Jelena Isinbajewa Fot. commons.wikimedia.org
Jelena Isinbajewa Fot. commons.wikimedia.org

Była mocno oddana Putinowi. Teraz się od niego odcina

Redakcja Redakcja Lekkoatletyka Obserwuj temat Obserwuj notkę 10
Jelena Isinbajewa, określana mianem "carycy tyczki", przez lata uchodziła za gorącą zwolenniczkę polityki Władimira Putina. Okazuje się, że tylko krowa nie zmienia poglądów. Rosjanka usunęła z mediów społecznościowych wszystkie wspólne zdjęcia z przywódcą Rosji, które dotyczyły dołączenia do ruchu "drużyna Putina".

Isinbajewa nie gra już do jednej bramki z Putinem 

Fotografie przez długi czas były dostępne na koncie byłej lekkoatletki na Instagramie. Post Isinbajewej o dołączeniu do ekipy Putina ukazał się w listopadzie 2017 roku. Rosjanka napisała w nim: "Jestem w drużynie #putinteam”. Nie wiadomo, kiedy usunęła zdjęcia.

Isinbajewa brała czynny udział w kampaniach wyborczych Putina w 2012 i 2018 roku. Po zakończeniu imponującej kariery sportowej tyczkarka, która 30 razy poprawiała rekord globu, również dzięki dobrym stosunkom z Kremlem zrobiła karierę w MKOl, którą rozpoczął wybór do Komisji Zawodniczej. W 2014 roku była burmistrzem wioski olimpijskiej podczas zimowych igrzysk w Soczi.


Dagestan odciął się od Isinbajewej 

W połowie lipca hiszpańskie media podały, że 41-latka, do której wciąż należy rekord świata w skoku o tyczce na otwartym stadionie (5,06 m), przebywa wraz z mężem i dziećmi na Teneryfie. Wkrótce Isinbajewa ogłosiła, że od września będzie kontynuować pracę w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOl). Była sportsmemka w stopniu majora armii rosyjskiej stwierdziła, że nadawanie szarży wojskowej podczas występów w klubie CSKA jest sprawą normalną.

W sierpniu prezydent Dagestanu Siergiej Mielikow podpisał dekret, na mocy którego zmieniono nazwę stadionu w Machaczkale. Jego patronką od sześciu lat była Isinbajewa. Przywrócono poprzednią nazwę, która obowiązywała od roku 1960 - "Praca".

Isinbajewa pracuje w MKOI 

MKOl przeprowadził kontrolę wobec Rosjanki i doszedł do wniosku, że nie ma ona kontraktu z rosyjską armią ani siłami bezpieczeństwa i nie wspiera agresji wojskowej na Ukrainę. Isinbajewa kontynuuje prace w organach MKOl - została w Komisji Zawodniczej, a od niedawna wymieniana jest także w Komisji Edukacji Olimpijskiej.

Isinbajewa zdobyła złote medale olimpijskie na igrzyskach w Atenach (2004) i Pekinie (2008) oraz brąz w Londynie (2012). Rosjanka trzykrotnie zdobyła mistrzostwo świata na otwartym stadionie i czterokrotnie uzyskała tytuł mistrzyni globu w hali. W sierpniu 2016 roku zakończyła karierę sportową.

MP

Jelena Isinbajewa Fot. commons.wikimedia.org

Czytaj dalej:

Udostępnij Udostępnij Lubię to! Skomentuj10 Obserwuj notkę

Komentarze

Inne tematy w dziale Sport