2 obserwujących
10 notek
9274 odsłony
  1263   0

NAJWAŻNIEJSZE działania służb specjalnych w 2017 roku

Fot. CBA/ABW
Fot. CBA/ABW

Dobrze zarządzane służby mogą w sposób bardzo skuteczny dbać o polskie interesy narodowe. Rok 2017 przyniósł na to wiele dowodów...

Kończący się rok 2017 to czas wytężonej pracy polskich służb specjalnych. Ostatnie miesiące przyniosły kolejne dowody na to, że dobrze zarządzane służby mogą w sposób bardzo skuteczny dbać o polskie interesy narodowe.

Rok 2017 to okres wielu skutecznych działań CBA, które z determinacją walczy z korupcją w Polsce oraz zabezpiecza Skarb Państwa przed nadużyciami osób pełniących funkcje publiczne. Co ważne, Biuro coraz skuteczniej zapobiega również wyłudzeniom środków z budżetu państwa. Szereg śledztw podjętych na nowo wskazuje, że Biuro w skuteczniejszy sposób wypełnia swoje obowiązki.

Ostatnie miesiące to również skuteczne działania ABW, która dba o polskie interesy ekonomiczne. ABW swoimi działaniami objęła przestępstwa ekonomiczne dotyczące ogromnej, wielomiliardowej skali. Agencja w sposób skuteczny identyfikuje i ściga polskie wątki wojny z terroryzmem, kilkukrotnie zatrzymując w 2017 roku osoby powiązane z ISIS. ABW prowadziła również działania neutralizujące tzw. elementy wojny hybrydowej wymierzonej w Polskę.

PONIŻEJ ZNAJDUJĄ SIĘ WYBRANE DZIAŁANIA SŁUŻB SPECJALNYCH PODEJMOWANE W 2017 ROKU:


I. Wybrane działania CBA w 2017 roku:

1. Skuteczna walka z grupami wyłudzającymi zwrot podatku VAT. W grudniu Centralne Biuro Antykorupcyjne rozbiło międzynarodową grupę wyłudzająca VAT. Funkcjonariusze zatrzymali członków międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej specjalizującej się w wyłudzeniach VAT na wielką skalę. Udaremniono wyłudzenie co najmniej 187 milionów zł ze Skarbu Państwa. Grupa przestępcza działała na terenie Polski, Czech i Niemiec.

Od początku 2017 roku CBA prowadziło 23 postępowania przygotowawcze dot. przestępstw podatkowych. Zarzuty usłyszały łącznie 374 osoby. Szacunkowe straty Skarbu Państwa, którymi zajmowało się CBA, wynoszą niemal 170 mln złotych. CBA udało się udaremnić przestępstwa, które mogły skutkować wyrządzeniem szkody Skarbu Państwa na sumę łączną ponad 360 mln złotych.

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3755,CBA-Miedzynarodowa-zorganizowana-grupa-przestepcza-rozbita-187-mln-zl-VAT-zostaj.html


2. Walka z korupcją w Wojskowej Akademii Technicznej. Funkcjonariusze Delegatury CBA w Białymstoku zatrzymali 7 profesorów i doktorów z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie (WAT). Sprawa dotyczy zarzutów wyłudzenia pieniędzy na szkodę WAT poprzez m.in. pozorne umowy w latach 2014-2015. Już wcześniej białostoccy agenci CBA zatrzymali w samym tylko wątku śledztwa dotyczącego Wojskowej Akademii Technicznej 16 osób.

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3752,Zatrzymanie-7-profesorow-i-doktorow-z-Wojskowej-Akademii-Technicznej-w-Warszawie.html


3. Zatrzymania w sprawie dzikiej reprywatyzacji. W 2017 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osoby odpowiedzialne na przestępczy proceder tzw. dzikiej reprywatyzacji byli to m.in. adwokaci czy stołeczni urzędnicy. Ustalenia śledczych z CBA wskazują, że zatrzymani urzędnicy warszawskiego ratusza systematycznie, przez lata, przyjmowali wysokie łapówki za swoją pomoc w uzyskaniu decyzji dotyczących reprywatyzacji, zwrotów i odszkodowań.

CBA w sprawie nieprawidłowości przy warszawskiej reprywatyzacji prowadzi 68 śledztw dotyczących blisko 200 adresów - większość z nich to cenne, o wielomilionowej wartości działki, kamienice. 

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3749,CBA-zatrzymalo-3-urzednikow-stolecznego-ratusza-Lapowki-przy-reprywatyzacji.html


4. Ujawnienie korupcyjnego procederu w spółce zbrojeniowej - PIT-RADWAR. W agenci CBA zatrzymali kolejne podejrzane osoby w śledztwie dotyczącym ujawnionego w spółce PIT-RADWAR, wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej, procederu korupcyjnego, w którym uczestniczyło szereg osób, zarówno zatrudnionych w spółce, jak i w podmiotach z nią  kooperujących. 

Wcześniej funkcjonariusze ustalili, że sprawa dotyczyły procesu zakupów maszyn, urządzeń i części do nich realizowanych przez zatrudnionych w logistyce tej spółki. W sumie zatrzymano osiem osób mogących podejrzanych o przestępstwa korupcyjne.

https://cba.gov.pl/pl/aktualnosci/3747,Korupcja-w-spolce-zbrojeniowej-juz-osmy-zatrzymany.html


5. Wykrycie afery korupcyjnej w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie. W 2017 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne rozpracowało sieć przestępczych powiązań w krakowskim sądzie apelacyjnym.  Korupcja, pranie pieniędzy i zorganizowana grupa przestępcza to zarzuty jakie mogą usłyszeć zatrzymani przez CBA dyrektorzy, byli dyrektorzy i pracownicy sądów z apelacji krakowskiej i wrocławskiej. 

W sumie lista zatrzymanych w sprawie korupcji w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie wydłużyła się do 26 osób. Straty spowodowane przez zorganizowaną grupę przestępczą działającą w Sądzie Apelacyjnym w Krakowie poprzez wyłudzenia za fikcyjne usługi mogą sięgać ponad 35 mln zł.

Lubię to! Skomentuj14 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka