Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Fot. PAP/Grzegorz Momot
Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Polska zawalczy o Igrzyska Olimpijskie. Jasna deklaracja Dudy

Redakcja Redakcja Olimpiady Obserwuj temat Obserwuj notkę 100
Prezydent Andrzej Duda podczas Europejskiej Kongresu Sportu i Turystyki ogłosił, że Polska powalczy o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. W tej chwili aplikacje złożyły trzy kraje: Meksyk, Indonezja i Turcja.

Igrzyska Olimpijskie w Polsce

Od jakiegoś czasu mówiło się, że Polska będzie starać się o zorganizowanie Igrzysk Olimpijskich w 2036 roku. W środę prezydent Andrzej Duda podczas EKSiT potwierdził te doniesienia. – Po konsultacjach z PKOI i ministrem sportu jest naszą ambicją, aby rozpocząć starania o letnie Igrzyska w naszym kraju w 2036 – powiedział. 

– Rozwój naszego kraju następuje dynamicznie. Jesteśmy przekonani, że do 2036 r. będziemy mieli CPK i sieć połączeń drogowych. Pod względem infrastrukturalnym powinniśmy być zatem gotowi do realizacji takiego przedsięwzięcia – dodał. 


Wzrósł polski budżet na sport

Kandydatura jest możliwa, ponieważ budżet na polski sport wzrósł w przeciągu ostatniego roku z 1,7 mld zł w 2022 r. do ponad 3,5 mld zł w bieżącym roku.

– Dysponujemy rekordowymi środkami na polski sport. Odczuwają to również samorządy, bo zapowiadałem realizację programu Olimpia z budżetem dwóch miliardów zł, w ramach którego zapowiadaliśmy budowę nawet tysiąca przyszkolnych hal sportowych i to udało się zrealizować. Mamy wieloletni program rządowy, który będzie trwał co najmniej do 2025 roku, a już blisko 600 umów podpisaliśmy z samorządami na budowę takich obiektów – mówił we wtorek minister sportu Kamil Bortniczuk. 

Igrzyska olimpijskie w 2036 roku chcą również zorganizować Meksyk (Guadalajara, Mexico City, Monterrey, Tijuana), Indonezja (planowane miasto Nusantra) i Turcja (Stambuł). Aplikację trzeba złożyć do roku 2025, a decyzja zapadnie w 2026.

MP

Europejski Kongres Sportu i Turystyki. Fot. PAP/Grzegorz Momot

Czytaj dalej:

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport