to tylko rzędu 15 -25 % mniej). Natomiast H2O (pary wodnej) przy spalaniu węgla mamy zero, przy spalaniu np. 100 kg. benzenu - 69 kg. H2O, przy spalaniu metanu np. 100 kg gazu mamy 125 kg. pary wodnej.

         Wydzielanie H2O równocześnie z wydzielaniem CO2 jest (co wynika z tych artykułów, zresztą potwierdzone w wielu fachowych publikacjach) - jest czynnikiem najbardziej wpływającym na ocieplenie klimatu. Zatem logicznym wnioskiem jest konkluzja, że energetyka oparta o spalanie węgla jest korzystniejsza dla klimatu niż ta oparta o spalanie gazu. Oczywiście uproszczenie polega na tym, że nie spala się "czystego" węgla i nie spala się "czystego" metanu. Nie obala to jednak tezy, iż "opodatkowanie" elektrowni węglowych przy bezkarnym spalaniu gazu jest postawieniem problemu do "góry nogami" i wymyślone WYŁĄCZNIE po to aby zdusić polską gospodarkę stającą się zbyt konkurencyjną w stosunku do tej zachodniej. Szczytową hipokryzją jest ostatnio opublikowana energetyczna polityka unijna, w której będzie się subsydiować instalacje atomowe (tu nie ma zastrzeżeń), ale i gazowe. Elektrownie gazowe, na które mają przejść Niemcy po likwidacji tych atomowych, to akurat najgorsze rozwiązanie dla klimatu, ale chyba dla nich najtańsze (stąd zapewnienie sobie dostaw gazu choćby od Lucypera).Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale