Ceremonia otwarcia mundialu w Rosji. fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH

Mistrzostwa Świata 2018 rozpoczęte! Efektowne zwycięstwo gospodarzy w meczu otwarcia

Redakcja Redakcja Piłka nożna Obserwuj temat Obserwuj notkę 38

Oficjalnie rozpoczęły się Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. W meczu otwarcia Rosja rozgromiła Arabię Saudyjską 5:0.

Tak efektownego początku mundialu jeszcze nie było. Rosjanie byli krytykowani po serii sparingów towarzyskich bez zwycięstwo, ale dziś nadrobili zaległości. Rosjanie rozegrali pierwszy mecz o stawkę od 24 czerwca 2017 roku, kiedy rywalizowali w Pucharze Konfederacji. Od tego momentu w ośmiu sparingach odnieśli tylko jedno zwycięstwo - 7 października nad Koreą Południową 4:2. Później przyszły trzy remisy i cztery porażki.

Nastroje wśród kibiców gospodarzy były raczej pesymistyczne, ale podopieczni selekcjonera Stanisława Czerczesowa, byłego trenera Legii Warszawa, spisali się powyżej oczekiwań. Rozgromili rywali aż 5:0 w najbardziej jednostronnym meczu otwarcia mundialu w historii. Poprzedni rekord należał do Brazylijczyków, którzy w 1950 roku w Rio de Janeiro pokonali Meksyk 4:0 (niektórzy za mecz otwarcia uznają też spotkanie tych samych drużyn w 1954 roku w Szwajcarii, kiedy "Canarinhos" wygrali 5:0).

image
Rosyjscy kibice cieszą się ze zwycięstwa. fot. PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV

Rosjanie zaczęli mundial rewelacyjnie

Po pierwszych kilku minutach ostrożnej i wyrównanej gry na Łużnikach inicjatywę zaczęli przejmować gospodarze. Piłka krążyła szybciej między piłkarzami Czerczesowa. Wówczas pierwszą bramkę turnieju zdobył uderzeniem głową Jurij Gazinski. W 12. minucie po świetnym dośrodkowaniu Romana Zobnina z lewej strony boiska, piłkę do siatki posłał strzałem z główki Jurij Gazinski. Trzy minuty później, mogło być już 2:0, ale strzał Dzagojewa zostaje niezaliczony po konsultacji arbitra z sędzią VAR. Mecz Rosja - Arabia Saudyjska był pierwszym w historii mistrzostw świata, w którym użyty został system VAR.

W 24. minucie Rosjanie stracili jedną ze swoich największych gwiazd - kontuzji bez kontaktu z rywalem doznał Alan Dzagojew, który powolnym krokiem zszedł z boiska, trzymając się za tylną część uda.

Zastąpił go znany z występów m.in. w Realu Madryt i Villarrealu Denis Czeryszew, który rozruszał lewą stronę pomocy gospodarzy. Niemal od razu po wejściu na plac gry przeprowadził groźny rajd, który zakończył się jednak stratą piłki blisko bramki. W 43. minucie Czeryszew był już skuteczny. Wbiegł w pole karne, otrzymał podanie od Romana Zobnina, markując strzał "położył" na murawie dwóch obrońców Arabii Saudyjskiej i mocnym strzałem nie dał żadnych szans bramkarzowi.

Od tego momentu kontrola podopiecznych Czerczesowa nad spotkaniem była absolutna. Rywale przez cały mecz nie oddali ani jednego celnego strzału, natomiast gospodarze zdobywali kolejne bramki. Na 3:0 podwyższył w 71. minucie głową Artiom Dziuba, który na boisku pojawił się niewiele ponad minutę wcześniej.

image
Piłkarze reprezentacji Rosji. fot. PAP/EPA/YURI KOCHETKOV

Z kolei w pierwszej doliczonej minucie efektownym strzałem zewnętrzną częścią lewej stopy popisał się Czeryszew, zdobywając swoją drugą bramkę tego wieczoru. Wynik ustalił trzy minuty później Aleksandr Gołowin bezpośrednim strzałem z rzutu wolnego. Argentyński sędzia Nestor Pitana pozwolił Saudyjczykom wznowić grę, a po kilku sekundach zagwizdał po raz ostatni.

Realizator bardzo często pokazywał siedzących w loży honorowej Władimira Putina oraz Króla Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziz Al Su'uda. Z reakcji Putina i króla Arabii Saudyjskiej zażartowali reprezentacji Polski:

Robbie Williams otworzył Mundial środkowym palcem

Robbie Williams był muzyczną gwiazdą ceremonii otwarcia Mistrzostw Świata w Rosji. Organizatorzy ceremonii otwarcia tegorocznego Mundialu zdecydowali, że tym razem wydarzenie to będzie krótsze, niż zazwyczaj, i skupi się przede wszystkim na muzyce. Robbiego Williamsa podczas występu wsparła Aida Garifullina, rosyjska śpiewaczka operowa.

image
Występ na ceremonii otwarcia. fot.   PAP/EPA/FELIPE TRUEBA

Williams pokazał do kamery w czasie występu środkowy palec, co nie spodobało się dużej części publiczności.Wiliams miał piokazać "faka" swoim hejterom. Wiadomość, że brytyjski muzyk będzie śpiewał w Rosji podczas otwarcia mundialu nie spodobała się na wyspach. Pojawiło się wiele negatywnych opinii, które sprowadzały się do jednego, że Williams sprzedał duszę Putinowi.

"Istnieje wiele sposobów na zarabianie pieniędzy, ale sprzedanie duszy dyktatorowi nie powinno być jednym z nich" – napisał Bill Browder, szef Hermitage Capital, funduszu zajmującego się inwestycjami w Rosji. Według "The Guardian" jeden brytyjskich posłów Stephen Doughty był zdziwiony decyzją Williamsa. "To zaskakujące i rozczarowujące, że tak wielki brytyjski artysta, jak Robbie Williams, który był sprzymierzeńcem kampanii na rzecz praw człowieka i społeczności LGBT, zgodził się zostać opłacony przez Rosję i Fifa śpiewają na otwarciu mundialu" – napisał polityk.

W drugim meczu grupy A Egipt zagra w piątek z Urugwajem. Spotkanie zaplanowano na godz. 14 czasu polskiego. Tego dnia rozpocznie się też rywalizacja w grupie B: Iran spotka się z Marokiem, a Hiszpania z Portugalią.