Roman Abramowicz pozywa Radę Unii Europejskiej do TSUE

Były właściciel Chelsea FC domaga się sprawiedliwości i złożył pozew przeciwko Radzie Unii Europejskiej. Źródło: commons.wikimedia.org
Były właściciel Chelsea FC domaga się sprawiedliwości i złożył pozew przeciwko Radzie Unii Europejskiej. Źródło: commons.wikimedia.org
Były właściciel Chelsea FC domaga się sprawiedliwości i złożył pozew przeciwko Radzie Unii Europejskiej. Rosjanin nie jest już właścicielem klubu z Londynu przez nałożone sankcje.

Roman Abramowicz był właścicielem Chelsea przez trzy lata. Wybuch wojny na Ukrainie spowodował, że musiał zrezygnować z kierownictwa i sprzedać klub. Gdyby tego nie zrobił, klubowi groziło wykluczenie z rozgrywek Premier League. Warto dodać, że Chelsea kończyła sezon dzięki specjalnej licencji. 

Rada UE nałożyła sankcje na Abramowicza, który posiada obywatelstwo rosyjskie, izraelskie i portugalskie, jako część pakietu środków wymierzonych w Rosję i sojuszników Władimira Putina. Unia stwierdziła, że oligarcha miał "uprzywilejowany dostęp do prezydenta Rosji i utrzymywał z nim bardzo dobre stosunki", czemu Abramowicz stanowczo zaprzeczył.

Abramowicz pozywa Radę Unii Europejskiej 

Oligarcha nie zgodził się jednak z sankcjami nałożonymi na niego. Z tego powodu Abramowicz wniósł pozew do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu przeciwko Radzie Unii Europejskiej.

Przez nałożone sankcje rosyjski oligarcha nie może wjeżdżać na teren Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Dodatkowo wszystkie jego aktywa zostały zamrożone. Jako powód wystosowano bliski związek z prezydentem Rosji 

Za byłym właścicielem Chelsea poszli również inni oligarchowie, na których nałożono sankcje. Rosyjska gazeta RBK mówi, że Abramowicz domaga się odwieszenia sankcji i uznania ich za bezprawne. 

MP

Czytaj dalej:


Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka