28 obserwujących
1012 notek
378k odsłon
  199   0

Konfederacja ogłasza projekt #KastaMinus!

Na zasadzie udostępnienia

============================

Robert Winnicki

Konfederacja ogłasza projekt #KastaMinus!

Polsce i Polakom potrzebna jest gruntowna reforma wymiaru sprawiedliwości, oraz wprowadzenia realnej odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Niezbędny do tego jest RESET KONSTYTUCYJNY. Spór polityczny pomiędzy rządem PiS, a totalną opozycją dotyczący sądownictwa w Polsce, polega w istocie na sporze o to, którzy sędziowie (czyli przez kogo wybierani) mają zasiadać w SN, TK czy KRS - „jednych czy drugich”.

Kwestia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów jest jedynie wierzchołkiem góry lodowej, ale co do jednego PiS i totalna opozycja są w pełni zgodni – aby przewinienia dyscyplinarne sędziów, sądzili ich koledzy (po fachu) sędziowie. Takie rozwiązanie może prowadzić do licznych nadużyć.

Należy przywrócić zaufanie do Sędziów i Sądów w Polsce – nie osiągniemy tego, gdy sędziowie będą sądzić siebie sami. W tym celu należy wprowadzić do procesów dyscyplinarnych sędziów, udział czynnika społecznego w postaci ławy przysięgłych. Sędziowie przysięgli mogą być losowani spośród już wybranych ławników, aby nie tworzyć skomplikowanych procedur.

Ława przysięgłych wprowadzi realny, a nie tak jak obecnie tylko pozorny, wpływ czynnika społecznego i obywateli na treść wydawanych orzeczeń dot. odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Ławy przysięgłych obecne są w anglosaskim systemie sądownictwa, ale były stosowane również w II RP.

Proponujemy aby w sprawach dyscyplinarnych sędziów o ich „winie” decydowała ława przysięgłych, a nie sędziowska kasta. Czas przywrócić realną odpowiedzialność sędziów!

Podczas awantury o stołki obserwujemy stopniowy paraliż wymiaru sprawiedliwości. Czas prowadzonych postępowań ciągle wzrasta. Między rokiem 2015 a 2020, czyli za rządów PiS i Min. Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry średni czas postępowania sądowego wydłużył się o 2,8 miesiąca (to wzrost o 67% z 4,2 do 7 miesięcy). Najgorsza sytuacja jest w sądach gospodarczych, gdzie w 2020 r. na wyrok czekało się o 3,5 miesiąca dłużej niż w 2015 r. To kompletna porażka wprowadzonych reform wymiaru sprawiedliwości.

Po raz kolejny w skutek sporu czysto politycznego, tym razem o sądownictwo, najbardziej cierpią Polacy. W 2020 roku procesy cywilne np. o zapłatę trwały średnio ponad 10 miesięcy przed Sądem Okręgowym, a ponad 7 miesięcy przed Sądem Rejonowym.

Przewlekłość uderza również silnie w przedsiębiorców, procesy gospodarcze przed SO trwały średnio ponad 20 miesięcy, a przed SR ponad 17 miesięcy.

Niezbędny jest RESET KONSTYTUCYJNY systemu wymiaru sprawiedliwości w Polsce! Proponowane przez nas rozwiązanie stanowi pomost stanowiący wprowadzenie do gruntownej reformy wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Przywrócimy realną odpowiedzialność sędziów i zaufanie do sądu.

image

Lubię to! Skomentuj22 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale