Igrzyska Olimpijskie 2032. Wiadomo, kto gospodarzem

Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska. fot. PAP/EPA
Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska. fot. PAP/EPA
Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska - poinformował w środę Międzynarodowy Komitet Olimpijski. Australia zawody tej rangi będzie gościła po raz trzeci. W 1956 roku odbyły się w Melbourne, a w 2000 w Sydney.

Australia jest drugim po Stanach Zjednoczonych państwem, które zorganizuje letnie igrzyska w trzech różnych miastach.

To historyczny dzień nie tylko dla Brisbane i stanu Queensland, ale dla całego kraju - powiedział premier Australii Scott Morrison. - Igrzyska trafiły do najbardziej pracowitych, wdzięcznych i entuzjastycznie nastawionych ludzi. Obiecuję wszystkim sportowcom - zapewnimy wam niezapomniane doświadczenie - dodał szef Australijskiego Komitetu Olimpijskiego John Coates, który jest także wiceprzewodniczącym MKOl.

Brisbane jedynym kandydatem

Po zmianach w zasadach wybierania gospodarza igrzysk Brisbane było jedynym kandydatem. Jego ostateczny wybór już w czerwcu rekomendował Komitet Wykonawczy MKOl, bazując na sprawozdaniu przygotowanym przez specjalną komisję.

Wysoko oceniono istniejącą już infrastrukturę, rządowe wsparcie, zaangażowanie sektora prywatnego, doświadczenie w organizacji dużych imprez (w 2018 Queensland gościło Igrzyska Wspólnoty Narodów), a także... pogodę.

W 2019 roku MKOl zrewidował proces wyboru, by ułatwić zadanie potencjalnym miastom-gospodarzom oraz obniżyć koszty. Miasta nie prowadziły typowej kampanii promocyjnej, a MKOl miał dokonać wyboru po bezpośrednich rozmowach.

Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska

Brisbane było jednym z miast, które publicznie wyrażały zainteresowanie organizacją igrzysk, obok m.in. Budapesztu, Dauhy czy niemieckiego regionu Zagłębia Ruhry. Już w lutym Australijczycy stali się tzw. preferowanym kandydatem.

Brisbane starało się o organizację igrzysk w 1992 roku. Wówczas jednak MKOl wybrał Barcelonę. W tym roku letnie igrzyskach olimpijskie odbędą się w Tokio, w 2024 roku ma je gościć Paryż, a cztery lata później Los Angeles.

KJ


Zobacz galerię zdjęć:

Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska. fot. PAP/EPA
Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska. fot. PAP/EPA Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska. fot. PAP/EPA Brisbane zorganizuje w 2032 roku letnie igrzyska. fot. PAP/EPA
Lubię to! Skomentuj2 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport